Aktuárius szakértő szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen AKTUÁRIUS SZAKÉRTŐ SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve aktuárius szakértő szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület gazdaságtudományok 4. A felvétel feltételei - szöveges Társadalomtudomány, informatika, természettudomány, műszaki képzési terület valamelyikén legalább alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett oklevél.
Képzési idő 4 Kreditek száma 120 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.2. Szakmai kompetenciák:
Az aktuárius szakértő
7.2.1. Tudása:
Ismeri - a gazdasági, pénzügyi, demográfiai és biztosítási folyamatokban megjelenő bizonytalanság és kockázat mérését; - a matematikai, statisztikai modellezést; - a fontosabb számítógépes programcsomagok alkalmazását; - a társadalombiztosítás és az üzleti biztosítás gyakorlatában előforduló fontosabb jelenségek működési mechanizmusait, azok jogi szabályozását. Az aktuárius szakértő elméleti és módszertani ismeretei birtokában képes önálló kvantitatív szemléletű gondolkodásra és elemzés készítésére a biztosítás minden ágában.
7.2.2. Képességei:
Képes - az életbiztosítás és az általános (vagyon-) biztosítások gyakorlatában előforduló kalkulációk elkészítésére, a tartalékolási számítások elvégzésére; - a biztosítási termékfejlesztésre, a piaci kockázatok és hatások felmérésére; - magas szintű matematikai elméleti tudásuk és a gyakorlati ismeretek kombinációja révén biztosítási folyamatok tervezésére, előrejelzésére és irányítására; - elemzések, jelentések, felmérések elkészítésére; - önálló és csoportmunka végzésére; - biztosítási problémák alkotó módon történő megközelítésére, eredeti megoldások adására; - személyes felelősségvállalás és döntéshozatali képesség; - elemző és szintetizáló készség; - probléma felismerő és megoldó készség; - információ rendszerzési és feldolgozási képesség; - kritikai elemző készség, javaslattevő, kezdeményező képesség.
7.2.3. Attitűdje:
- pontos, alapos, megbízható munkavégzés; - érdeklődés a társadalmi kérdések (pl. nyugdíjrendszer, egészségbiztosítás) iránt; - rugalmasság a csoportmunkában.
7.2.4. Autonómiája és felelőssége:
- a szakmai továbbképzés iránti igényesség; - az új tudományos eredmények alkotó módon való alkalmazása. A termékfejlesztés mellett a biztosítási kalkulációk (például árazás, tartalékolás modellezése, stb.) készítése során a biztosítható kockázat jellemzőit átlátva és a jogszabályokat követve végzi munkáját. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték:
8.1. A korábban megszerzett ismereteket tovább bővítő, alapozó ismeretkörök: 14 kredit Makroökonómia, Mikroökonómia, Kommunikációs gyakorlat, Szociológia
8.2. A szakmai törzsanyag ismeretkörei: 56 kredit Valószínűségszámítás és matematikai statisztika, Többváltozós statisztikai modellek, Általános biztosítástan, Jogi alapismeretek, biztosítási és pénztári jog, Biztosítási marketing, Vállalati pénzügyek, Befektetések, opcióárazás, Számvitel és elemzés, Vállalatvezetési ismeretek
8.3. Differenciált szakmai ismeretek: 40 kredit Életbiztosítás, Biztosítási és pénzügyi számítások, Nem-életbiztosítás, Viszontbiztosítás, Aktuáriusi modellgyakorlat, Társadalombiztosítás, Eredményelemzés és szolvencia 9. A szakdolgozat kreditértéke 10 kredit |