Logisztikai csomagolásfejlesztő szakember szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen LOGISZTIKAI CSOMAGOLÁSFEJLESZTŐ SZAKEMBER SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve logisztikai csomagolásfejlesztő szakember szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület műszaki Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.1. A képzés célja:
A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik a csomagolási követelmények és a logisztikai rendszerek átfogó ismeretében képesek késztermékek, alkatrészek, egyéb alap- és segédanyagok csomagolásának szakszerű megtervezésére, valamint a validációhoz szükséges releváns követelmények meghatározására és kiértékelésére.
7.2. Szakmai kompetenciák:
A logisztikai csomagolásfejlesztő szakember
7.2.1. Tudása:
A szakirányú továbbképzésen végző ismeri – a korszerű csomagolóanyagok tulajdonságait, minőségi és gazdaságossági elvárásait; – a csomagolási technológiákat, a csomagolási alapműveleteket, a csomagoló eszközöket; – a csomagolástervezés elméleti alapjait és módszereit; – a csomagolásvizsgálati szabványokat és módszereket; – a csomagológépek feladatait, alapműveleteit, az egyes csomagolási formák gépesítési lehetőségeit; – a csomagolás és környezetterhelés összefüggéseit; – a csomagolóüzemek folyamattervezésének módszereit; – a csomagolás marketingfeladatait; – a csomagolásra vonatkozó jogszabályi feltételeket.
7.2.2. Képességei:
A képzés során megszerzett ismeretek, kompetenciák birtokában a szakirányú továbbképzésen végző képes lesz * a logisztikai rendszerek üzemeltetése során felmerülő, a csomagolási tevékenységhez kapcsolódó logisztikai folyamatok összefüggéseinek, hatásmechanizmusainak felismerésére, ezek rendszerszemléletű értékelésére, kezelésére; * rendszerszemléletű gondolkodásmód alapján a csomagolási tevékenységet végző üzem folyamatainak megtervezésére a csomagolási feladat jellegével összhangban; * új csomagolások kvalifikációs, és szériában használt csomagolások időszakos tesztelésére; * integrált ismeretek alkalmazására a csomagolási tevékenységhez kapcsolódó logisztikai folyamatok, a folyamatokat megvalósító gépek és berendezések, a folyamatelmélet, az ipari termelési folyamatok, valamint a kapcsolódó informatika szakterületeiről; * csomagolási tevékenységet végző üzemek megtervezésére, a szervezet irányítására és ellenőrzésére.
7.2.3. Attitűdje:
A szakirányú továbbképzésen végző * nyitott és fogékony a csomagolástechnika szakterületen zajló szakmai, technológiai fejlesztés és innováció megismerésére és elfogadására, hiteles közvetítésére; * törekszik a csomagolástechnika területén a fenntarthatóság, a környezettudatosság, az egészségvédelem és az energiahatékonyság követelményeinek érvényesítésére; * törekszik arra, hogy a munkáját rendszerszemléletű és folyamatorientált gondolkodásmód alapján komplex megközelítésben végezze.
7.2.4. Autonómiája és felelőssége:
* szakmai feladatainak megoldása során kezdeményezően lép fel, továbbá önállóan választja ki és alkalmazza a releváns problémamegoldási módszereket; * felelősséggel viseltetik a fenntarthatóság, az egészségvédelem és környezettudatosság terén; * döntései során figyelemmel van a környezetvédelem, a minőségügy, a fogyasztóvédelem, a termékfelelősség, az egyenlő esélyű hozzáférés elveire és alkalmazásukra, a munkahelyi egészség és biztonság, a műszaki, gazdasági és jogi szabályozás, valamint a mérnöketika alapvető előírásaira.
A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben: A végzett hallgatók képesek a csomagolási követelmények és a logisztikai rendszerek átfogó ismeretében: – a késztermékek, alkatrészek, egyéb alap- és segédanyagok csomagolásának szakszerű megtervezésére; – a validációhoz szükséges releváns követelmények meghatározására és kiértékelésére. A hallgató a megszerzett szakképzettséggel alkalmas lesz a csomagolási tevékenységhez kapcsolódó logisztikai folyamatok költséghatékony kialakítására és működtetésére. A megszerzett tudást hasznosíthatják termelő és szolgáltató szervezetek egyaránt. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8.1. Alapozó ismeretek modul: 12-15 kredit Csomagolási anyagismeret; Csomagolási rendszerek és követelmények; Terméknyomkövetési rendszerek a logisztikában.
8.2. Speciális szakismeretek modul: 25-30 kredit Csomagológépek és berendezések működése; Csomagolásvizsgálati szabványok és módszerek; Számítógépes csomagolástervezés; Csomagolóeszközök újrahasznosítása; Csomagolásvizsgáló gépek és alkalmazásuk; Csomagolási logisztikai folyamatok szimulációs vizsgálata; Csomagoló eszközök optimalizálása az ellátási láncban.
8.3. Kiegészítő szakismeretek modul: 8-12 kredit Problémamegoldási módszerek a csomagolástechnikában; Csomagolásdesign; Jogszabályi értelmezések a logisztikában. 9. A szakdolgozat kreditértéke 10 |