Felkészülés vizsgára, avagy a hatékony tanulás
« vissza | 1 2 3 |
|
Gyakoroljunk!
A tanulás esetében is igaz, hogy gyakorlat teszi a mestert. A próba feladatsorok kitöltése, gyakorlótesztek írása és próbaesszék fogalmazása segít megszerezni azt a rutint, ami a jó írásbeli dolgozatok megírásának egyik alapfeltétele. A vizsgán arra is nagyon figyelni kell, hogy jól gazdálkodjunk az idővel. Ezért ha valamelyik feladattal nehezebben birkózunk meg, inkább lépjünk tovább, és később térjünk vissza rá. Kapkodni nem érdemes, mert a végén talán épp azt nem tudjuk megoldani, amiben biztos vagyunk!
Ha bármilyen technikai részletben elbizonytalanodunk, inkább kérdezzünk. Ne hagyjuk, hogy bármilyen külső körülmény, vagy egy társunk zavarjon a vizsga során, mert ezzel értékes időnket pazaroljuk.
Ismételjünk!
Több részből álló vizsgák között fontos, hogy jó időbeosztás mellett mindent átismételjünk. Egy írásbeli és szóbeli részből álló vizsga (amilyen az érettségi is lehet) két része között fontos rendszerezni ismereteinket. Gondoljuk végig, hogyan összegezhetnénk egy-egy témát, és mindenképpen kipihenten menjünk a vizsga szóbeli részére. A vizsgáztatók tapasztalatai szerint a jelöltek rendszerint még a vizsga előtt is a könyveket lapozgatják, és a bizottságról hallott jó és rossz hírekkel traktálják egymást. Ettől azonban csak még jobban szoronganak, ami kihat a teljesítményükre is.
Próbáljunk meg lazítani a kritikus pillanatok előtt. Ha a vizsgadrukk miatt nem jutunk szóhoz, akkor kérjünk néhány másodperc haladékot, amíg rendezhetjük a gondolatainkat, esetleg fogalmaztassuk át a kérdést, amit váratlanul feltettek. Előfordulhat, hogy csak a szóhasználat miatt blokkoltunk le. Aki lelkiismeretesen felkészült, az csak nyerhet a vizsgáival, akárhány százalékot is szerez a végén. Ismételni pedig nem csak a leckét, de a különböző vizsgákat is lehet.
- 1. Felkészülés vizsgára, avagy a hatékony tanulás
- 2. Ha nagy a falat, daraboljuk fel
- 3. Gyakorlás és ismétlés