Polimer kompozittechnológiai szakmérnök szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen POLIMER KOMPOZITTECHNOLÓGIAI SZAKMÉRNÖK SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve polimer kompozittechnológiai szakmérnök szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület műszaki Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.1. A képzés célja: A képzés célja a mérnök szakképzettséggel rendelkező szakemberek tudásának fejlesztése, ismereteik elvi alapjainak felfrissítése a polimer kompozitok anyagai, tervezése, gyártástechnológiái területén. A kompozittechnológia területének mélyebb megismerésével lehetővé válik az e területen működő vállalkozások termékportfóliójának bővítése, folyamatainak és vevői megelégedettségének fejlesztése.
7.2. Szakmai kompetenciák: 7.2.1. Tudás: A szakon végzett - átlátja a polimer kompozitok általánosan használt fogalomrendszerét; - ismeri a kompozitok jellemző mátrixanyagait, azok tulajdonságait; - ismeri a kompozitok jellemző erősítőanyagait, azok formáit és tulajdonságait; - megkülönbözteti a polimer kompozitok jellemző tönkremeneteli formáit; - átlátja a szál-mátrix határfelületi adhézió jelentőségét; - tisztában van a hőre keményedő mátrixú polimer kompozitok gyártástechnológiáival, azok jellemző tulajdonságaival, előnyeivel, hátrányaival, a gyártható terméktípusokkal; - tisztában van a hőre lágyuló mátrixú polimer kompozitok gyártástechnológiáival, azok jellemző tulajdonságaival, előnyeivel, hátrányaival, a gyártható terméktípusokkal; - érti az izotróp, az anizotróp és az ortotróp anyagok jellemzőit; - érti a mérnöki konstansok szerepét, definícióját és összefüggéseit; - ismeri a kompozitok jellemző minősítési módszereit; - tisztában van a polimer kompozitok újrahasznosítási lehetőségeivel.
7.2.2. Képességek: A szakon végzett képes - alkalmazni a polimer kompozitok általánosan használt fogalomrendszerét; - kiválasztani egy adott termékhez a megfelelő kompozit mátrixanyagot; - kiválasztani egy adott termékhez a megfelelő erősítőanyagot; - különbséget tenni a polimer kompozitok jellemző tönkremeneteli formái között; - értékelni a szál-mátrix határfelületi adhéziót vizsgálati eredmények alapján; - javaslatot tenni egy hőre keményedő mátrixú polimer kompozit termék gyártástechnológiájára; - javaslatot tenni egy hőre lágyuló mátrixú polimer kompozit termék gyártástechnológiájára; - különbséget tenni az izotróp, az anizotróp és az ortotróp anyagi viselkedések között; - használni a mérnöki konstansokat és összefüggéseiket; - használni a kompozitok jellemző minősítési módszereit; javaslatot tesz egy polimer kompozit termék újrahasznosítási lehetőségeire; - a kompozit termékek gyártástechnológiájának kiválasztására és gyártástervezésére; - kompozit termékek méretezésére, rétegrendjének megtervezésére; - kompozit termékek vizsgálatára és minősítésére; - kompozit termékek megfelelő újrahasznosítási technológiájának kiválasztására.
7.2.3. Attitűd: A szakon végzett: - törekszik az együttműködésre az ismeretek bővítése során az oktatóval és kollégáival; - folyamatos ismeretszerzéssel bővíti a polimer kompozitokkal kapcsolatos tudását; - nyitott az információtechnológiai eszközök használatára; - folyamatosan fejleszti a problémamegoldáshoz szükséges eszközrendszerét; - törekszik a pontos és hibamentes feladatmegoldásra; - törekszik a fenntartható fejlődés elveinek a polimer kompozitok alkalmazása terén történő érvényesítésére.
7.2.4. Autonómia és felelősség: A szakon végzett: - önállóan végzi a polimer kompozitokkal kapcsolatos feladatok és problémák végiggondolását és adott források alapján történő megoldását; - elfogadja a megalapozott kritikai észrevételeket a munkájával kapcsolatban; - egyes helyzetekben – csapat részeként – együttműködik kollégáival a feladatok megoldásában; - ismeretei birtokában, elemzései alapján felelős, megalapozott döntést hoz. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8.1. Szakmai törzsanyag: 51 kredit Polimerek anyagismerete, polimerek technológiájának alapjai, polimer kompozit technológiák, kompozit erősítő szerkezetek, kompozit szerkezetek tervezése, polimerek és kompozitok vizsgálata és minősítése, innovatív additív gyártástechnológiák.
8.2. Projektfeladat: 9 kredit 9. A szakdolgozat kreditértéke - |