Építőipariprojekt-szakmérnök szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen ÉPÍTŐIPARIPROJEKT-SZAKMÉRNÖK SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve építőipariprojekt-szakmérnök szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület gazdaságtudományok 4. A felvétel feltételei - szöveges Az alábbi képzési területek valamelyikén legalább alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett, mérnöki szakképzettséget igazoló oklevél: – agrár; – informatika; – műszaki. Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.1. A képzés célja:
Az építőipar igényei szerint, az építőipari projektek területére olyan speciális tudással – mérnöki előképzettséggel –rendelkező, magasan képzett szakemberek képzése, akik mérnöki megközelítésben, az építőipariprojekt-menedzsment szakterületéhez kapcsolódóan, gazdasági, jogi, műszaki ismereteik birtokában alkalmassá válnak kockázatelemző és kockázatértékelő munkát a kor követelményeinek megfelelően magas színvonalon elvégezni.
7.2. Szakmai kompetenciák:
7.2.1. Tudás:
Az építőipariprojekt-szakmérnök képzésen – a képzés céljának megfelelően – a végzett, mérnök alapképzettségű szakemberek tudása kiterjed – az építőipar szakterületéhez kapcsolódó, gazdasági, pénzügyi és menedzsment ismeretek területére; – építőipari projektek menedzseri munkájának speciális szakmai területére; – építőipari projektek menedzsmentjéhez szorosan kapcsolódó műszaki, műszaki és szervezési, gazdasági, jogi, pénzügyi és HR-kockázatértékelési és -kezelési feladatmegoldásokra; – a szakterületükön felmerülő auditálási, tervezési, ellenőrzési feladatok elvégzésére; – a tény-terv eltéréseket eredményező okok mélyreható feltárására, elemzésére; – a megelőzést célzó ajánlások kidolgozására.
7.2.2. Képességek:
A végzett hallgató képes * a megszerzett tudás alkalmazására és gyakorlati hasznosítására, a problémamegoldó technikák felhasználására; * a tudományágban megszerzett szakmai tapasztalat ismereti határairól származó információk, felmerülő új problémák, új jelenségek feldolgozására; * a lehetőségek szerint helytálló bírálat, vélemény vagy ajánlás megfogalmazására, döntéshozatalára, következtetések levonására; * a megoldandó problémák megértésére és megoldására, eredeti ötletek felvetésére; * szakmailag magas szinten önállóan megtervezni és végrehajtani a feladatokat; * önművelésre, önfejlesztésre, a saját tudás magasabb szintre emelésére; * a műszaki, gazdasági, humán erőforrások kezelésének komplex szemléletére; * rendszerszemléletű gondolkodásmód alapján komplex elemzésre, következtetésre és tervezésére; * az integrált ismeretek alkalmazására az értékelés területén; * állapotfelmérések elvégzésére, feladatok komplex megtervezésére, irányítására, vezetésére és végrehajtására; * az együttműködésre, a csoportmunkában való részvételre, kellő gyakorlat után vezetői feladatok ellátására; valamint a végzett hallgatót jellemzi * problémafelismerő és -megoldó készség; * tanulási készség és jó memória; * információfeldolgozási képesség.
7.2.3. Attitűdök:
* kreativitás, rugalmasság; * intuíció és módszeresség; * széles műveltség; * környezettel szembeni érzékenység; * elkötelezettség és igény a minőségi munkára; * a szakmai továbbképzéshez szükséges pozitív hozzáállás; * kezdeményezés, személyes felelősségvállalás és gyakorlás, döntéshozatal.
7.2.4. Autonómia és felelősség:
A végzett hallgatók * alkalmasak az építőipariprojekt-folyamatok átlátására, elemzésére, megszervezésére, megtervezésére, végrehajtására és irányítására; * alkalmasak az összetett, többféle vizsgálati módszer összekapcsolásával megvalósuló projektmenedzsment tervezési és elemzési folyamat, illetve az ahhoz kapcsolódó kiegészítő tevékenységek megszervezésére, a racionális változatok kiválasztására, irányítására figyelembe véve a gazdaságosság és a hatékonyság elveit is ezen a területen; * képesek e szakmai területen folyamatosan figyelemmel kísérni a változó jogi és technikai környezet tényezőit is; * alkalmassá válnak a szakmai területükön a hazai és nemzetközi tapasztalatok, eredmények feldolgozásra és munkájukba való adaptálásra. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8.1. Szakmai alapismeretek: 11 kredit Építőipari gazdasági alapismeretek; Az építési szerződések jogi vonatkozásai.
8.2. Gazdasági és humán vagy műszaki alapismeretek: 23 kredit Építőipariprojekt-menedzsment / HR-menedzsment; Építőipariprojekt-menedzsment / pénzügyi menedzsment; Építőipariprojekt-menedzsment / időbeli organizációs módszerek; Építőipariprojekt-menedzsment / kockázatmenedzsment; Építőipariprojekt-menedzsment / controlling.
8.3. Műszaki alapismeretek: 18 kredit Minőségbiztosítás; Építőipari esettanulmányok; Építőipariprojekt-menedzsment – BIM; Építőipariprojekt-feladatok, komplex esettanulmányok – BIM. 9. A szakdolgozat kreditértéke 8 |