Kiberbiztonsági incidenskezelő szakmérnök szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen KIBERBIZTONSÁGI INCIDENSKEZELŐ SZAKMÉRNÖK SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve kiberbiztonsági incidenskezelő szakmérnök szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület informatika Képzési idő 3 Kreditek száma 90 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.2.1. Tudás: A szakon végzett - magas fokon ismeri a kiberbiztonság témaköréhez tartozó szabványos vizsgálati, problémamegoldó és minőségfejlesztő módszereket; - ismeri és felismeri a kibertérben jelentkező veszélyek általános jellemzőit; - tisztában van a rosszindulatú támadások technikai, taktikai és megvalósítási eszközeivel, a támadók indítékaival és célpontjaival; - elméletben és gyakorlatban is tudja alkalmazni a korszerű kibervédelmi és incidenskezelési technikákat és eszközöket; - ismeri a korszerű informatikai biztonsági eljárásrendeket és azok alkalmazási lehetőségeit; - ismeri az incidensek felderítésének és hatástalanításának módszereit, eszközeit; - ismeri egy informatikai rendszer védelmi megoldásainak lehetőségeit, eszközeit és módszereit, továbbá a védekezési eszközök összehangolását; - ismeri a biztonsági incidensekre adható válaszreakciók automatizálási lehetőségeit, eszközeit és módszereit; - ismeri a kiberbiztonsági incidensek kárelhárításának eljárási módszereit, formáit.
7.2.2. Képességek: A szakon végzett - képes a felmerülő kiberbiztonsági incidensek felismerésére és ezen incidensekre adható optimális megoldás meghatározására műszaki és gazdasági szempontok alapján; - képes a rosszindulatú támadások hatásainak enyhítésére és megfékezésére, valamint a bekövetkezett incidensek elemzésére és dokumentálására; - képes a kiberbiztonsági incidenskezelés területén a szervezési, tervezési és irányítási munkafolyamatok meghatározására, majd azok magas szintű menedzsmentszemlélettel történő megvalósítására; - képes kiberbiztonsági incidensek, gyanús események és az ellenük való védekezési megoldások komplexitásának megértésére, az alkalmazható módszerek, eszközök, eljárások megismerésére; - képes az informatikai rendszerek normál működése helyreállítási munkálatainak megtervezésére, irányítására, egy támadás után; - képes a biztonságot fenyegető veszélyhelyzet felismerésére és az elhárítási folyamatban való aktív részvételre jogi és szervezeti szempontok szem előtt tartásával; - képes hatékonyan közreműködni az incidens bekövetkezése után keletkezett károk csökkentésében, az utóhatások felszámolásában.
7.2.3. Attitűd: A szakon végzettet - jellemzi a jó problémamegoldó képesség (probléma felvetése, meghatározása; megoldási alternatívák, a legjobb megoldás kiválasztása); - jellemzi a kritikus szemlélet saját munkájára nézve is; - jellemzi az együttműködőkészség és kapcsolatteremtő képesség; - jellemzi az újdonságok iránti fogékonyság és konstruktivitás; - jellemzi projektben végzett munka során az együttműködő, nyitott, segítőkész hozzáállás, és minden tekintetben törekszik a minőségre; - jellemzi a technikai újdonságok figyelemmel követése és folyamatosan képezi önmagát; - megfelelő helyzetfelismerés, gyakorlatias feladatértelmezés jellemzi; - készségszintű időmenedzsment, eredményorientáltság jellemzi; - rendszerezőképesség, eredményes munkavégzés tartós nyomás alatt, terhelhetőség jellemzi.
7.2.4. Autonómia és felelősség: A szakon végzett - felelősséget érez a munkával és magatartással kapcsolatos szakmai, jogi, etikai normákat, szabályokat illetően; - önállóan tervezi meg saját szakmai előmenetelét; - felelősséget érez a szakmai normák betartásában és betartatásában; - motiválja és elvárja a minőségi munkavégzést; - felelősséget vállal közvetlen beosztottjainak utasításaiért, valamint munkájukat folyamatosan ellenőrzi; - felelősséget vállal saját döntéseiért és a saját és az irányítása alatt álló projekt munkájáért; - felelősséggel vállalja szakmai állásfoglalásainak következményeit.
8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8.1. Alapismeretek és szakmai törzsanyag: 55-65 kredit Informatikai biztonság alapjai, szkript nyelvek, IT hálózati alapismeretek, operációs rendszerek, adatbázisok, informatikai rendszerek üzemeltetésének biztonsága, IT hálózatbiztonság, logelemzés és SOC fejlesztés, felhőszolgáltatások biztonsági kérdései, biztonságtudatosság (támadási technikák)
8.2. Speciális szakismeretek: 22-26 kredit Incidenskezelés, digital forensic, SOAR – security orchestration, automation and response
9. A szakdolgozat kreditértéke 6 |