Alapszintű járműipari tervező szakmérnök szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen ALAPSZINTŰ JÁRMŰIPARI TERVEZŐ SZAKMÉRNÖK SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve alapszintű járműipari tervező szakmérnök szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület műszaki 4. A felvétel feltételei - szöveges Legalább alapképzésben (vagy a korábbi képzési rendszer szerinti főiskolai szintű képzésben) szerzett mérnöki oklevél műszaki képzési területen és legalább 2 év szakirányú szakmai gyakorlat. Képzési idő 3 Kreditek száma 90 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben A képzés célja: Elsődlegesen az iparvállalatoknál, mérnökirodákban – beleértve a kis- és középvállalkozásokat is – alapvetően termékfejlesztéssel, új termékek tervezésével, meglévő gyártmányok modernizálásával foglalkozó mérnökök továbbképzése. A tervezett program átfogja a teljes termék-életciklust, a termékelképzeléstől kiindulva a használatból való kivonást követő recycling szempontjait is beleértve. A fenti cél elérhető egy olyan rugalmas, moduláris felépítésű tantervi struktúrával, amely lehetővé teszi mind az egy-egy szűkebb műszaki szakterületen való specializálódást, mind a tervezői tevékenységhez szorosan kapcsolódó egyéb területeken való továbbképzést, illetve a kettőnek a hallgató ál-tal választott kombinációját.
A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek: A szakirányú továbbképzésben résztvevők megújíthatják és jelentősen továbbfejleszthetik a tudásukat - a járművek, járműelemek korszerű, automatizált tervezési módszerei, - a gyártmányfejlesztés általános körülményeinek a folyamat koordinálásának, irányításának, valamint, - a választható szakterület (pl. könnyűszerkezetek, technológiák) ismereteinek az elsajátításával, a megszerzett tudásuk gyakorlati alkalmazásával.
A hallgatók olyan új elméleti és gyakorlati (tacit) ismereteket szerezhetnek, melyekkel javíthatják, növelhetik saját adottságaikat, fejleszthetik képességeiket, ezzel kiteljesítve a járműipari tervezési szakterületen kialakuló kompetenciájukat.
Az alapszintű járműipari tervező szakmérnök végzettséggel rendelkezők az említett területeken alkalmasakká válnak a járművek, azok rendszereinek a tervezésével kapcsolatos szakmai tevékenységeknek - a nemzetközi és hazai jogszabályokban (alkalmassági előírásokban) rögzítetteknek megfelelő, - effektív, költség-hatékony, - biztonságos és - környezetkímélő végrehajtására, a tervezési folyamatok megszervezésére és irányítására.
Személyes adottságok, készségek: - kreativitás, - rugalmasság, - problémafelismerő és problémamegoldó képesség, - jó tanulási készség, memóriával, - széleskörű műveltség, - információ-feldolgozó adottság, - nyitottság a továbbképzésre, - alkalmasság a magas szintű intenzív önálló és team munkára, - tervezés, - gyártmányfejlesztés iránti érdeklődés, - a tervezői szoftverek ismerete.
A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben: A szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgatók a képzés során a vázolt folyamatokkal kapcsolatos szakmai tevékenységeket a kodifikált módszerek, szakértői rendszerek és kereskedelmi szoftverek alkalmazásával oldják meg. Ez magas szintű, koordinált team munka. A tananyag gyakorlati ismereteinek az elsajátításakor, a feladatok kiadásakor, a számonkéréskor, a szakdolgozat tartalmának és mélységének a meghatározásakor ez az elv az irányadó.
8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték Alaptudományi ismeretek: 20-28 kredit (matematika, mechanika, hő- és áramlástan, rendszertechnika, anyagtudomány)
Alapozó ismeretek: 16-24 kredit (járművek szerkezete, könnyűszerkezetek, szerkezet analízis, CAD/CAM rendszerek, tervezési követelmények, tervezési módszerek)
Szakmai ismeretek: 32-40 kredit (járműspecifikus tervezési és szerkezeti ismeretek, gyártástechnológia könnyűszerkezetek és technológiák területeken, szereléstechnika, gyártósorok, gyártósorok állapotfelügyelete és irányítása)
9. A szakdolgozat kreditértéke 10 kredit |