Öko-dizájn szak
„A(z) öko-dizájn mesterképzési szak képzési és kimeneti követelményei
1. A mesterképzési szak megnevezése:
a) magyar nyelven: öko-dizájn mesterképzési szak b) angol nyelven: eco-design master programme
2. A mesterképzési szakon szerezhető szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:
a) magyar nyelven: okleveles öko-dizájner b) angol nyelven: eco-designer
3. A mesterképzési szak besorolása:
3.1. képzési terület szerinti besorolása: műszaki képzési terület
3.2. a végzettségi szint besorolása: o mesterfokozat (magister, master of science, rövidítve: MSc) o ISCED 2011 szerint: 7 o az európai képesítési keretrendszer szerint: 7 o a magyar képesítési keretrendszer szerint: 7
3.3. a szakképzettség képzési területek egységes osztályozási rendszere szerinti tanulmányi területi besorolása ISCED-F 2013 szerint: 0212
3.4. orientáció szerinti besorolása: kiegyensúlyozott (40-60 százalék)
4. A képzési idő félévekben: 2 félév
5. A szakképzettség megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 60 kredit
6. A képzés célja és a szakmai kompetenciák, tanulási eredmények:
6.1. A képzés célja:
A képzés célja olyan ökologikus szemlélettel rendelkező szakemberek képzése, akik kellően felkészültek az önálló kreatív tervezői és fejlesztői tevékenységre, munkájuk során szem előtt tartják a fenntartható fejlődés, s a körkörös gazdálkodás elvárásrendszerét. Mérnöki tevékenységük során a megújuló energiák, természetes és környezetbarát anyagok használatára törekszenek. Létrehozott alkotásaik, termékeik tudatos alkotói folyamat eredményei, melyek magas hozzáadott műszaki és esztétikai értékkel rendelkeznek. Korszerű tervezői szoftvereket, gyártástechnológiákat, valamint az ipar 4.0 szemléletrendszerét alkalmazzák az ökologikus szemlélet minél hatékonyabb érvényesülése érdekében. Környezettudatosan alkalmazzák az ipar műszaki kutatási, fejlesztési és innovációs eredményeit, képesek hazai, illetve nemzetközi szintű tervezői tevékenységhez kapcsolódni és/vagy azt irányítani. A szakon végzettek képesek tanulmányaik doktori képzésben való folytatására.
6.2. Az elsajátítandó szakmai kompetenciák:
6.2.1. A szakon végzett
a) tudása: - ismeri és érti az ökologikus szemléletű tárgy- és környezetalkotás műszaki alapjait, tervezői és alkotói készségekkel rendelkezik; - ismeri, és gyakorlati szinten alkalmazza a műszaki dokumentáció készítésének elveit, követelményeit; - ismeri a korszerű ökologikus tervezési ismereteket, gyártástechnológiákat, berendezéseket és eszközöket, s az ezekre vonatkozó szabályokat; - rendelkezik a tevékenységéhez szükséges mérnöki, tervezői, fejlesztői ismeretekkel; - ismeri a tevékenységéhez kapcsolódó ismeretek rendszerét, problémamegoldó, tervezési technikáit; - ismeri a tevékenységéhez kapcsolódó számítógépes rendszerek működését, a kreatív 3D-s technológiákat; - ismeri a körkörös gazdálkodás folyamatainak a szakterületéhez kapcsolódó területeit; - ismeri az ökologikus szemléletű tárgy- és környezetalkotáshoz kapcsolódó más lényeges szakterület fontosabb elveit, elvárásait és alapfogalmait; - ismeri az általa megtervezett tárgy, környezeti elem felhasználóinak képességeit, elvárásait.
