A tanulás könnyebbé tehető
1 2 3 |
előre »
|
Új dolgokat megismerni izgalmas kihívás. Ki mondana nemet egy távoli kalandtúrára, vagy egy izgalmas film megnézésére? Sajnos, ha mindezt iskolai keretben kell csinálni, akkor a tanulás már nem tartozik a legkedveltebb foglalatosságok közé. Mit tehetsz, hogy könnyebben készülj az érettségire?
Az első, és legfontosabb: az értelmetlen tanulás erőpocsékolás. A legbonyolultabb kémiai képletnek vagy egyenletnek is könnyebb nekifutni és megjegyezni, ha tudod: szükséged lesz rá még a jövőben. Azt lenne jó tudatosítani tehát, hogy miért is tanulsz. Milyen célokat szeretnél megvalósítani az életedben, és ebben milyen szerepet játszik az adott tantárgy tanulása, az adott lecke. A tapasztalatok szerint aki csak szülői nyomásra választ pályát, vagy a könnyen megközelíthető, várható érettségi eredménye alapján elérhető lehetőségek közül válogat, sokkal kevesebb lelkesedéssel veti magát a munkába később is. Ha körvonalazódott benned egy olyan tudományterület, foglalkozás vagy szakma, ami felé nyitott vagy, akkor ez a tanulásban is ösztönző erőt jelent. Befolyással lesz a memorizálás hatékonyságára is.
A helyes motivációnak pozitív hatása lehet abban is, hogy a megtanultakra ne csupán az érettségi vizsga erejéig, hanem hosszabb távon emlékezzen az ember, márpedig az egyetemi, főiskolai tanulmányokhoz biztos alapokra is szükség van.
A titok nyitja az idő- és tananyagbeosztás
Nem mindegy, mikor és hogyan készülsz fel - az idődet érdemes beosztani. A kampányszerű tanulás nem olyan hatékony, mintha rendszeresen, nap mint nap, meghatározott ideig foglalkozol az érettségi tárgyakkal. A tanulás során a szünetnek is óriási jelentősége van. Nem lehet a figyelmet órákon keresztül egyetlen dologra összpontosítani. Kutatások azt igazolták, hogy erre még negyvenöt percig sem vagyunk képesek! Egy idő után szellemileg mindenki kifárad, ezért csak addig szabad tanulni, amíg az ember úgy érzi, hogy fog az agya. Amint befejezted a "napi penzumot", érdemes sétálni, sportolni, olyasmivel foglakozni, ami örömet szerez. Azt is érdemes tudni, hogy pihenés után az anyagból az szilárdul meg a legjobban, amit először tanultál meg.
Nemcsak az idővel, de a tananyaggal is gazdálkodni kell. A pszichológus javaslata az, hogy oszd megtanulható részekre az anyagot, és próbáld felfedezni az összefüggéseket. Legyen szó középiskolásról, egyetemistáról vagy főiskolásról, mindenki azt tudja jól elsajátítani, amit ért. Ezért érdemes vázlatot készíteni, a leglényegesebb pontok köré építeni az információkat. Aki rendszerezni tudja magában az ismereteket, időt is nyer. Aki nehezebben boldogul a megértéssel, igyekezzen átfogalmazni a bonyolultabb részeket a saját szavaival úgy, hogy a lényeg ne változzon - így tanulni is könnyebb.
- 1. A titok nyitja az idő- és tananyagbeosztás
- 2. Magolni csak végszükség esetén, és okosan
- 3. A vizsgán