Készülj lazán a szóbeli érettségire!
1 2 3 |
előre »
|
A szóbeli érettségi minden középiskolás számára erőt próbáló feladatnak tűnik. Sokakat nyomaszt a vizsgák nagy tétje, ami akár a teljesítményük rovására is mehet. Írásunkban néhány ötlet, hogyan lehetsz eredményes a felkészülésben.
A vizsgadrukk általában abból ered, hogy úgy érezzük, nem tudunk mindent. Sajnos, ezzel az érzéssel meg kell barátkoznunk, ugyanis tanuláspszichológiai vizsgálatok eredményei szerint a megtanult anyag jelentős része (az anyag jellegétől függően akár 50 százalék is lehet) viszonylag hamar a felejtés áldozatává válik. Célszerű ezért inkább az ismeretek közötti összefüggések megteremtésének módszereire koncentrálni.
Magolás helyett: tanulj térképpel!
A szóbeli érettségi követelményeinek teljesítéséhez már nem elég a kidolgozott tételek hosszú szövegeinek többszöri olvasással való "magolása". Nem áll rendelkezésre annyi idő, hogy minden tárgyból ötször átolvasd a teljes anyagot, és gyakorlatilag képtelenség több száz oldalt szó szerint megjegyezni. Jelölj ki súlyponti kérdéseket kell kijelölni az áttekintendő anyagban, amelyeket aztán egy hierarchikus vázlat formájában - csak kulcsszavakkal jelölve - célszerű rögzíteni egy nagyobb méretű papíron. A továbbiakban színes cetlikkel, post-itekkel az egyes témákhoz kapcsolódóan gyűjtsd össze a már ismert fogalmakat.
A témához illően, eltérő színű lapocskákra vezetheted fel a fogalmakat, ha szükséges, egy rövid definícióval együtt. Csak annyit, ami ráfér az adott post-itre! A cetliket ragaszd fel a nagy lapra, és máris kész a tanulási térkép. Amit látsz, saját tudásod, amit már tudsz a témáról. Ha ezután kezded feldolgozni, átismételni a teljes anyagot, már nem kell a feltüntetett részeket alaposabban átrágni, elég arra koncentrálni, hogy hol vannak nagyon fehér foltok a térképen.
Ha van időd, készíts saját jegyzetet
Az emlékezeti térkép elkészítését követheti, kiegészítheti részletesebb jegyzet összeállítása is. A saját elképzeléseid, saját előzetes tudásod alapján célszerű jegyzetelned. Itt is alkalmazhatod az előbb említett módszert, hogy előzetesen átnézed az anyagrész tartalmát és kiemeled a kulcskérdéseket, majd úgy olvasod át az anyagot, hogy megkeresed rájuk a válaszokat.
Hasznos trükk a szóbelire készülve hangosan felmondani a „leckét", az elkészített térképedet ilyenkor is használhatod, ezúttal a tudásod ellenőrzésére. További kisegítő módszerekhez folyamodhatsz, ha vannak olyan részek, amelyeket szó szerint kell tudnod: pl. kezdőbetűkből mozaikszavakat alkothatsz, kulcsszavakból mintamondatokat gyárthatsz.
- 1. Magolás helyett: tanulj térképpel
- 2. Úgy is tanulhatsz, ha nem erőlteted
- 3. Kellékek, amikre általában nem gondolunk...