Az első nagy dobás: az írásbeli
« vissza | 1 2 3 |
előre »
|
Röviden és tömören
A vizsgadolgozatok javítását javítókulcs alapján végzik. Ez azt jelenti, hogy az értékeléshez néhány jól meghatározott kulcsszó és összefüggés papírra vetése szükséges. Először olvad át a kérdést nagyon alaposan. Ne kalandozz el, és felesleges kisregényt írnod minden kérdésről, csak hogy megmutasd mi mindent tudsz még a témáról. Ezekért többnyire nem jár pluszpont. Szintén nem jár bónusz a számolásos feladatoknál adott második, esetleg harmadik megoldásra, így ezzel csak az időd vesztegeted. Hasznos lehet viszont, ha a kérdésekre akkor is írsz valamit, ha nem vagy biztos a jó megoldásban. Egy vázlat, ábra, vagy bármi, ami a feladat megoldása során megmutatja, hogy milyen úton gondolkoztál, pontokat jelenthet az értékelésnél.
Ne maradjon ki semmi!
A teszteknél semmiképpen ne hagyj megválaszolatlan kérdéseket! Ha végképp tanácstalan vagy a helyes válaszban, akkor hagyatkozz a megérzéseidre, legrosszabb esetben pedig bízz a szerencsédben és tippelj.
Az esszékérdéseknél törekedj összefüggő szöveg alkotására. Ilyenkor ugyanis nem csak a főbb tartalmi elemek feltüntetését, tehát egy vázlatot kérnek tőled. Ha van időd, kiemelheted a főbb gondolati elemeket például aláhúzással. Az ilyen típusú kérdéseknél rendszerint tágabb összefüggések bemutatása, több különböző esemény, adat összekapcsolása - egyfajta szakmai rálátás bizonyítása - a feladat.
Csak pontosan és szépen
A helyesírási hibákat feltétlenül kerüld el, és ügyelj a nevek, idegen szavak pontos írására is. A magyar nyelv és irodalom érettségi esetén a helyesírási hibák nem pusztán kiábrándítóan hatnak a javításnál, hanem komoly pontlevonással is járnak.
- 1. Első pillantás a feladatlapra
- 2. Röviden és tömören
- 3. A felkészülés nem csak a tanulásból áll