b) képességei: - képes az ökologikus szemléletű műszaki és gazdasági ismeretek komplex szemléletű alkalmazásával magas használati értékű tárgy és környezet megalkotására; - képes az ökologikus szemléletű integrált termék- és környezettervezési ismeretek alkalmazására; - képes az ökologikus szemléletű termék- és környezettervezés során gyűjtött információk feldolgozására, elemzésére, melyek alapján megalapozott műszaki következtetéseket képes levonni; - képes az ökologikus szemléletű módszerek, technikák, technológiák használatára, fejlesztésére; - képes az ökologikus szemléletű gyártástechnológiák technológiai és minőségbiztosítási fejlesztésére, - képes hatékonyan fejleszteni az ökologikus szemléletű tervezés és gyártás folyamatait; - képes az ökologikus szemléletű összetett tervezési folyamat szükség szerinti rugalmas alakítására; - képes alkalmazni a legkorszerűbb információs és kommunikációs rendszereket, módszereket egy műszaki probléma ökologikus szemléletű megoldása céljából; - képes arra, hogy kreatív tevékenységéhez kapcsolódóan publikációs, prezentációs tevékenységet végezzen.
c) attitűdje: - kreatív tevékenysége során követi az ökologikus szemlélet követelményeit; - alkotómunkáját önállóan vagy csoportmunkában végzi vagy szervezi meg; - alkotómunkáját rendszerszemléletű gondolkodásmód alapján végzi, az ökologikus szemlélet előtérbe helyezésével; - alkotómunkája során előtérbe helyezi a kutatási, fejlesztési és innovatív célok elérését, ökologikus szemléletet követve igyekszik azokat elérni; - alkotómunkája során környezetét, a vele együtt dolgozókat minőségi és felelősségteljes munkavégzésre motiválja; - nyitott és befogadó az ökologikus szemléletű tárgy- és környezettervezés szakterületén megjelenő innovációkra; - alkotómunkája során magáénak érzi és közvetíti az ökologikus szemléletű tárgy- és környezettervezés szempontrendszerét és értékrendjét; - alkotómunkája során törekszik az ökologikus tárgy- és környezettervezéssel összefüggő innovációs folyamatokban való közreműködésre; - törekszik alkotómunkáját az ökologikus szemléletű elvárásoknak megfelelően szervezni és elvégezni.
d) autonómiája és felelőssége: - ökologikus szemléletű tervezőmunkájához kapcsolódóan megszerzett tudását és tapasztalatát igyekszik másokkal is megosztani; - értékeli az elvégzett munkát, ezzel is hozzájárulva a szakmai fejlődéséhez; - önállóan végez ökologikus szemléletű mérnöki munkát és old meg műszaki problémákat; - aktívan, kezdeményező módon vállal szerepet műszaki feladatok, problémák megoldásában, figyelembe véve az ökologikus szempontrendszer elvárásait; - felelősséget vállal ökologikus szemléletű alkotói munkájáért; - ökologikus szemléletű alkotói munkájában önállóan hoz szakmai döntéseket, szemléletét felelősségteljesen képviseli; - alkotómunkája során felelősséggel viseltetik a gazdaságosság, a hatékonyság és a fenntarthatóság terén; - szakmai adottságaihoz és tudásához mérten részt vesz a szakmai közéletben; - alkotó környezetében felelősséggel viseltetik a munkahelyi egészségmegőrzés és biztonság, valamint a környezettudatosság iránt.
7. A mesterképzési szak szakmai jellemzői, a szakképzettséghez vezető szakterületek és azok kreditaránya, amelyből a szak felépül:
7.1. Természettudományi ismeretek: 5-15 kredit Anyagismeret, kompozitok, ökológia, öko-technológiai ismeretek, mérnöki fizika és kémia.
7.2. Gazdasági és humán ismeretek: 5-15 kredit Üzleti terv készítése, minőségbiztosítás, környezetvédelem, hulladékgazdálkodás és környezettudatosság, energia-gazdálkodás.
7.3. Speciális ismeretek: 25-35 kredit Ábrázolási ismeretek, terméktervezési módszerek, integrált terméktervezés, ergonómia, pszichológiai alapok, öko-marketing.
7.4. A szakdolgozat vagy diplomamunka elkészítéséhez rendelt kreditek száma: 10 kredit
8. A szakmai gyakorlat és a gyakorlati képzés követelményei: -
9. A képzést megkülönböztető speciális jegyek: -
10. Idegen nyelven folyó tanulmányok esetében az elérendő idegennyelvtudás szintje: -” |