A vizsgaszorongás ellenszerei
1 2 |
előre »
|
A vizsgaidőszakkal kapcsolatban még annak is összeszorulhat a gyomra, aki a középiskolában gond nélkül vette a számonkérések akadályait. De honnan is ered ez a kellemetlen érzés? Cikkünkben a szorongáskeltő gondolatok forrásait és leküzdésének lehetőségeit vizsgáljuk Kiss István tanácsadó szakpszichológusunk segítségével.
A vizsgaszorongás egy összetett, kellemetlen élmény. "Előre felzaklatódunk a várható helyzettől, legszívesebben megfutamodnánk, kényelmetlenül érezzük magunkat, minél közelebb van a vizsgaidőpont. Sokan már a vizsgára készülve megkezdik az aggódást, mi minden fog félrecsúszni, hol fogják elrontani a feladatok megoldását" - osztja meg tapasztalatait Kiss István pszichológus. "Az eredmény az lehet, hogy hullámokban a fizikai rosszullét határáig sodró rossz érzés önti el az érintetteket, ami időről-időre a bizakodással váltakozva csökkenhet is. Ez az érzelmi hullámvasút a fizikai tünetek mellett koncentrációs zavarokat is okozhat.
A szorongás egyes típusai azonban előnyösek is lehetnek. Ugyan kevesen szoktak a vizsgaszorongással kapcsolatban erre a pozitív hatásra gondolni, de biztosan fel tudunk idézni mindannyian olyan helyzeteket, amikor a kétségbeesés határán hirtelen olyan ötleteink lettek a feladatok megoldására, amikkel ki tudtunk mászni szorult helyzetünkből. Ezek a "véletlen" jó megoldások többnyire nem a semmiből születtek. A vizsgahelyzet indukálta stressz bizonyos határok között képes növelni a teljesítményt, különösen azoknak a személyeknek az esetében, akik általában hisznek abban, hogy minden nehézségen túl fognak jutni" - pontosítja a képet a pszichológus.
Szoktál szorongani?
A szorongásnak fiziológiai, viselkedéses és pszichológiai hatásai vannak. A fiziológiai - vagy más néven testi - tünetek leggyakrabban az izmok megfeszülésében, kiszáradó száj formájában, szaggatott légzés képében jelentkeznek, mindehhez csatlakozik az egyre gyorsabbá váló szívverés.
"A viselkedéses tünetek között a leblokkolás, cselekvésképtelenség a leginkább szembetűnő. Ez okozhatja, hogy hirtelen ügyetlenné válunk, mindent elrontunk, kiborítunk, botladozunk és még a legegyszerűbb feladatokat is csak nehezen tudjuk megoldani" - jellemzi a helyzetet Kiss István. A viselkedéses jellemzők közé sorolhatjuk a döntésképtelenséget is. Zavarossá válik a gondolatmenet, nehezen illeszthetőek a már megtanult információk egy értelmes esszé vagy felelet keretébe, néhány embernek szó szerint eláll a szava is ilyen helyzetekben.
A vizsgaszorongás megakadályozhatja, hogy értelmesen olvassuk a szövegeket, megértsük a kérdéseket, rendezzük a gondolatainkat, vagy legalább a kulcsszavakat felfogjuk a kérdésből. A legvégső fázisban teljes lelki blokkot élünk meg, amikor már semmi sem megy. A pszichológiai élmény mindeközben a zavar, szégyen, elégtelenség élménye - zárja az összefoglalót a pszichológus.
- 1. A vizsgaszorongás
- 2. A szorongás okai, ellenszerek