Additív gyártástechnológiai szakmérnök szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen ADDITÍV GYÁRTÁSTECHNOLÓGIAI SZAKMÉRNÖK SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve additív gyártástechnológiai szakmérnök szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület műszaki 4. A felvétel feltételei - szöveges Műszaki képzési területen legalább alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett oklevél és mérnök szakképzettség. Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.1. A képzés célja:
A képzés célja olyan szakmérnökök képzése, akik a már megszerzett műszaki képzési területhez tartozó ismereteiket az additív technológiák alapanyagaival, termelési és tervezési folyamatainak ismeretével, valamint az additív technológiák alkalmazásával képesek összefüggő feladatok ellátására, problémák megoldására mind a termék- és gyártástervezés, mind az irányítási és ellenőrzési folyamatok megoldása terén.
7.2. Szakmai kompetenciák:
7.2.1. Tudás:
– az additív gyártási anyagok (kerámiák, polimerek, fémek) alapismeretei és fémporok előállítása, fejlesztése; – az additív technológiák megismerése és összehasonlítása hagyományos technológiákkal, additív, szubtraktív és hibrid technológiák, additív berendezések megismerése; – a terméktervezési ismeretek, reverse engineering, rapid prototyping, generative design, topológiai optimalizálási ismeretek elsajátítása; – az alkatrészek, termékek AM-szempontú fejlesztése, formatervezése, topológiai és nyomtatási szempontból történő optimalizálása, CAD ismeretek; – a tervezett alkatrészek és termékek digitális prototípusának additív előállításához történő szoftveres konvertálása; – a Post-manufacturing (befejező megmunkálás, felületkezelés, hőkezelés stb.) megismerése; – az előállított alkatrészek és termékek vizsgálata (anyagvizsgálat, szerkezetvizsgálat, maradó feszültség, anizotrópia, CT, funkcionális tesztek); – additív gyártási eljárás széles területeken történő alkalmazása (űripar, repüléstechnika, járműipar, egészségipar, termékfejlesztés).
7.2.2. Képességek:
Elsajátítandó általános kompetenciák: – írásbeli és szóbeli kommunikációs készség; – hatékony problémamegoldó képesség; – csoportmunkára való képesség; – etikus viselkedés.
A képzés során a hallgató következő képességei, kompetenciái fejlődnek: – elemző és problémamegoldó képességek, tervezési kérdések mérnöki szemléletű kreatív megoldása; – a technológiai rendszerek irányítása és szabályozási feladatok ellátása; – a technológiai rendszerek ismeretének köszönhetően alkalmasság azok javító irányú módosítására, fejlesztésére.
7.2.3. Attitűd:
A szakirányú továbbképzésen végzett hallgató – nyitott a műszaki szakterület alapozó általános és specifikus ismereteire; – betartja a munkavégzés és munkavállalás jogi szabályrendszerét; – törekszik arra, hogy döntéseit a jogszabályok és az etikai normák teljes körű figyelembevételével hozza meg.
7.2.4. Autonómia és felelősség
A szakirányú továbbképzésen végzett hallgató – az additív technológiákhoz kapcsolódó berendezések üzemeltetési területén önállóan képes döntések meghozatalára; – saját munkájának eredményeit reálisan értékeli; – váratlan döntési helyzetekben is önállóan képes a munkavégzésre, a szakmai döntések meghozatalára; – a szakterületét megalapozó nézeteket felelősséggel vállalja; – felelősséget érez a fenntartható fejlődésért.
A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben: A szakirányú továbbképzés a gépipari, a járműipari, az űripar, a repüléstechnika, az egészségipar, a termékfejlesztés műszaki területen dolgozó szakemberek, középvezetők és vezetők számára ajánlott képzés. A képzés ajánlott mind a minőségirányítási, mind a gyártástervezési és -irányítási, valamint anyagvizsgálati területen való hasznosíthatóság szempontjából. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8.1. Alapismeretek: 16 kredit Pormetallurgia; vasötvözetek és könnyűfémötvözetek metallurgiája; lézerfizika, lézeres mérőberendezések; korszerű anyagtechnológiák.
8.2. Differenciált szakismeretek: 32 kredit Additív technológiák; additív technológiák alapanyagai; Design for Additive Manufacturing; topológiai optimalizálás; additív technológiák CAD / CAM; additív technológiák berendezései; anyagvizsgálat; AM Post-Manufacturing and Quality.
8.3. Szabadon választható: 8 kredit Fémötvözetek hőkezelése; integrált tervezőrendszerek; vasötvözetek hőkezelése; különleges megmunkálások. 9. A szakdolgozat kreditértéke 4 |