Készülj lazán a szóbeli érettségire!
« vissza | 1 2 3 |
előre »
|
Úgy is tanulhatsz, ha nem erőlteted
"Térképünket célszerű úgy elhelyezni, hogy napközben többször is rá tudjunk pillantani, akkor is, ha éppen nem tanulni akarunk. Mondjuk az ágyunk fölé a falra, vagy az ajtó belső oldalára. Bármennyire hihetetlenül hangzik, így is megjegyezzük a tartalmát" - hangsúlyozza Kiss István pályaorientációs szakpszichológus.
"Tájékozódhatunk a térkép segítségével: melyik részen, mi mellett, milyen távolságban helyeztük el a kulcsfogalmat, mi tartozott hozzá. Ezek a kulcsingerek a vizsgahelyzetben is segítik a felidézést. Ha a térkép elkészítése után még sok időnk maradt a vizsgáig, akkor foglalkozhatunk a részletekkel. Hozzáolvashatunk a kérdéshez, a térképet folyamatosan bővíthetjük, tudásunkat mélyíthetjük. Ha kevés volt az időnk, akkor is sikerült valamennyire beleásni magunkat a kérdéses anyagba."
Akkor tanulj többet, amikor képes vagy rá
Tanulni akkor és úgy célszerű, amikor az a legjobban megy. Valószínűleg mindenki megtapasztalta már, hogy a nap bizonyos órái teljesen alkalmatlanok arra, hogy elmélyedjenek egy-egy elméleti kérdésben. Ezeket az órákat más tevékenység számára célszerű fenntartani. Határozd meg azokat az időszakokat, amikor kényelmesen, lazán át tudod engedni magad az információ befogadásának. Egy-egy tanulási blokk általában ne haladja meg a másfél órát, utána pedig érdemes hosszabb-rövidebb szünet tartani. Nem bűn a rövid lazítás (szemlehunyva szundítani egy negyed órácskát - de nem többet, mint egy fél órát a kedvenc fotelünkben, vagy az ágyunkon, inni egy teát vagy kávét stb.), hanem ellenkezőleg, felfrissülsz és jobban megy majd a tanulás a következő blokkban.
Időszűkében is hasznos lehet egy kis szünet
Szüneteket akkor is célszerű beiktatni, ha végzetesen kevésnek tűnik a hátralévő idő és úgy érzed, kizárt, hogy a tanulnivalód végére érj. Vannak persze olyanok is, akik egyhuzamban dolgoznak, és csak egy-egy teljes anyagrész végén hajlandóak lassítani. Az ő számukra nyilván az a munkamód a megfelelő. A tapasztalatok szerint célszerű a vizsga előtti utolsó éjszakát (ha lehetséges a megelőző nappal együtt) lazításra fenntartani. Látszólag ezzel időt vesztegetünk az információk elsajátításában, de fontos energiát gyűjthetünk a felidézésre, és kevesebb információ birtokában is élénkebben tudunk koncentrálni a vizsgahelyzetre.
- 1. Magolás helyett: tanulj térképpel
- 2. Úgy is tanulhatsz, ha nem erőlteted
- 3. Kellékek, amikre általában nem gondolunk...