Környezetvédelmi és -fejlesztési szaktanácsadó szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen KÖRNYEZETVÉDELMI ÉS -FEJLESZTÉSI SZAKTANÁCSADÓ SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve környezetvédelmi és -fejlesztési szaktanácsadó szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület természettudomány Képzési idő 4 Kreditek száma 120 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben Elsajátítandó kompetenciák: - A végzettek képesek lesznek munkakörükben az adott vállalat, vállalkozás, települési önkormányzat működési területén jelentkező környezeti problémákat felismerni és azok kezelése érdekében – a műszaki, tudományos, jogi és gazdasági eszközrendszer felhasználásával – megoldási javaslatokat tenni az érintett vezetők részére. - Képesek lesznek a környezettel és a fenntarthatósággal kapcsolatos szempontokat integrálni a különböző szektorális fejlesztési programokba (mezőgazdaság, vízgazdálkodás, idegenforgalom, terület- és településfejlesztés stb.) és gazdasági folyamatokba. - Jártasságot szereznek a környezetirányítási, minőségbiztosítási rendszerek kiépítésében és működtetésében. - Képesek lesznek különböző környezetvédelmi és -gazdálkodási projektek megtervezésére és menedzsmentjére.
Tudáselemek, megszerezhető ismeretek: - Általános, azaz a környezetvédelemhez és -fejlesztéshez kapcsolódó elméleti alapozó ismeretek, melyek keretében általános környezettudományi és ökológiai ismeretek mellett, a környezetvédelemhez kapcsolódó gazdasági, politikai, jogi és igazgatási ismereteket szereznek a hallgatók. - Alkalmazott, azaz a környezetvédelemhez és -fejlesztéshez kapcsolódó gyakorlat- és problémaorientált ismeretek, melyek keretében a környezetvédelem hazai sajátosságaival, a térinformatika környezetvédelmi alkalmazásaival, környezetminősítéssel és hatásvizsgálattal, pályázatírással, és környezetgazdálkodással kapcsolatos ismereteket szereznek a hallgatók. - Specifikus, azaz a környezetvédelemhez és -fejlesztéshez kapcsolódó technológia-orientált és a települési önkormányzati feladatokra koncentráló ismeretek: melyek keretében a hulladékgazdálkodáshoz, szennyvízkezeléshez, rekultivációhoz kapcsolódó technológiai ismereteket és a települések specifikus környezetvédelmi feladataival kapcsolatos ismereteket szereznek a hallgatók. A tanulmányút/üzemlátogatáson a hallgatók a környezetvédelmi technológiákhoz és a környezetközpontú vállalatirányítási rendszer kiépítéséhez és működtetéséhez kapcsolódó ismereteket a gyakorlatban sajátítanak el.
Személyes adottságok: - probléma- és gyakorlatorientált látásmód a környezeti problémák megoldása terén; - megelőzésen, elővigyázatosságon, a környezeti szempontok integrációján, a tervszerű védelmen, és a hosszú távú fenntarthatóságon alapuló szemlélet a környezeti fejlesztések terén; - együttműködő-készség és partneri viszony kialakítása a környezetvédelmi feladatok megoldásában a hatóságokkal, gazdasági szférával, civil szervezetekkel; - a környezetvédelmi szempontok, érdekek sikeres kommunikációja a nyilvánosság felé.
A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben: A környezetvédelmi és -fejlesztési szaktanácsadó környezetvédelmi és -fejlesztési feladatok tervezésével, szervezésével, programalkotással, projektmenedzsmenttel kapcsolatos munkakört lát el állami, önkormányzati, vállalati (profitorientált) és civil (non-profit szervezetek) munkaterületeken.
8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték Általános, azaz a környezetvédelemhez és -fejlesztéshez kapcsolódó elméleti alapozó tárgyak: 32 kredit
Alkalmazott, azaz a környezetvédelemhez és -fejlesztéshez kapcsolódó gyakorlat- és problémaorientált tárgyak: 32 kredit
Specifikus, azaz a környezetvédelemhez és -fejlesztéshez kapcsolódó technológia-orientált és a települési önkormányzati feladatokra koncentráló tárgyak: 32 kredit
A szakképzettség megszerzéséhez kötelező továbbá két, egyenként 2 kredit értékű tanulmányúton/üzemlátogatáson részt venni.
Tanulmányút/üzemlátogatás: 4 kredit 9. A szakdolgozat kreditértéke 20 kredit |