Kritikus gondolkodás - emelt szinten
« vissza | 1 2 |
|
Kísérletezzünk a tanultakkal!
Az emelt szintű érettségi feladatok nehézsége abból is fakad, hogy olyan kérdésekkel szembesülhetünk, amiken eddig még nem gondolkodtunk. Attól, hogy a szükséges információkat ezerszer hallottuk, átismételtük és külön-külön fel is tudnánk mondani, még nem biztos, hogy látjuk és értjük az összefüggéseket. Ezért kell úgymond kísérletezni a tanultakkal! Az előbb vázolt módszerrel különféle témákban papírra vetni mindazt, amit már tudunk, és megnézni - hogy is áll össze ez a tudás egy rendszerré. Mindig újabb és újabb kérdéseket kell feltenni. Olyanokat is, amikre esetleg azonnal nem is tudjuk a választ. Ezek lesznek a különösen érdekes kérdések, hiszen agytornát igényelnek, esetleg arra is szükség lehet, hogy a felkészülési időben újra rendezzük gondolatainkat, vagy máshol szerzett tudásunkat (nem tankönyvi ismereteket) próbáljuk mozgósítani.
![]() |
Tulajdonképpen mindegy is, honnan jön a szikra, a lényeg: gyűjtünks össze mindent, és vessünk papírra minél több mérlegelendő érvet. Aztán majd ráérünk szelektálni a végleges változatban, aszerint, hogy mit tudunk hasznosítani közülük.
Az írás fontos eleme a munkának. Egyrészt, mert így nem felejtjük el azt, ami már egyszer eszünkbe jutott, másrészt, mert azt is végig tudjuk gondolni, hogyan jutottunk a papíron szereplő következtetésre. Ami adott esetben jó lehet, ha hasonló feladattal szembesülünk a későbbiekben. Ráadásul a legnehezebb feladatok megoldása során is bekövetkezhetnek olyan pillanatok, amikor a legjelentéktelenebbnek látszó információ jelenti a helyzet kulcsát, adja az első lökést a megoldáshoz. Néha a legkézenfekvőbb összefüggések elegendőek a problémák megoldásához, és kár is túlbonyolítani a helyzetet.
Mi a teendőd tehát? Elő a papírt, készítsünk gyors számvetést az információkból, és csak utána kezdünkj a vázlat majd a dolgozat megírásához. A kérdéssel kapcsolatban minden lehetséges információt gyűjtsünk össze, próbáljunk meg sok oldalról közelíteni a problémához. A logikus kapcsolatokat keressük, és próbáljunk létrehozni egy gondolati rendszert. Ha ellentmondásokba ütközünk, azokat vagy fel kell oldanunk, vagy felhívni a figyelmet a probléma következő fázisára. Kutatni és gondolkodni való mindig akad majd.
- 1. Kritikus gondolkodás
- 2. Kísérletezzünk a tanultakkal