E-mobilitás szakmérnök szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen E-MOBILITÁS SZAKMÉRNÖK SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve e-mobilitás szakmérnök szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület műszaki Képzési idő 3 Kreditek száma 90 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.1. A képzés célja:
Olyan szakmérnökök képzése, akik a meglévő műszaki alapképzési képzettségük alapján széleskörű ismeretekre tesznek szert a nem kötöttpályás villamos járművek, azaz az e-járművek (trolibusz, e-busz, e-autó, hibridautó, e-robogó, e-motorbike, e-bike, e-roller, Segway) szakterületén, elsajátítják az új technológia gyakorlati alkalmazásához szükséges villamos és mechanikai, valamint informatikai elméleti ismereteket. Megtanulják az energetikai, információátviteli jelek mérését, kiértékelését, hogy magabiztosan be tudjanak avatkozni a rendszer rendellenes viselkedésének elhárításába. Megismerik az e-mobilitás, e-infrastruktúra szerepét a villamosenergia-rendszer üzemében. Átfogó ismereteket szereznek a lehetséges töltési módok, töltéscsatlakozók töltőoszlopok fajtáiról. Elsajátítják az e-töltőállomások létesítésének műszaki, jogi gazdasági feltételeit, üzemeltetésének lehetőségeit, korlátait a villamosenergia-rendszerben. Kitekintést nyernek a jövő önvezető e-autójának kérdéseire. Elemzik az e-mobilitás és a környezetvédelem kapcsolatát. A villamosmérnöki alapképzési szakképzettséggel rendelkezők mindezt kiemelten alkalmazhatják a korszerű e-mobilitáshoz kapcsolódó tervezési, gyártási, telepítési, üzemeltetési, tesztelési, hibadiagnosztizálási, szervizelési, alkalmazástechnikai és továbbfejlesztési szakterületeken, valamint ezek minőségbiztosítási, auditálási, akkreditálási feladatainak megoldásában.
7.2. Szakmai kompetenciák:
7.2.1. Tudás:
A szakirányú továbbképzésen végzett hallgató – műszaki alaptudásán felül ismeri az alapvető villamosságtani, teljesítményelektronikai, villamosenergetikai, infokommunikációs, környezetvédelmi és gazdálkodási fogalmakat, törvényszerűségeket; – ismeri a nem kötött e-járművek berendezéseit, készülékeit és töltőberendezéseit, valamint villamosenergetikai hálózati kapcsolatait, amelyek alapján képes részt venni az e-mobilitás tervezési kivitelezési, szervizelési műszaki és gazdasági feladatainak megoldásában; – ismeri az e-járművek folyamatos üzemeltetéséhez szükséges töltési infrastruktúrát, valamint annak műszaki ellátási feladatainak megoldását és kivitelezését; – ismeri a K+F+I tevékenység villamosenergia-iparban betöltött szerepét.
7.2.2. Képességek:
A szakirányú továbbképzésen végzett hallgató – képes a gyártással, szervizeléssel, javítással foglalkozó vállalkozásoknál részt venni a konkrét e-mobilitási eszközök, folyamatok tervezésében, kivitelezésében, bemérésében; – képes értékesítő vállalkozásoknál az e-mobilitási eszközök műszaki sajátosságainak szakszerű ismerete, összehasonlító elemzése alapján más hasonló termék alkalmazására javaslatot tenni; – képes e-mobilitással foglalkozó vállalkozásoknál a villamosenergetika szakszerű ismereteinek alkalmazására, a jogi előírások, szabványok érvényesítésére, alkalmazására; – képes az e-mobilitás berendezéseinek beszerzésében szaktanácsadásra, szakszerű használat betanítására, az előírt időszakos ellenőrző vizsgálatok végrehajtására, vagy az ezekben való részvételre; – képes az e-mobilitási szakterületeken középvezetői, vagy felsővezetői feladatok ellátására; – rendelkezik vállalkozásszervezési és vállalkozásirányítási készséggel, alkalmazva a start-up lehetőségeket és technikákat. A végzett hallgatók készségszinten elsajátítják az e-mobilitás szakszerű alkalmazásának érdekében végzett területeken szükséges műszaki ismereteket, és ezek alapján képesek felelősséggel ellátni: – a hazai infrastruktúra tervezési kivitelezési és üzemeltetési feladatait, – az e-járművek átadás-átvételi és szervizelési (üzembe helyezés, javítás, karbantartás) feladatait, – a villamosenergia-rendszerrel operatív együttműködés és kommunikáció feladatait.
7.2.3. Attitűd:
A szakirányú továbbképzésen végzett hallgató(t) – jellemzi a műszaki átlátóképesség, a rendszerszemlélet, a logikus gondolkodás; – jellemzi a tervezési és értékelési képesség, elemzőkészség, döntésképesség; – jellemzi a problémamegoldó képesség (probléma felvetése, meghatározása; megoldási alternatívák felvázolása, a legjobb megoldás kiválasztása); – jellemzi a felelősségtudat, csapatszellem, megbízhatóság, precizitás; – jellemzi a környezet- és energiatudatosság; – kritikusan szemléli saját munkáját; – együttműködőkészség, kapcsolatteremtő képesség jellemzi; – konstruktívan áll a szakmai kérdésekhez, fogékonyság jellemzi az újdonságok iránt; – projektben szívesen vállal feladatot, együttműködő és nyitott, segítőkész, minden tekintetben törekszik a minőségre; – elkötelezett a minőségi munkavégzés iránt, betartja a vonatkozó szakmai, jogi, szabályokat, szabványokat, – fogékony az új információk befogadására, szakmai ismeretekre és módszertanokra.
7.2.4. Autonómia és felelősség:
A szakirányú továbbképzésen végzett hallgató(t) – felelősségtudat jellemzi a munkával és magatartással kapcsolatos szakmai, jogi, etikai normákat, szabályokat illetően; – önállóan tervezi meg saját szakmai tevékenységét, előmenetelét; – felelősséget vállal saját döntéseiért és a saját és az irányítása alatt álló projekt munkájáért; – felelősséggel vállalja szakmai véleményalkotásának következményeit; – önállóan képes azonosítani a problémákat, az elméleti és gyakorlati tudása segítségével alkalmas azok megoldására, és képes javaslatot tenni a hibák jövőbeli elkerülésére.
8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték .1. Szakmai alapozó ismeretek: 26-34 kredit Villamos alapok; energiatárolás; méréstechnika; hajtásláncok; energetika.
8.2. Szakmai törzsanyag: 26-34 kredit Gazdasági és környezetvédelmi szempontok; villamos motorok; teljesítményelektronika; e-infrastruktúrák; speciális munkavédelem.
8.3. Speciális szakismeretek: 18-24 kredit Járműelektronika; energiaellátás; .étesítés és üzemeltetés. 9. A szakdolgozat kreditértéke 9 |