Adatelemző matematikus és gépi tanulás szakember szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen ADATELEMZŐ MATEMATIKUS ÉS GÉPI TANULÁS SZAKEMBER SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve adatelemző matematikus és gépi tanulás szakember szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület természettudomány Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.1. A képzés célja:
Olyan szakemberek képzése, akik matematikailag megalapozott tudással rendelkeznek a mesterséges intelligencia és az adattudomány ipari és tudományos alkalmazásainak területén.
7.2. Szakmai kompetenciák:
7.2.1. Tudás:
A szakirányú továbbképzésen végzett hallgató ismeri – a korszerű adatelemzési módszereket; – a mesterséges intelligencia alapvető algoritmusait; – a gépi tanulás, neurális hálók legfontosabb modelljeit, illetve típusait; – a nagy adathalmazok elemzésére alkalmas matematikai eszköztárat.
7.2.2. Képességek:
A szakirányú továbbképzésen végzett hallgató képes – nagy adathalmazok rejtett összefüggéseinek feltárására; – a mély tanulás és más korszerű adatelemzési módszerek például (gradient boosting, SVM, random forest) alkalmazására; – adattudományi projektek megoldására egyénileg és csoportban; – az ipari és pénzügyi területen felmerülő különböző feladatok megoldására alkalmazni a mesterséges intelligenciát; – modern adatfeldolgozó eszközök alkalmazására (pl. Scikitlearn, TensorFlow, Keras, PyTorch); – hatékony adatvizualizációra.
7.2.3. Attitűd:
A szakirányú továbbképzésen végzett hallgató – nyitott a folyamatos szakmai fejlődésre, az új módszerek alkalmazására; – a megszerzett matematikai gondolkodásmód alapján törekszik a jelenségek precíz megmagyarázására; – az algoritmikus, precíz feltételekre épülő megoldásokat részesíti előnyben.
7.2.4. Autonómia és felelősség:
A szakirányú továbbképzésen végzett hallgató alkalmas – adathalmazokban rejlő összefüggések matematikailag megalapozott módszerekkel történő önálló feltárására; – a témába vágó szakirodalom önálló feldolgozására, a folyamatosan fejlődő módszertan alkalmazására; – a matematikai megközelítés alkotó alkalmazására, a korlátok felismerésére. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8.1. Alapismeretek: 6-24 kredit A mesterséges intelligencia és adattudomány matematikai alapjai, például: gráfok, algoritmusok, numerikus matematika, operációkutatás.
8.2. Szakmai törzsanyag: 12-33 kredit A mesterséges intelligencia és adattudomány matematikai eszközei, például: hálózatmodellek, gépi tanulás, adatelemzés.
8.3. Speciális szakismeretek: 15-27 kredit A mesterséges intelligencia és adattudomány gyakorlati problémáinak matematikai vizsgálata, például: mélytanulás, dinamikus és statikus nagy adathalmazok.
9. A szakdolgozat kreditértéke 6 |