Ipar 4.0 folyamatfejlesztő szakmérnök szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen IPAR 4.0 FOLYAMATFEJLESZTŐ SZAKMÉRNÖK SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve ipar 4.0 folyamatfejlesztő szakmérnök szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület műszaki 4. A felvétel feltételei - szöveges Műszaki képzési területen legalább alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett mérnöki oklevél és szakképzettség. Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.1. A képzés célja:
A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik a már megszerzett műszaki képzési területhez tartozó ismereteiket elmélyítve az ipar 4.0 technológiák ismeretével és alkalmazásával képesek összefüggő feladatok ellátására, problémák megoldására a termelési és a hozzá kapcsolódó logisztikai folyamatok tervezése, irányítása és ellenőrzése során.
7.2. Szakmai kompetenciák:
Az ipar 4.0 folyamatfejlesztő szakmérnök
7.2.1. Tudása:
A szakirányú továbbképzésen végzett hallgató ismeri – a logisztikai rendszerek és folyamatok kialakításához és működtetéséhez szükséges módszereket és eljárásokat; – a termelési rendszerek és folyamatok kialakításához és működtetéséhez szükséges módszereket és eljárásokat; – a logisztikai rendszerek és folyamatok modellezéséhez, tervezéséhez, megvalósításához, és irányításához szükséges eljárásokat; – a termelési és a logisztikai területhez kapcsolódó információs és kommunikációs technológiákat; – a logisztikai területhez kapcsolódó méréstechnikai és méréselméleti eljárásokat; – a termelési és a logisztikai területhez kapcsolódó ipar 4.0 technológiákat és azok alkalmazási módszereit.
7.2.2. Képessége(i):
A képzés során megszerzett ismeretek, kompetenciák birtokában a szakirányon végző képes lesz – a logisztikai területen alkalmazott módszerek vizsgálatára és elemzésére, a vizsgálati eredmények értékelésére és dokumentálására; – a logisztikai rendszerek és az azokat alkotó folyamatok összefüggéseinek, hatásmechanizmusainak felismerésére, ezek rendszerszemléletű értékelésére, kezelésére; – integrált ismeretek alkalmazására a logisztikai folyamatok, a folyamatokat megvalósító járművek és mobil gépek, a folyamatelmélet, az ipari termelési folyamatok, valamint a kapcsolódó elektronika és informatika szakterületeiről; – rendszerszemléletű, folyamatorientált gondolkodásmód alapján komplex rendszerek globális tervezésére; – a logisztikai rendszerek és folyamatok tervezésében, szervezésében és megvalósításában az ipar 4.0 technológiák alkalmazására és azok továbbfejlesztésére.
7.2.3. Attitűdje:
A szakirányú továbbképzésen végzett hallgató – nyitott és fogékony a logisztika szakterületen zajló szakmai, technológiai fejlesztés és innováció megismerésére és elfogadására, hiteles közvetítésére; – törekszik a logisztika területén a fenntarthatóság, a környezettudatosság, az egészségvédelem és az energiahatékonyság követelményeinek érvényesítésére; – törekszik arra, hogy a munkáját rendszerszemléletű és folyamatorientált gondolkodásmód alapján komplex megközelítésben végezze.
7.2.4. Autonómiája és felelőssége:
A szakirányú továbbképzésen végzett hallgató – szakmai feladatainak megoldása során kezdeményezően lép fel, továbbá önállóan választja ki és alkalmazza a releváns problémamegoldási módszereket; – felelősséggel viseltetik a fenntarthatóság, az egészségvédelem és környezettudatosság terén; – döntései során figyelemmel van a környezetvédelem, a minőségügy, a fogyasztóvédelem, a termékfelelősség, az egyenlő esélyű hozzáférés elveire és alkalmazásukra, a munkahelyi egészség és biztonság, a műszaki, gazdasági és jogi szabályozás, valamint a mérnöketika alapvető előírásaira.
A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben: A végzett hallgatók képesek: – egy adott gazdasági egységnél az ipar 4.0 technológiák alkalmazásával önállóan megtervezni, illetve fejleszteni a termelési és a logisztikai folyamatokat; – a digitalizáció nyújtotta lehetőségek kiaknázásával költséghatékony logisztikai rendszerek és folyamatok kialakítására és működtetésére. A hallgató a megszerzett szakképzettséggel alkalmas lesz termelési és szolgáltatási folyamatok optimalizálására, a folyamatok hatékonyságának javítására. A megszerzett tudást hasznosíthatják termelő és szolgáltató szervezetek egyaránt. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8.1. Alapozó ismeretek modul: 12-15 kredit Logisztikai rendszerek és folyamatok; intelligens anyagmozgató géprendszerek; logisztikai folyamatok optimalizálása.
8.2. Speciális szakismeretek modul: 25-30 kredit Logisztikai folyamatok szimulációja; ipar 4.0; korszerű információs rendszerek; termékkövetési szabványok; ipari automatizálás; adatelemzés és adatbányászati módszerek.
8.3. Kiegészítő szakismeretek modul: 8-12 kredit Üzleti kommunikáció; változásmenedzsment; biztonságtechnika a logisztikában. 9. A szakdolgozat kreditértéke 10 |