Általános informatikus szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen ÁLTALÁNOS INFORMATIKUS SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve általános informatikus szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület informatika Képzési idő 3 Kreditek száma 90 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben A továbbképzés alapvető célja felsőfokú végzettséggel rendelkezők számára olyan informatikus szakképzés biztosítása, melynek eredményeképpen képessé válnak a számítástechnika, az informatika korszerű eszközeinek és módszereinek alkalmazására az eredeti szakmájukban vagy informatikai szakterületen.
A szakon végzett hallgató - Ismeri a számítástechnika és a szoftverkészítés alapjait, továbbá a legújabb internetes technológiákat. Képes a digitálisan tárolt információ on-line és off-line megjelenítésére. - Ismeri a korszerű számítógépeket, perifériáikat, a leggyakrabban alkalmazott szoftvereket. Képes számítógépes rendszerek működtetésére és üzemeltetésére. - Ismeri a számítógépes alkalmazások létrehozásához szükséges hardver és szoftver eszközöket. Jártas a fejlesztés módszereiben. Ismeri, és használni tudja a modern internetes alkalmazásokat és technológiákat. Képes adatbázisok megtervezésére, felépítésére és kezelésére. - Jártas az algoritmizálás, az információk strukturált megjelenítésének területén is, ismeri ezek strukturált, on-line megjelenítésének, a tartalom on-line közvetítésének a formáit. Átlátható, világos, egységes szerkezetet, stílust teremt a modern eszközök segítségével az információk megjelenésében, annak vizuális és interaktív formáiban. - Képes igényes weblapok megtervezésére.
Az általános informatikus továbbképzési szak számos kulcskompetenciát kapcsol össze, fejleszt és mélyít el. A digitális kompetencia az információs társadalom technológiáinak magabiztos és kritikus használatára való képesség a munkában, a szabadidőben és a kommunikációban. Az információs és kommunikációs technológiák (IKT) alkalmazásához kapcsolódó készségek a legalapvetőbb szinten a digitális technológiájú információk keresését, értékelését, tárolását, létrehozását, bemutatását és átadását, valamint az internetes kommunikációt és a hálózatokban való részvétel képességét ölelik fel.
A technológiai kompetencia ennek a tudásnak az alkalmazása az információt felhasználó ember igényei és szükségletei szerint.
A képzésben az informatika, a szoftverfejlesztés, az internetes szolgáltatások hatékony alkalmazása és közvetítése, a tartalommenedzsment szerves egységet képez. A gazdasági-társadalmi folyamatokban meghatározó elem az információ megbízható és hatékony továbbításának ténye és követelménye. Az információ vizualizálása által egyszerűbbé és gyorsabbá válhat az emberek közötti kommunikáció. A számítógépes technológia, az IKT a piaci szereplők egymásra találását és a piaci folyamatok eredményesebb működését is elősegíti.
a) a szakképzés során szerezhető ismeretek: * számítástechnikai alapismeretek, * matematikai alapismeretek, * számítógép-architektúrák alapismeretek, * számítógép-hálózatok és a modern internetes technológiák ismerete, * szoftverfejlesztési ismeretek, * adatbázis-kezelési ismeretek, * weblapkészítési ismeretek, * alapvető rendszerüzemeltetési ismeretek, * választható multimédia vagy grafikai design ismeretek.
Az általános informatikus szakon végzett hallgatók ismerik a digitális formában létező információ összegyűjtésének, tárolásának, rendszerezésének, szerkesztésének és továbbításának eszközrendszerét és technológiáját. Képesek a releváns információ tartalom szerinti strukturálására és a számítógépes technológia eszközeivel támogatott megjelenítésére.
Képesek számítógépes algoritmusok tervezésére, és megvalósítására, felhasználók különböző területeken történő szoftveres és hardveres háttértámogatására.
b) a szakképzettség birtokában a végzettek alkalmasak: * algoritmusok és programok tervezésére, kivitelezésére, már meglévők felhasználására és karbantartására, * modern számítógépes hardver eszközök kiválasztására, * digitális dokumentumok előállítására és használatára, * számítógépes rendszerek üzemeltetésére, * interaktív médiumok fejlesztésére, * interaktív működtetésű számítógépes alkalmazások és adatbázisok létrehozására.
c) a szakképzettség gyakorlásához szükséges személyes adottságok és készségek: * kreativitás, intuíció és módszeresség, * a rendszerben látás képessége, * jó memória, strukturált információ-feldolgozási képesség, * jó kommunikációs készség, * igény az elmélyült és minőségi munkára, * önismeret, * sikerorientáltság, * kritikai szemlélet, * önálló karrierépítési készség, * team munkában való alkotásra hajlandóság. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték Számítástechnikai alapok modul: 24 kredit (Diszkrét matematika, számítástechnikai alapismeretek, alapvető hardver eszközök, perifériák, felhasználói programok.)
Számítógépes rendszerek modul: 25 kredit (Számítógépek strukturált felépítése, operációs rendszerek, számítógép-hálózatok, on-line internetes technológiák, rendszerüzemeltetés, alapvető programok.)
Szoftverfejlesztés modul: 31 kredit (Adatbázisok, algoritmusok tervezése, és fejlesztése. Alkalmazások fejlesztése, készítése, weblapkészítés, internetes tartalommenedzsment.) 9. A szakdolgozat kreditértéke 10 kredit |