Agráripari folyamattervező és termelésirányító szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen AGRÁRIPARI FOLYAMATTERVEZŐ ÉS TERMELÉSIRÁNYÍTÓ SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve agráripari folyamattervező és termelésirányító szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület informatika Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.1. A képzés célja: A képzés célja agráripari alapismeretekkel rendelkező hallgatók számára olyan további ismeretek átadása, amelyek képessé teszik őket a korszerű, információtechnológiai alapú módszerek, termelési eljárások hatékony elsajátítására és alkalmazására. A képzést elvégző hallgatók rendelkezzenek agrár térinformatikai, műholdas helymeghatározási, járműtechnológiai, nagymennyiségű adatok feldolgozásával kapcsolatos, szenzortechnológiai és mesterséges intelligencia ismeretekkel.
7.2. Szakmai kompetenciák:
7.2.1. Tudás: A szakon végzett - tisztában van az agráriparban alkalmazott információtechnológiai rendszerek alkalmazásának elméleti és gyakorlati alapismereteivel; - birtokában van a korszerű járműtechnológiával kapcsolatos legfontosabb ismereteknek; - ismeri a blokklánc-technológia működési elvét és agráripari alkalmazási lehetőségét, - tisztában van a korszerű geoinformációs és távérzékelő rendszerek, a dróntechnológia használatával, valamint az egyes eszközök közötti kommunikáció műszaki alapjaival; - ismeri a korszerű gépi tanulási technikák alapjait, főbb alkalmazási területeiket és rendelkezik az alkalmazáshoz szükséges programozói képességekkel; - tisztában van a nagymennyiségű adatok feldolgozásához kapcsolódó kihívásokkal és ismeri az alapvető adatfeldolgozási, adatbányászati technikákat; - ismeri a korszerű felhőtechnológiákat és azok alkalmazási lehetőségeit az agráriparban; - ismeri az agráriparhoz kapcsolódó alap- és alkalmazott kutatások speciális módszereit, azok tervezési és értékelési módjait.
7.2.2. Képességek: A szakon végzett képes - elsajátítani az új agrár-informatikai eszközök használatát; - használni a precíziós mezőgazdaságban megjelenő eszközöket és szoftver rendszereket; - a folyamatirányítással kapcsolatos problémák gépi tanulással való megoldására; - a korszerű térinformatikai eszközök agráripari használatára; - az agráriparból származó nagy adatmennyiség feldolgozására, és a szükséges információ kinyerésére; - kutatások tervezésére, szervezésére, lebonyolítására és kutatási beszámolók elkészítésére, beleértve az átvett adatok felhasználását is; - a folyamatirányítási problémák által megszabott széles körben hasznosítható problémamegoldásra.
7.2.3. Attitűd: A szakon végzett - törekszik az agrár-informatikai diszciplínák új eredményeinek megismerésére és azok szintetizálására; - rendelkezik az egyes agrár-informatikai területekkel kapcsolatos gyakorlati tevékenységek megtervezéséhez, vezetéséhez és értékeléséhez szükséges adottságokkal; - törekszik arra, hogy az agrár-informatikai problémákkal kapcsolatos feladatait kollégáival együttműködve, szakmai véleményük figyelembevételével végezze; - törekszik az agrártudomány és információtechnológia területek szakmai, technológiai fejlesztéseinek és innovatív megoldások megismerésére és befogadására; - fontosnak tartja az informatikai szakmai eredmények közvetítését szakmai és az alkalmazási területe egyéb képviselői számára.
7.2.4. Autonómia és felelősség: A szakon végzett - kezdeményező és döntéshozatali képessége, személyes felelősségvállalása és annak gyakorlása révén alkalmas a csoportmunkában való konstruktív együttműködésre; - agrár-informatikai szakértelme révén alkalmas a csoportmunkában való konstruktív együttműködésre hasonló képességekkel és munkakörökben dolgozó rendelkező szakemberekkel; - munkája során önállón és felelősséggel alkalmazza a modern agrár-informatikai eszközöket; - munkája során önálló tervező, irányító, szakértő feladatokat lát el az agrár-informatikához kapcsolódó területeken lévő munkahelyeken, kutató-fejlesztő intézetekben és a szakigazgatásban; - feladatait a szakmai szempontok érvényesítése mellett az agrár-informatikai rendszerek működésének környezettel és fenntarthatósággal kapcsolatos hatásairól és vonzatairól alkotott önálló véleménye mindenkori figyelembevételével végzi.
8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8.1. Agráripari szakspecifikus ismeretek: 18 kredit Agrárinformációs rendszerekkel, geoinformatikai, távérzékelési és precíziós talajműveléssel kapcsolatos ismeretek
8.2. Informatikai alapismeretek: 12 kredit Programozási, hálózatok és felhőtechnológiával kapcsolatos alapismeretek
8.3. Informatikai szakspecifikus ismeretek: 27 kredit Nagymennyiségű adatfeldolgozással, gépi tanulással, járműtechnológiával és térinformatikával kapcsolatos ismeretek. 9. A szakdolgozat kreditértéke 3 |