Kynológus szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen KYNOLÓGUS SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve kynológus szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület agrár 4. A felvétel feltételei - szöveges Bármely képzési területen legalább alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett oklevél. Képzési idő 4 Kreditek száma 120 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben A kynológus
7.2.1. Tudása:
- a kutya anatómiáját, élettanát; - az általános és alkalmazott etológiát; - a kutya tartáshigiéniáját, a kutya egészségtanát; - a kutya táplálását; - a kutya szaporodásbiológiáját; - a kutya genetikáját, nemesítését, a tenyésztési eljárásokat; - egyes kutyafajták használati értékmérő tulajdonságait, az ehhez tartozó küllemtant; - a kutyatartást érintő állatvédelmi ismeretekkel rendelkezik; - a kutyatartás pszichológiai és szociológiai vonatkozásait - képes a kutyatápgyártók és -forgalmazók, a kutyával kapcsolatba kerülő gyógyszeripari vállalatok, valamint a kutyakiképzők és vezetők, a kutyakozmetikusok és a kisállat-kereskedők munkáját segíteni.
7.2.2. Képességei:
Korszerű tenyésztési és tartástechnológiai tudása, valamint az egyes kutyafajták, illetve fajtacsoportok értékmérőinek ismeretében képes - ebtenyésztési kérdésekben dönteni; - szaktanácsot adni; - tenyésztést szervezni, irányítani; - részt venni a tenyésztésszervezésben; - állatvédelmet érintő kérdésekben szakmai feladatot ellátni; - önkormányzatokban az ebtartást érintő munkát ellátni; - ebrendészeti feladatokat ellátni.
7.2.3. Attitűdje:
- szakmai kérdésekben közvetíti az álláspontját és hiteles tájékoztatást nyújt az őt megkereső szervezetek, média és a társadalom felé; - szakterületén folyó fejlesztéseket, új tudományos eredményeket nyomon követi és gyakorlati és elméleti tudásanyagát folyamatosan fejleszti; - szakmai céljainak kiteljesedéséhez többek között a folyamatos önképzést is alkalmazza; - szakterületét érintő döntési helyzetekben, vitás kérdések megítélésében a komplex megközelítés és a vonatkozó jogszabályok ismeretében az etikai normák figyelembevételével hozza meg döntését; - ismereteit, tudását a szakmai szervezetekkel együttműködve, a kutyatenyésztés és -tartás társadalmi szerepének és jelentőségének figyelembevételével adja át és közvetíti a társadalom tagjai felé.
7.2.4. Autonómiája és felelőssége:
- a kutyával kapcsolatos tevékenységek végzése az ebtenyésztés- és tartás jogi és gazdasági feltételrendszerének ismeretében; - elemző, értékelő készség; - az állattenyésztési vizsgálatokban alkalmazható statisztikai módszerek használata; - a kapcsolódó számítógépes programok felhasználói szintű használata; - szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben; - alkalmas a tenyésztésvezetői feladatkör betöltésére elismert tenyésztő szervezeteknél; - szaktanácsadás az ebtenyésztőknek gyakorlati tenyésztési és tartástechnológiai kérdésekben. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8. A szakirányú továbbképzési szak szakmai jellemzői, a szakképzettséghez vezető szakterületek és azok kreditaránya, amelyből a szak felépül:
8.1. Biológia és természettudományi alapismeretek: 17 kredit Kutya anatómiája, Kutya élettana, Biometria és alkalmazott informatika, Etológia, Öröklődő rendellenességek
8.2. Gazdasági és humán ismeretek: 18 kredit Bevezetés a kynológiába, Kutyatartás pszichológiája és szociológiája, Kutyatenyésztés és –tartás jogi szabályozása, Kynológiai gazdaságtan, Állatvédelem, Szaktanácsadás, Minőségbiztosítás
8.3. Tenyésztési, tartási és alkalmazási ismeretek: 75 kredit Alkalmazott állatgenetika, Alkalmazott etológia, Kutya alkalmazott szaporodásbiológiája, Kutya táplálása, Tartáshigiénia, Kutyaegészségtan, Küllemtan és bírálat, Fajtatan, Alkalmazott nemesítés, Terápiás- és segítő kutyák, Munka- és szolgálati kutyák, Vadászkutyák, Kutyás sportok, Gyakorlat, Vadászkutyák kiképzése és alkalmazása, Társasági kutyák, Vadászati módok és alkalmazásuk”
9. A szakdolgozat kreditértéke - |