Geoinformatikai szakasszisztens szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen GEOINFORMATIKAI SZAKASSZISZTENS SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve geoinformatikai szakasszisztens szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület természettudomány Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben Elsajátítandó kompetenciák: - A végzettek képesek lesznek munkakörükben a geoinformatikai módszerekkel megoldható problémákat felismerni és megoldási javaslatokat tenni az érintett vezetők részére. - Képesek lesznek az alapvégzettségük szerinti tudásukat a geoinformatikai módszerekkel kiegészítve munkájukat magasabb szinten elvégezni. - Képesek lesznek különböző projektek megtervezésében és végrehajtásában aktívan részt venni.
Tudáselemek, megszerezhető ismeretkörök:
Alapozó ismeretkörök: Vetülettani, térképtani ismeretek, általános adatbázistervezési ismeretek, geoinfor-matikai, távérzékelési alapok, vektoros geoinformatika, önkormányzati informatika.
Specifikus geoinformatikai ismeretkörök: Térbeli adatbázisok kiépítése, kezelése, lekérdezések, adatszelekció térbeli és attribútum adatok alapján, raszteres, vektoros digitális tematikus térképek szerkesztése, légi- és űrfelvételek interpretációja, terepi adatgyűjtés, raszteres és vektoros geoinformatikai szoftverek kezelése.
Személyes adottságok: - Probléma- és gyakorlatorientált látásmód a szakmai problémák megoldása terén; - Együttműködő-készség és partneri viszony kialakítása a feladatmegoldásban a hatóságokkal, gazdasági szférával, civil szervezetekkel;
A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben: A geoinformatikai szakasszisztens térbeli adatbázisok megtervezésével, kiépítésével, üzemeltetésével, valamint adatnyeréssel és adatelemzéssel kapcsolatos munkakört lát el település-irányítási, környezetvédelmi, településfejlesztési, vagy civil szervezetekhez kapcsolódó környezetben.
8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték Ismeretkör
ALAPOZÓ Ismeretek Kredit
Vetülettani alapismeretek 4
Térképtani alapismeretek 4
Adatbázistervezési ismeretek 4
Geoinformatikai alapismeretek I. 4
Távérzékelési alapok 4
Vektoros geoinformatikai alapismeretek 4
Önkormányzati geoinformatikai alkalmazások 4
ÖSSZESEN 28
SPECIÁLIS Ismeretek Kredit
Relációs adatmodellek, algebrai műveletek 4
Digitális térképek előállítása 4
Műveletek digitális térképeken 4
Raszteres geoinformatika feladatmegoldás 4
Terepi geoinformatikai adatgyűjtés 4
Légi- és űrfelvételek interpretációja 4
ÖSSZESEN 24
MINDÖSSZESEN 52
Az alapozó ismeretkörhöz tartozó fontosabb ismeretek: Hazánkban korábban és napjainkban használt vetületek jellemzői, a vetületi transzformációk. Térképészeti alapfogalmak, hagyományos és digitális kartográfiai módszerek, mérések és pontosságvizsgálatok. Adatbázis tervezéssel és kezeléssel kapcsolatos fogalmak. Adatmodellek és vonatkozási rendszerek. A távérzékelés fizikai alapjai, távérzékelő szenzorok. Digitális tematikus térképek és geoadatbázisok készítése. Az önkormányzati igazgatás különböző szintjein, illetve területein alkalmazható geoinformatikai megoldások, alkalmazások.
A speciális ismeretkörhöz tartozó fontosabb ismeretek: A relációs adatmodellek, adatbázisok, algebrai műveletek. A raszteres és vektoros térképek előállítása. A TopoExplorer, DigiTerra Explorer, ArcGIS, IGO szoftverek gyakorlati alkalmazása. Műveletek digitális térképeken. A hierarchikus, relációs, objektum orientált adatbázis modellek. GIS műveletek. GPS alapú környezeti terepi adatgyűjtés, feldolgozás. Légi és műholdfelvételek interpretációja.
9. A szakdolgozat kreditértéke 8 kredit |