Megújulóenergiarendszer-tervező it specialista szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen MEGÚJULÓENERGIARENDSZER-TERVEZŐ IT SPECIALISTA SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve megújulóenergiarendszer-tervező IT specialista szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület informatika Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.1. A képzés célja: A képzés célja olyan megújulóenergiarendszer-tervező IT specialisták képzése, akik képesek a lokális (üzemi, intézményi, települési) megújulóenergia-ellátó rendszerek működéséhez szükséges informatikai háttér biztosítására. Korszerű adatbázistervezési, adatbáziskezelési és programozási ismeretekkel rendelkeznek. Képesek a megújuló energetikai mérések és elemzések hardveres és szoftveres támogatására. Ismerik a projektmenedzsmenthez szükséges döntéstámogató rendszerek informatikai hátterét. Rendelkeznek a megújuló energetikai rendszerekben lezajló folyamattervezési és modellezési ismeretekkel.
7.2. Szakmai kompetenciák:
7.2.1. Tudás: A szakon végzett - ismeri az informatikai szakmához kötött alapvető elméleti és gyakorlati ismereteket, azoknak megfelelő szintű elméleti és gyakorlati alkalmazását; - ismeri a megújulóenergia-rendszerekhez kötött alapvető elméleti és gyakorlati ismereteket, azoknak megfelelő szintű elméleti és gyakorlati alkalmazását; - mélyrehatóan ismeri a képzés szakterületén az alapvető gyakorlati módszereket és megoldásokat, önálló kutatás-fejlesztési készséggel rendelkezik; - ismeri a modern adatgyűjtéssel és programozással kapcsolatos elméleti és gyakorlati megoldásokat, ismeri az adatok digitalizációjának folyamatait; - ismeri az összetett, egymással együttműködő szenzorhálózatok elemzésének, fejlesztésének, kialakításának és megtervezésének módszereit; - a felhasználók számára értékes információs környezetre vonatkozó koncepciók kialakításához szükséges ismeretekkel rendelkezik; - jártas az ipari folyamatok digitalizációjában, a keletkezett adatok elemzésében és felhasználásában optimalizációs, karbantartási és egyéb ipari folyamatok esetében; - ismeri a fenntartható és körforgásos szemléletmódot a mindennapi és ipari folyamatokban; - ismeri a megújuló energiaforrások menetrendezésének gyakorlatát és az ehhez kapcsolódó energiatárolási megoldások modellezését; - ismeri a megújulóenergia-alapú rendszerek tervezését támogató alkalmazásokat.
7.2.2. Képességek: A szakon végzett - képes a megújulóenergia-alapú rendszerek tervezési feladatainak ellátására; - képes a megújulóenergia-alapú rendszerek működtetéséhez kapcsolódó informatikai háttér megtervezésére; - képes a megújulóenergia-alapú rendszerek tervezéséhez és kivitelezéséhez kapcsolódó informatikai problémák alapvető megoldására - képes a megújulóenergia-alapú rendszerek működtetéséből származó információk önálló feldolgozására és értékelésére, ezek alapján döntéstámogató dokumentumok elkészítésére; - képes a megújulóenergia-alapú rendszerek tervezését támogató alkalmazások készségszintű alkalmazására; - képes együttműködni az igényeknek és elvárásoknak megfelelően a vállalatok egyéb szakterületeinek specialistáival; - képes a kreatív problémakezelésre és az összetett feladatok rugalmas megoldására, továbbá az élethosszig tartó tanulásra.
7.2.3. Attitűd: A szakon végzettet jellemzi: - együttműködő képesség; - rendszerekben és folyamatokban való gondolkodás képessége; - problémafelismerő és -megoldó képesség; - elemző módon való gondolkodás képessége; - integráló képesség; - innovációs szemlélet; - fejlett műszaki érzék; - rugalmasság, kreativitás; - a minőség iránti elkötelezettség.
7.2.4. Autonómia és felelősség: A szakon végzett - kreativitása, rugalmassága, problémafelismerő és -megoldó készsége alapján felelősséget vállal a munkája során fellépő krízishelyzetek felismerésében és megoldásában; - szakmai feladatainak elvégzése során szem előtt tartja a fenntarthatóság és a körforgásos gazdaság szemléletét; - figyeli és értelmezi a környezetében végbemenő változásokat, elkötelezett a folyamatokat támogató informatikai rendszer fejlesztésében és optimális működtetésében; - munkáját szakmai igényesség és odafigyelés jellemzi; - figyelemmel kíséri és szakmai munkája során érvényesíti a szakterülettel kapcsolatos jogszabályi, technikai, technológiai és adminisztrációs változásokat; - munkája során, továbbá váratlan döntési helyzetekben kész az együttműködésre, a csoportmunkában való részvételre.
8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8.1. Alapozó ismeretkör: 12-18 kredit Körforgásos gazdaság alapjai, megújulóenergia-gazdálkodás alapjai
8.2. Szakmai ismeretkör: 42-48 kredit Megújulóenergia-rendszerek jellemzői és elemzésük, Python programozás alapjai, modern adatgyűjtési technikák, számítógép- és szenzorhálózatok, projektlabor, megújuló energiaforrások energiatermelésének modellezése, körforgásos szemléletű energiagazdálkodás, modern ipari IT megoldások, optimalizáció és operációkutatás, fenntarthatóság a projektmenedzsmentben, szakdolgozat” 9. A szakdolgozat kreditértéke - |