Városenergetikai szakmérnök szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen VÁROSENERGETIKAI SZAKMÉRNÖK SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve városenergetikai szakmérnök szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület műszaki 4. A felvétel feltételei - szöveges Építőmérnöki, építészmérnöki, környezetmérnöki, villamosmérnöki (erősáramú szakirány) és gépészmérnöki (épületgépészeti, létesítménymérnöki vagy energetikai szakirány) alapképzésben, illetve ezeknek megfeleltethető főiskolai képzésben, valamint a településmérnöki főiskolai szakon szerzett oklevél.
Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben A képzés célja: A városléptékű energiamérleg a forrás, az elosztás és a fogyasztó szempontjából egyaránt összetett és egymással, valamint a településszerkezettel, a környezetterheléssel és a városklímával bonyolult kölcsönhatásokkal kapcsolódó elemekből áll. A multidiszciplináris képzés az egyes elemekre vonatkozó ismereteken túl ezen összefüggések és kölcsönhatások feltárását célozza. Elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek: energiatermelési, energiagazdálkodási ismeretek; távfűtés, távhűtés, kapcsolt energiatermelés a település energiamérlegében; megújuló energiaforrások alkalmazása települések energiaellátásában; közvilágítás, kommunális villamos energiaellátás; hősűrűség, számítási, auditálási és diagnosztikai módszerek; az energiaellátás, a településszerkezet és a városklíma összefüggései és kölcsönhatásai; a városléptékű energiaellátás és a környezetterhelés összefüggései, a fenntartható város. Személyes adottságok: a multidiszciplináris problémakör iránti nyitottság; az összefüggések felismerése és az adott feladatok megoldásában történő helyes alkalmazása. Az általános kompetenciák megszerzését a szak tanterve az energiagazdálkodás, a településtudomány, a városklimatológia és a környezetgazdálkodás ismeretanyagának átadásával biztosított. A szakmai kompetenciák alapján biztosított az energiafogyasztás és az igények elemzéséhez szükséges auditálási és diagnosztikai technikák elsajátítása; a távfűtési, távhűtési rendszerek és a kapcsolt energiatermelés ismeretanyaga; a megújuló energiák (szoláris, geotermikus, biomassza) városléptékű alkalmazási lehetőségei; Az ismeretek begyakorlására és a tanultak szemléltetésére szolgálnak a 15-20 fős gyakorlatok, helyszíni szemlék, valamint a konkrét városenergetikai problémákhoz kapcsolódó feladatok. A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben: A megszerzett ismeretek alapján a végzett szakmérnökök képesek a településszerkezet, az energiaellátás, a városklíma, a környezetterhelés és a fenntarthatóság komplex kérdéseiben adott helyzetek elemzésére, problémafeltárásra, igények és lehetőségek felmérésére, településfejlesztési stratégiák kidolgozásában való közreműködésre és hatástanulmányok kidolgozására. Alkalmazva a szakmai törzsanyagban tanultakat képesek lesznek a rendszerszemléletű és multidiszciplináris gondolkodásra, illetve alkalmassá válnak a folyamatok modellezésére. A képzésben megszerzett szakképzettséggel üzemeltető mérnökként, fejlesztő mérnökként, műszaki tanácsadóként helyezkedhetnek el városüzemeltetési osztályon, városépítési osztályon, műszaki osztályon, várostervezési osztályon; távhőszolgáltatással, energetikával, hulladékgazdálkodással foglalkozó cégeknél.
8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték Általános ismeretek: 16 kredit (energiatermelés, energiagazdálkodás, városfejlesztés, városklimatológia) Specifikus ismeretek: 34 kredit (auditálási és diagnosztikai technikák, távfűtés, távhűtés, megújuló energiaforrások városléptékű alkalmazása, közművek)
9. A szakdolgozat kreditértéke 10 kredit |