Környezettudományi és biztonsági menedzser szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen KÖRNYEZETTUDOMÁNYI ÉS BIZTONSÁGI MENEDZSER SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve környezettudományi és biztonsági menedzser szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület természettudomány Képzési idő 4 Kreditek száma 120 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben A környezet a természeti, illetve társadalmi, gazdasági, politikai és kulturális környezet szoros kölcsönhatásán és kölcsönös meghatározottságán alapuló komplex rendszer. Ezen komplex rendszer fenntartható fejlődésének megteremtésének és hosszútávú megőrzéséhez nélkülözhetetlen a lokális, megyei, regionális és globális szinten dolgozó, szociális érzékenységű és átfogó, többek között környezetbiztonsági felkészültségű szakember jelenléte, alkotó közreműködése. Eddig ez az interdiszciplináris megközelítés, a hatásos együttműködés a problémamegoldásban a komplex rendszert értő és felkészültségű szakemberek és kutatók hiánya miatt nem valósulhatott meg. A képzés célja a társadalom valós igényei alapján az egységes, korszerű, fenntartható biztonsági szemléleten és magas szintű társadalmi ismereteken, valamint a gyakorlaton alapuló, az egyes szakterületek speciális feladataira rávilágító és felkészítő, kreatív tervezési, szervezési és operatív munkavégzésre való képzés. Tekintettel arra, hogy a környezet és környezetbiztonság egyszerre interdiszciplináris és interszektorális szemléletet követel, szinte egyedüli megoldásként a tudomány és a tudományos módszerek sajátos lehetőségeit ismerő, azt alkalmazni képes szakember tud megfelelni az elvárásoknak. Ilyen szakemberek képzése valósul meg ezen szakirányú továbbképzési szak indításával. A munkaerőpiacon való gyakorlati szakemberként való közvetlen részvételen túl cél a hallgatók felkészítése a megfelelő mesterképzésben való részvételre.
A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek: <!-- [if !supportLists]-->─ <!--[endif]-->az emberi környezetben, a föld felszíni és felszín közeli szféráiban lejátszódó fizikai, kémiai, földtudományi és biológiai folyamatok megértése, kezelése; <!-- [if !supportLists]-->─ <!--[endif]-->környezet- és biztonságtudományi elméletek, paradigmák, elvek gyakorlati alkalmazása; <!-- [if !supportLists]-->─ <!--[endif]-->alkalmazói szintű kutatások tervezése, lebonyolítása; <!-- [if !supportLists]-->─ <!--[endif]-->közigazgatási, jogi és biztonsági szabályozások, valamint a kutatásoknak a környezetre és a megrendelőkre gyakorolt hatásának ismeretében terepi és laboratóriumi vizsgálatok végzése; <!-- [if !supportLists]-->─ <!--[endif]-->az elsajátított eljárások és technológiák alapján adatgyűjtés, adatrögzítés, az adatok feldolgozása és értelmezése; <!-- [if !supportLists]-->─ <!--[endif]-->környezetvédelmi és -biztonsági szervezetek sajátosságainak megfelelő, a modern demokráciát és jogállamiságot tükröző társadalom- és természettudományi ismeretek alkalmazása; <!-- [if !supportLists]-->─ <!--[endif]-->a vezetés- és szervezéselmélet, az informatikai ismeretek és a menedzsment korszerű követelményeinek gyakorlati alkalmazása.
Személyes adottságok, készségek: <!-- [if !supportLists]-->─ <!--[endif]-->önismeret, kreativitás, kreatív önkifejezési, verbális és nonverbális kommunikációs készség; <!-- [if !supportLists]-->─ <!--[endif]-->szocializáció és fejlett közösségi érzés; <!-- [if !supportLists]-->─ <!--[endif]-->rugalmas gondolkozás és problémafelismerő készség; <!-- [if !supportLists]-->─ <!--[endif]-->minőség iránti igény, felelősségtudat; <!-- [if !supportLists]-->─ <!--[endif]-->idegen nyelv tudás.
A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben és tevékenységrendszerben: A védelmi és biztonsági kérdések a közigazgatás, a vállalkozói, karitatív, továbbá magánszféra szerves részei, így a képzett szakemberek mindezeken a területeken alkalmasak munkavégzésre. A szak sajátosságából adódik, hogy ezen túlmenően – a jogszabályban előírt feltételekkel – alkalmasakká válnak a rendvédelmi – tűzoltóság, polgári védelem, katasztrófavédelem – szolgálatok ellátására is. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték Elméleti blokk: 50 kredit Környezeti alapismeretek, Földtudományi alapismeretek, Környezeti kémia, Környezeti fizika, Környezeti mikrobiológia; Meteorológia, Hidrológia, Környezettechnológia, Fenntarthatóság; Minőségirányítás, Jogi alapismeretek, Kockázatelemzés, Vezetési, irányítási és szervezési ismeretek, Pszichológia, Stratégiai és védelmi tervezés, Vállalkozói és közgazdasági ismeretek, Biztonságpolitika, Kríziskommunikáció, Nemzetközi együttműködés, EU ismeretek.
Szakmai, gyakorlati blokk: 50 kredit Közigazgatás, Közigazgatási eljárás, Környezetbiztonsági igazgatás, Környezetbiztonsági feladatok, Tűzvédelem, Polgári védelem, Munkavédelem, Környezet-egészségtan, Általános személyi és vagyonvédelmi ismeretek, Erdő-, hal- és vadvédelmi ismeretek, Lakosságvédelmi feladatok.
Környezeti rendszerek komplex vizsgálata, terepgyakorlat: 10 kredit 9. A szakdolgozat kreditértéke 10 kredit |