A szóbeli vizsga nehézségei
1 2 |
előre »
|
Az érettségi írásbeli feladatok esetében tudásunkat feketén-fehéren papírra kell vetnünk, a leírtakon utólag már nem lehet módosítani. A szóbeli vizsga kevésbé merev, a tanárok reakcióit figyelve korrigálhatjuk a feleletet.
A szóbelizés - különösen idegen tanárok előtt - nagy megpróbáltatás az izgulósabb típusú embereknek, pedig az érettségit követően is számtalan alkalommal lesz szükség szóbeli beszámolókra. A szóbeli vizsga nagyszerű lehetőség a tárgyi tudás mellett megcsillogtatni prezentációs készségünket, kommunikációs képességünket is. Olyan tudásról van itt szó, ami nem csak az érettségi idején értékes: az egyetemi tanulmányok során a szóbeli vizsgákon, szigorlatokon de az álláskeresés során is hasznát vehetjük.
A szokásos szóbeli számonkérés bármely formájára igaz: a kérdésekre illik válaszolni. Ehhez persze meg is kell hallani azokat, és különösebb kerülők nélkül rá is kell térni a válaszra. Nagyon kicsi az esélye, hogy jó eredményt érjünk el, ha az anyaggal nem vagyunk tisztában. A szóbeli vizsgahelyzetekben a problémamegoldás, analizáló-képesség is mérlegre kerül. Ne érjen váratlanul, ha az elméleti anyag lehetséges gyakorlati hasznosításáról, a mindennapokban megjelenő vonatkozásairól kérdeznek. Gondolkodjunk egy lépéssel előre: képzeljük el, hogy milyen hatása volt mondjuk egy történelmi szövetségkötésnek Európa gazdasági, közlekedési rendszereire, milyen következménye van a természeti kincsekben való gazdagságnak/szegénységnek egy ország munkaerő-piaci jelenségeire. Röviden: csak bemagolni a tényeket nem érdemes, a használhatóságukat is végig kell gondolni. A problémamegoldás során megfelelő beszédkészség, kommunikációs gyakorlat szükséges - ami gyakorolható...
Az áttekintett anyaggal kapcsolatban készíthetünk saját magunknak kérdéseket. Elővételezhetjük, milyen súlyponti témákra lehet kíváncsi a vizsgáztató. Beszélgethetünk a vizsgán már átesett diáktársakkal is, és gyakorolhatjuk a helyzetet - próbavizsga keretében - barátokkal, csoporttársakkal.
Gyakorlat és a jó megjelenés a siker egyik titka
Akinek a szóbeli vizsgázás nehéznek tűnik (különösen az első alkalom, az érettségi előtt), gyakorolja a beszédet tükör előtt. Lehetőség szerint nagyobb méretű tükröt választva, amelyben a teljes felsőtest mozgásai követhetőek.
A szóbeli vizsga során - nem elhanyagolható mértékben - számít a megjelenés. Professzionális fellépés, megfelelő öltözet és a zavaró tényezők kiiktatása: ezek teszik kényelmessé az amúgy szorongató helyzetet. Ide tartozik, hogy a vizsgára szánt öltözetet, ruhát-cipőt érdemes "bejáratni".
Jó, ha a számonkérés helyszínére időben megérkezhetünk, különösebb izgalmak nélkül. Ha megszervezhető, ne erre a napra időzítsük első önálló autós kalandunkat. Inkább válasszunk más lehetőséget. Elég izgalomban lesz részünk a közlekedési dugók stressze nélkül is.
A vizsga előtti utolsó tíz perc a témára való fókuszálás ideje, nem pedig az idegeskedés, vagy a tanultak görcsös ismétlésének legalkalmasabb időpontja. A mobiltelefont ne vigyük be magunkkal, ha mégis akkor ellenőrizzük, biztosan kikapcsoltuk-e.
- 1. Tudás és magabiztosság = siker
- 2. A vizsga menete