Klímaadaptációs szakember szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen KLÍMAADAPTÁCIÓS SZAKEMBER SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve klímaadaptációs szakember szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület műszaki Képzési idő 4 Kreditek száma 120 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.1. A képzés célja:
A képzés elméleti és gyakorlati célja, hogy ismereteket nyújtson a hallgatóknak a lakosságot, a vállalatokat, illetve az egyéb önkormányzati, gazdasági és infrastrukturális szervezeteket érintő, a globális klímaváltozásból eredő lokális változásokról és anomáliákról. A szakirányú továbbképzés célja olyan szakemberek képzése, akik képesek felmérni a természeti rendszerek összefüggéseit, valamint az azokban zajló folyamatos változásokat és azok okait, illetve képesek felismerni azok nagyságát, időbeli változását, továbbá a társadalomra, a gazdasági szereplőkre, valamint az infrastrukturális rendszerekre gyakorolt lehetséges következményeit. Hatékonyan képesek ellátni azokat a feladatokat, amelyek az éghajlatváltozás természeti, társadalmi és gazdasági hatásainak kezelésével kapcsolatban felmerülnek, továbbá ismeretük van a kialakuló károk, megelőzésének, illetve mérséklésének elvi és gyakorlati lehetőségeiről.
7.2. Szakmai kompetenciák:
7.2.1. Tudás:
A szakirányú továbbképzésben résztvevők – ismerik az éghajlatváltozás folyamatában szerepet játszó természeti törvényszerűségeket, összefüggéseket és ezek egymásra gyakorolt hatását; – ismerik a különböző szférákban (atmoszféra, hidroszféra, krioszféra, litoszféra, pedoszféra, bioszféra) zajló bio- és geokémiai alapfolyamatokat és ezek egymásra hatásának törvényszerűségeit; – rendelkeznek a komplex klímahatások megértéséhez szükséges rendszerszemlélettel és szinergikus gondolkodással; – megfelelő ismeretekkel rendelkeznek a jövőbeni folyamatok bizonytalanságában rejlő kockázatok felismeréséhez és értékeléséhez; – rendelkeznek azokkal az alapvető természettudományos ismeretekkel, amelyek a klímaváltozás témakörében folyamatos frissülő tudományos eredmények megértéséhez szükségesek; – ismeretekkel rendelkeznek a társadalmi szereplők (lakosság, vállalatok, szervezetek, közigazgatás) éghajlatváltozásra gyakorolt hatásainak összefüggéseiről.
7.2.2. Képességek:
A szakirányú továbbképzési szakon végzett hallgatók – alkalmasak a globális folyamatokból eredő lokális hatások felismerésére, megértésére és várható nagyságának modellezésére; – képesek a klímaváltozás témakörében az új tudományos eredmények megértésére és azok rendszerezésére, illetve a saját ismeretanyagukba való beépítésre; – képesek ezen új információknak az adott helyzetbe való adaptálására és alkalmazására; – képesek a szervezeteket érintő potenciális hatások értelmezésére, extrapolálására és következtetések levonására; – képesek olyan alkalmazkodási megoldások kidolgozására, amelyekkel az adott intézményt vagy térséget fenyegető jövőbeli negatív hatások megelőzhetők, elkerülhetők vagy csökkenthetők; – alkalmasak az alkalmazkodási programokkal kapcsolatos szakmai feladatok megalkotására és ezek irányítására, továbbá az azokat ellátó szervezeti egységek közötti együttműködések koordinálására, valamint a felelős szakmai döntések előkészítésére és hatékony kivitelezésére; – képesek az alkalmazkodási programok várható pozitív hatásai és költségei közötti költség-haszon elemzésre, az optimális megoldások kiválasztására, mind természettudományos, mind gazdasági tekintetben; – képesek a klímakockázatok és klímasérülékenység értékeléséhez szükséges számítások elvégzésére, továbbá rendelkeznek a gyakorlati feladatok ellátása során nélkülözhetetlen pontossággal; – képesek a vállalatok, szervezetek sikeres éghajlati alkalmazkodásához szükséges szakmai feladatok felállítására és ezek irányítására, illetve az ehhez szükséges felelős szakmai döntések meghozatalára, a végrehajtás feladatainak koordinálására; – rendelkeznek stressztűrő képességgel; – rendelkeznek egy eredmény- és értékorientált csapat felépítésének és koordinálásának képességével; – rendelkeznek az egyedi problémák megoldásához szükséges gyakorlatiassággal, jó helyzetelemző és problémamegoldó készséggel; – rendelkeznek a szakmai feladatok ellátásához szükséges szakterületek feletti áttekintő képességgel.
7.2.3. Attitűd:
A szakirányú továbbképzésben részt vevő szakemberek rendelkeznek – a klímaváltozás okozta hatások csökkentése, illetve a klímaadaptáció iránti elkötelezettséggel; – a hatékony, gazdaságos működéshez szükséges eredményorientáltsággal; – a folyamatos szakmai fejlődésre, tanulásra és innovációra való törekvés igényével.
7.2.4. Autonómia és felelősség:
A képzés során megszerzett ismeretek, kompetenciák birtokában a szakirányú továbbképzési szakon végző szakemberek felelősek lesznek – a felállított klímaadaptációs célok megvalósítása iránt; – a szakmai továbbfejlődésre, illetve a saját ismeretanyaguk, valamint készségeik és képességeik minél szélesebb körű bővítésére; – a kitűzött célok minél nagyobb hatékonysággal történő elérésére; – minél nagyobb fokú szervezeti és szakmai teljesítmény elérésére; – a szervezet működését érintő általános és specifikus környezetvédelmi, egészségügyi, biztonsági és egyéb hatósági szervekkel való kommunikációra és szoros együttműködésre. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8.1. Klímaadaptációs szakember természettudományos/földtudományi alapozó szakismeretek: 32 kredit Éghajlattani-meteorológiai alapismeretek, ökológiai és hidrológiai ismeretek, az éghajlat- és a klímaváltozás folyamatai, illetve ezek regionális változatosságának alapjai.
8.2. Klímaadaptációs szakember jogi-, gazdasági, társadalomtudományi alapozó szakismeretek: 20 kredit Éghajlatváltozás fókuszú jogi és gazdasági alapismeretek, éghajlatváltozáshoz köthető szociológiai és kommunikációs kihívások, reziliencia egyéni és közösségi szinten.
8.3. Klímaadaptációs szakember szükséges speciális szakismeretek: 60 kredit A klímaváltozás kutatásának módszertana, mitigáció, kockázatkezelés és változásmenedzsment, GIS rendszerek és azok használata, az éghajlatváltozás okozta közigazgatási-biztonsági kérdései, alkalmazkodási lehetőségek és stratégiák. 9. A szakdolgozat kreditértéke 8 |