Gazdasági szakmenedzser szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen GAZDASÁGI SZAKMENEDZSER SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve gazdasági szakmenedzser szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület gazdaságtudományok 4. A felvétel feltételei - szöveges Legalább alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett oklevél az alábbi képzési területek valamelyikén: – agrár; – államtudományi; – bölcsészettudomány; – gazdaságtudományok; – informatika; – jogi; – műszaki; – orvos- és egészségtudomány; – pedagógusképzés; – társadalomtudomány; – természettudomány. Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.1. A képzés célja:
A képzés célja, hogy a nem gazdasági, elsősorban társadalomtudományi (bölcsészettudományi, pedagógiai) szakterületen alapdiplomát szerzettek számára olyan általános gazdasági, gazdálkodási ismereteket, tudást nyújtson, mely révén képessé válnak az elsősorban üzleti vállalkozások, szervezetek gazdasági folyamataiban való hatékony és eredményes közreműködésre. A képzés ideális azok számára, akik más szakterületről kívánnak átlépni a gazdasági, gazdálkodási területre, és ehhez szeretnének relatíve rövid idő alatt megfelelő alapismereteket szerezni. A képzés hozzáadott értéket képes nyújtani azok számára is, akik szakirányú végzettség nélkül már jelenleg is az üzleti, gazdasági szektorban dolgoznak, de kapcsolódó ismereteik nem kellően átfogóak, illetve megalapozottak. A képzés elvégzése után a hallgatók képessé válnak hatékonyan segíteni a vállalkozások, szervezetek gazdálkodási, gazdasági folyamatait, az önálló munkavégzés mellett megfelelő alapszintű szervezési, vezetési kompetenciákkal felvértezve.
A képzés segíti a nem gazdasági, gazdálkodástudományi területen végzettek ezirányú elhelyezkedésének társadalmi, szakmai mobilitását, támaszkodva a hallgatók korábbi alapképzésében megszerzett általános műveltségre, illetve az ott elsajátított társadalomtudományi alapdiszciplinákból adódó ismeretekre, attitűdre.
7.2. Szakmai kompetenciák:
7.2.1. Tudás:
A képzést elvégző hallgatók – ismerik a gazdálkodástudomány legalapvetőbb fogalmait, elméleteit, tényeit a releváns gazdasági szereplőkre, funkciókra és folyamatokra vonatkozóan; – ismerik a szakterülethez kötődő legfontosabb összefüggéseket és az ezeket felépítő fogalomrendszert; – ismerik a gazdasági szervezetek felépítését és működését; – ismerik a szakterület főbb elméleteinek ismeretszerzési és problémamegoldási módszereit; – rendelkeznek a vállalkozás egyes folyamatainak tervezésében, szervezésében, lebonyolításában, döntéselőkészítési és operatív feladataiban való aktív részvételhez szükséges ismeretekkel.
7.2.2. Képességek:
A végzett hallgató képessé válik – a gazdálkodási, gazdasági folyamatokban való eredményes és hatékony közreműködésre, azok alapszintű szervezésére, koordinálására; – a megszerzett tudás alkalmazására és gyakorlati hasznosítására, a tanult problémamegoldó technikák felhasználására; – a tudományágban megszerzett szakmai tapasztalat ismereti határairól származó információk, felmerülő új problémák, új jelenségek feldolgozására; – a lehetőségek szerint helytálló bírálat, vélemény vagy ajánlás megfogalmazására, döntéstámogatásra, önálló döntéshozatalra, következtetések levonására; – a megoldandó problémák megértésére és megoldására, eredeti ötletek felvetésére, a szakmailag elvárt szinten önállóan megtervezni és végrehajtani a feladatokat; – önművelésre, önfejlesztésre, a saját tudás magasabb szintre emelésére; – a rendszerszemléletű, gondolkodásmód alapjainak elsajátítására; – állapotfelmérések elvégzésére, feladatok végrehajtásának megtervezésére, irányítására, vezetésére és végrehajtására.
7.2.3. Attitűd:
A végzett hallgatót jellemzik az alábbiak: – kreativitás, rugalmasság; – problémafelismerő és -megoldó készség; – intuíció és módszeresség; – tanulási készség; – információfeldolgozási képesség; – elkötelezettség és igény a minőségi munkára; – a szakmai továbbképzéshez szükséges pozitív hozzáállás; – kezdeményezés, személyes felelősségvállalás és gyakorlás, döntéshozatal; – projektben, munkacsoportban szívesen vállal feladatot, együttműködő és nyitott, segítőkész, minden tekintetben törekszik a pontosságra.
7.2.4. Autonómia és felelősség:
A végzett hallgató – felelősséget vállal saját munkájáért, eredményeiért és kudarcaiért; – képzettségi szintjének megfelelő felelősségtudattal rendelkezik és reflektál saját tevékenységének következményeire; – nyitott szakmája átfogó gondolkodásmódjának és gyakorlati működése alapvető jellemzőinek hiteles közvetítésére, átadására; – munkaköri feladatát önállóan végzi, szakmai beszámolóit, jelentéseit, kisebb prezentációit önállóan készíti. Szükség esetén munkatársi, vezetői segítséget vesz igénybe. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8.1. Közgazdaságtudományi és módszertani alapozó ismeretek: 30 kredit Statisztika, kvantitatív elemzési módszerek, közgazdaságtan (mikro- és makroökonómia), pénzügytan, marketing, menedzsment, vállalatgazdaságtan.
8.2. Alkalmazott szakmai (gazdálkodástudományi) ismeretek: 25 kredit Számvitel és kontrolling, termelésmenedzsment, adózás, üzleti elemzés és tervezés, projektmenedzsment. 9. A szakdolgozat kreditértéke 5 |