Az első nagy dobás: az írásbeli
1 2 3 |
előre »
|
Ugyan tudjuk, hogy az érettségi vizsgák egy része előrehozható, ismételhetők és javíthatók is a rosszul sikerült részek, de ki ne szeretné elsőre átvinni a lécet? Az írásbeli vizsgák lesznek az első komoly megmérettetések.
A felsőoktatási intézmények minden évben meghatározott számú helyre keresik a jelentkezőket, akiket teljesítményük alapján "sorrendbe állítanak", majd közülük a legjobbakat veszik fel. Az érettségi feszültségét - ami így sem kevés, hiszen elég sok anyagból kell majd számot adnod - ez a helyzet csak fokozza. Az eredményeid alapján a legjobbak közé kell tartoznod. A feladat adott, a kivitelezésre pedig ki kell dolgoznod saját megoldásaid.
Az érettségi feladatsorok kérdései a középiskolai tankönyvekben leírtakon alapulnak. Ne feledd, hogy egyszer már megtanultad őket, nem a nulláról kell felfejlesztened a tudásod. Ha biztosra szeretnél menni, akkor készíts saját jegyzetet a könyvekből, tanulmányozd óravázlataid, és ne feledkezz el az apró betűkről sem. Természetesen sok kiegészítő ismerethez juthatsz szakfolyóiratok és komoly internetes források tanulmányozásával is. Például a történelem érettségihez fontos, hogy eligazodjunk a térképek, források, képek értelmezésében. A reál tárgyak esetében pedig még a vizsga előtt érdemes "megbarátkozni" a táblázatokat tartalmazó segédkönyvekkel, hogy jól fel tudjuk használni a bennük rejlő hasznos információkat.
Első pillantás a feladatlapra
Csak lassan a testtel! A feladatlap kézhez vétele után ne ess neki azonnal az első kérdésnek! Vegyél egy mély levegőt és olvasd át végig, a teljes feladatsort. A feladatmegoldás sorrendjét úgy válaszd meg, hogy először azokkal a feladatokkal foglalkozz, amelyeket biztosan meg tudsz oldani. Ezután térhetsz át a bonyolultabbnak látszókra. Fontos, hogy ne akadj le egy feladatnál sem. Ha úgy látod, hogy pillanatnyilag nem haladsz a megoldással, akkor tedd félre a példát, és hagyd a rendelkezésre álló idő végére. Ha a szövegben módosítasz, javítasz, akkor azt tedd egyértelműen. A zárójelek és átírások helyett egyértelműen húzd át a javított szövegrészt.
- 1. Első pillantás a feladatlapra
- 2. Röviden és tömören
- 3. A felkészülés nem csak a tanulásból áll