Geoturisztikai szakember szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen GEOTURISZTIKAI SZAKEMBER SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve geoturisztikai szakember szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület természettudomány Képzési idő 2 Kreditek száma n.a. 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.1. A képzés célja:
A képzés célja, egyrészt olyan szakemberek képzése, akik alkalmasak, az eltérő földrajzi terekben (rurális, urbánus), található geoturisztikai desztinációk felismerésére, azonosítására, a turizmus rendszerébe történő beillesztésére, és a helyi gazdaságra gyakorolt hatások elemzésére. Másrészt képesek létrehozni és menedzselni, a fenntarthatóság és a természetvédelem kívánalmainak megfelelően, geoturisztikai programokat. Továbbá értik és használni is képesek a marketing elemeit. Alkalmazni tudják az adatgyűjtési eszközöket és empirikus módszereket, és mindezek segítségével képesek olyan adatelemzések elvégzésére, melyekkel a geoturizmusban résztvevők igényeit – valamint visszacsatolásként – véleményét elemezni tudják, javítva ezzel a szolgáltatás színvonalát.
7.2. Szakmai kompetenciák:
7.2.1. Tudás:
A szakon végzett - rendelkezik a geoturisztika szakterületének műveléséhez szükséges általános geográfiai, földtani, társadalmi, gazdasági, piaci, turisztikai, és egészségtudományi ismeretekkel; - ismeri a turizmus és a geoturisztika szakterülethez kapcsolódó tudományos eredményeken alapuló aktuális elméleteket, modelleket és szakirodalmat; - tisztában van a geoturisztika szakterületének lehetséges fejlődési irányaival és határaival; - rendelkezik a geoturisztika szakterület adatfelvételi eszközeinek ismeretével; - ismeri a terepi felmérési eljárásokat, az adatkezelés és -elemzés folyamatát, illetve az ábrázolási megoldások alkalmazását; - ismeri és használja a térbeli adatgyűjtési technológiákat, az elérhető adatbázisokat és empirikus módszereket; - ismeri a geoturizmus gyakorlati kivitelezéséhez kapcsolódó természetvédelmi előírásokat; - ismeri a turizmus és a geoturizmus keretrendszerét és a fenntartható fejlődés alapelveit.
7.2.2. Képességek:
A szakon végzett képes - a geoturizmushoz kapcsolódó természeti, társadalmi és gazdasági folyamatok, valamint a helyi közösség igényeinek felmérésére; - a geoturisztika szakterületén felmerülő komplex szakmai problémák értelmezésére, a szükséges elvi és gyakorlati háttér feltárására és a problémák megoldására; - a földrajzi helyhez kötődő/térbeli jelenségek, folyamatok és információk értelmezésére, valamint a geoturisztikai szakterülethez tartozó folyamatok tervezésére, szervezésére, irányítására és ellenőrzésére; - a turizmus és a geoturizmus rendszerét átlátni és a fenntartható fejlődés elveinek megfelelően működtetni; - kezdeményező együttműködésre, projektmunkára és csoportmunkára a társtudományok és más rokon szakterületek szakembereivel (geológia, geográfia, geodézia, térképészet, meteorológia, környezettudomány, földtudomány, turizmus, gazdaságtudomány, egészségtudomány); - a geoturisztikai szakterületéhez tartozó projektszintű feladatok megértésére, tervezésére és kivitelezésére.
7.2.3. Attitűd:
A szakon végzett - figyelemmel kíséri a szakképesítésével, a turizmus és a geoturisztika szakterületével kapcsolatos szakmai változásokat és a turisztikai trendeket; - megosztja tudását és fontosnak tartja a geoturisztika szakmai eredményeinek közvetítését; - nyitott a szakmai együttműködésre a rokon területeken dolgozó szakemberekkel; - fontosnak tartja a környezettudatos magatartás közvetítését, a fenntartható fejlődés támogatását és azt a geoturisztika eszközeivel segíti; - rendelkezik a folyamatos tanulásra és innovációra való törekvés igényével.
7.2.4. Autonómia és felelősség:
A szakon végzett - önálló a szakmai kérdések és tervezési feladatok végiggondolását, kidolgozását illetően; - felelősséget vállal a földtudományi értékek megőrzéséért, a szakszerű ismeretközvetítésért; - geoturisztikai tudása és képességei birtokában együttműködik más szakterületek szakembereivel. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8.1. Geoturisztikai alapozó szakismeretek: 18-22 kredit Bevezetés a geoturizmusba, természetföldrajzi alapok, földtani alapok, tájföldrajz-tájökölógia-tájvédelem; a turizmus rendszere és menedzsmentje
8.2. A geoturizmus tervezéséhez, kiépítéséhez, működtetéséhez szükséges speciális szakismeretek: 30-34 kredit A geoturizmus földrajzi terei, térinformatikai alkalmazások, adatbázis-építés és -elemzés empirikus módszerekkel, turizmusmarketing, a földtudományi ismeretek alkalmazása a geoturizmusban, egészségtudományi vonatkozások, terepi gyakorlat
9. A szakdolgozat kreditértéke 8 |