Hogyan győzzük le a stresszt?
2024.01.19A stresszt nem tudjuk teljesen kiiktatni az életünkből, bármennyire is szeretnénk. Nemcsak a kihívásokkal teli helyzetek, vizsgák, beszámolók okoznak feszültséget. A mindennapok során ennél sokkal több olyan helyzet van, amely ingerültté, nyugtalanná tesz minket. Elég csak a nagyvárosi zajra, a zsúfolt tömegközlekedési eszközökre, az esős időre vagy épp a folyton kiabáló szomszédokra gondolni.
Ezek mind-mind olyan tényezők, amelyek kibillentenek lelki egyensúlyunkból és látható, mérhető elváltozásokat okoznak szervezetünkben. Túlterheltté válik idegrendszerünk, nyugtalannak, türelmetlennek, szorongónak, sőt akár depressziósnak is érezhetjük magunkat, ha nem tudjuk levezetni a sok-sok felgyülemlett feszültséget.
A stressz lelki okai
Vannak olyan élethelyzetek, amelyek szintén feszültséget idézhetnek elő. Ide tartozik a szakítás, a válás, a munkahely-változás, költözés vagy épp a házasságkötés. Ezek között akad persze pozitív kimenetelű is, nem szabad azonban szem elől tévesztenünk, hogy attól ez még megterhelő a szervezetünk számára. Álmatlanságot, fáradságot okozhat egy örömteli változás is. Szoronghatunk amiatt is, ha elnyerünk egy külföldi ösztöndíjat, vagy épp egy szebb helyre költözünk. Igaz, ezeken könnyebb átlendülni, mint a negatív kimenetelű feszültségeken. Az is okozhat stresszt, ha állandó nyomás alatt vagyunk, és soha nem tudjuk igazán elengedni magunkat. Ez főként a nagy felelősséggel járó munkakörökben jellemző, de az egyetemen, főiskolán is vannak olyan időszakok, amikor komoly a tét, kevés az idő, és alig jut idő regenerálódásra. Ilyenkor úgy érezhetjük, hogy minden energiánkat, koncentrálóképességünket mozgósítanunk kell a cél érdekében.
Ha a szervezet jelez
Ha feszültté válunk, annak azonnali, mérhető testi jelei vannak. Felszaporodnak a különféle stresszhormonok, amelyek láncreakciót indítanak el. Azonnal mobilizálják a szervezet tartalékait, felgyorsul a szívverés, szaporábban veszünk levegőt, emelkedik a vérnyomásunk, izzadni kezdünk. Mivel több vér jut az izmokba, a test harckészültségbe helyezkedik: felszabadulnak a védekezéshez és a meneküléshez szükséges energiák. A test ilyenkor a túlélésért küzd, ez pedig hosszú távon nagyon megerőltető. Ezért is fontos, hogy időnként pihenjünk, tartsunk feltöltődési időszakokat, különben idővel teljesen kimerülünk, és sokkal könnyebben kapunk el betegségeket. Számtalan lelki eredetű, de testi panaszokban megnyilvánuló betegség is kialakulhat így, például fejfájás, magas vérnyomás, gyomorfekély, de akár asztma vagy allergia is.
Régi, rossz stratégiáink
Az a megoldás aligha jöhet szóba, hogy iktassunk ki minden stresszes helyzetet az életünkből, mivel a vizsgákon túl kell jutni és a munkahelyünkön is lehetnek aggasztó pillanatok. Mérsékelni, megfelelő irányba terelni azonban lehet a felgyülemlett feszültséget. A stresszes helyzetek gyermekkorunk óta az életünk részei, így ellenük az évek során mindenki kialakít magának valamilyen stratégiát. Azonban nem mindig jók ezek a megoldások. Pláne, ha alkoholba, cigarettázásba, nassolásba fojtjuk a stresszt, vagy éppen nyugtatókhoz, esetleg élénkítő szerekhez nyúlnánk. Főként nőknél gyakori, hogy a túl sok stressz vásárlási mániában jelentkezik. Ezeknél azonban jobb módszereket is találhatunk, ha úgy érezzük, kezdenek összecsapni a hullámok a fejünk felett.
Hatékony módszerek a stressz levezetésre
Első lépésként gondoljuk át, mi okozza a feszültséget, mit kell megváltoztatnunk ahhoz, hogy csökkenteni tudjuk. Lehet, hogy az időzavar okoz gondot, ilyenkor elég, ha naptárunkba beosztást készítünk a feladatokról, és időben kezdjük elvégezni a teendőket. Jó megoldásnak kínálkozik a testmozgás is. A combot és a karizmokat dolgoztató gyakorlatsorok serkentik az "örömhormon-termelést", így jótékony hatást gyakorolnak a hangulatunkra. A kerékpározás vagy a séta is tökéletesen megfelel. Figyeljünk a tudatos lélegzésre, ugyanis a kapkodó, felszínes légzés az idegesség, fáradtság és stressz egyik biztos jele. Az egyenletes, mély légzés viszont nyugtató hatású, ráadásul gyorsan megtanulható. Amikor átállunk erre, automatikusan csökken a stresszhormonok szintje, lassul a szívverésünk, csökken a vérnyomásunk.
Jó megoldás a relaxáció is, segítségével visszanyerhetjük testi-lelki egyensúlyunkat és nyugodtabbá válunk. Hatékony stresszlevezető technikák közé tartozik a hat különféle gyakorlatot tartalmazó autogén tréning is, amelyek elvezetnek egy kiegyensúlyozottabb állapothoz. A jóga pedig egyformán „megdolgoztatja" a testet és a lelket is. Érdemes beiktatni minél több technikát a napjainkba!