Élethosszig-életszélig tanulunk
1 2 3 4 |
előre »
|
A címben szereplő két fogalom nem szójáték. Arról van szó, hogy ma már nem fejeződik be a tanulás azzal, hogy letettük az érettségi vizsgát vagy átküzdöttük magunkat a szakképzés vagy felsőoktatás különböző szintjein. Ahhoz, hogy eligazodjunk a körülöttünk levő világ dolgaiban és folyamatosan követni tudjuk a változásokat, állandóan fejlesztenünk kell magunkat.
Az, hogy valaki a középiskolában jó tanuló volt, még nem jelent bérletet az egyetemre, de nem jelenti azt sem, hogy könnyen boldogul majd az életében. A képességek önmagukban ugyanis nem garantálják a sikerességet. Működtetnünk kell ezeket a képességeinket, és folyamatosan követni a világ változását - tanácsolja Kiss István pályaorientációs tanácsadó pszichológus.
A tanulással kapcsolatban többnyire az jut elsőként eszünkbe, hogy iskolapadban ülünk, van egy tanár, aki magyaráz és néhány lelkes vagy kevésbé lelkes diák, akik figyelik a szavait. De nem csak ilyen helyzetekből tanulhatunk. Sokak számára egyenesen problémát jelent az iskolai tankönyvekben absztrakt módon megfogalmazott információk elsajátítása, holott a hétköznapokban a leírt problémákat teljesen megfelelő módon kezelik. Mások nem tudnak mit kezdeni a képek és ábrák nélküli szövegekkel, halott anyag marad számukra a leírt információ. Megint mások pedig - annak ellenére, hogy iskolai keretek között szervezett képzéseken szinte alig vettek részt - hitetetlen biztonsággal és bölcsességgel látnak a legkülönbözőbb problémák megoldásához.
Arra a kérdésre tehát, hogy mi a tanulás, csak egy olyan általános definíciót adhatunk, hogy minden olyan folyamat, amelynek eredményeként a későbbiekben jobban, hatékonyabban tudunk a felmerülő problémákkal foglalkozni. A szükséges ismereteket pedig az iskolapad helyett mindennapi életünk különböző helyzeteiből, mások példájából, könyvekből, filmekből, szabadidős tevékenységekből, gyakorlatilag bárhonnan begyűjthetjük. Az életvezetési siker kulcsa a pszichológus javaslata szerint, ha mindig nyitottak maradunk az új információkra, tanulunk az új helyzetekből, átgondoljuk, hogyan fejleszthetjük magunkat.
- 1. Élethosszig-életszélig tanulunk
- 2. A hatékony tanulás a stratégiák függvénye
- 3. Bármikor tanulhatunk, de tervezzünk előre
- 4. Tanuljunk a legjobb időben