Autóbusztervezési és -gyártási szakmérnök szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen AUTÓBUSZTERVEZÉSI ÉS -GYÁRTÁSI SZAKMÉRNÖK SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve autóbusztervezési és -gyártási szakmérnök szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület műszaki 4. A felvétel feltételei - szöveges Legalább alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett, mérnöki szakképzettséget igazoló oklevél az alábbi képzési területek valamelyikéről: * agrár képzési terület; * informatika képzési terület; * műszaki képzési terület. Képzési idő 3 Kreditek száma 90 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.1. A képzés célja: A szakirányú továbbképzés célja a gyakorlatban dolgozó mérnökök számára járműtervezési és -gyártási problémák megoldásához szükséges elméleti és gyakorlati tapasztalatok átadása, olyan szakmérnökök képzése, akik a fenti szakterületekhez kapcsolódó, szakmai ismereteik birtokában alkalmasak munkájukat a kor követelményeinek megfelelően magasabb színvonalon elvégezni, továbbá alkalmasak a szakterületükön felmerülő diagnosztikai és egyéb vizsgálatok elvégzésére, a problémák mélyreható feltárására, elemzésére és a megelőzést célzó ajánlások kidolgozására.
7.2. Szakmai kompetenciák:
7.2.1. Tudás: A képzés olyan szaktudást biztosít, melynek elsajátításával a végzett hallgatók – az autóbusztervezési és -gyártási szakterületéhez kapcsolódó, új elméleti és gyakorlati ismereteik birtokában alkalmasak munkájukat a kor követelményeinek megfelelően magasabb színvonalon elvégezni; – ezen túlmenően képesek speciális (autóbusztervezési és gyártási feladatokhoz kapcsolódó) területeken történő feladatmegoldásokra; – továbbá a szakterületükön felmerülő – például diagnosztikai – vizsgálatok elvégzésére, a problémakörök mélyreható feltárására, elemzésére és a megelőzést célzó ajánlások kidolgozására.
7.2.2. Képességek: A képzést követően a végzett szakmérnökök képessé válnak – a megszerzett tudás alkalmazására és gyakorlati hasznosítására, a problémamegoldó technikák felhasználására; – a tudományágban megszerzett szakmai tapasztalat ismereti határairól származó információk, felmerülő új problémák, új jelenségek feldolgozására; – a lehetőségek szerint helytálló bírálat, vélemény vagy ajánlás megfogalmazására, döntéshozatalra, következtetések levonására; – a feladatok szakmailag magas szinten, önállóan történő megtervezésére és végrehajtására; – önművelésre, önfejlesztésre, a saját tudás magasabb szintre emelésére; – a műszaki, gazdasági, humán erőforrások kezelésének komplex szemléletére; – rendszerszemléletű, gondolkodásmód alapján komplex elemzésre, következtetésre és tervezésére; – integrált ismeretek alkalmazására és járműtervezési és -gyártási javaslatok értékelésére; – állapotfelmérések elvégzésére, feladatok komplex megtervezésére, irányítására, vezetésére és végrehajtására; – e szakmai területen is a változó jogi és technikai környezet tényezőinek folyamatos figyelemmel kísérésére.
7.2.3. Attitűd – kreativitás, rugalmasság; – problémafelismerő és -megoldó készség; – intuíció és módszeresség; – tanulási készség és jó memória; – széleskörű szakmai műveltség; – információfeldolgozási képesség; – környezettel szembeni érzékenység; – elkötelezettség és igény a minőségi munkára; – a szakmai továbbképzéshez szükséges pozitív hozzáállás; – kezdeményezés, személyes felelősségvállalás és gyakorlás, döntéshozatal; – alkalmasság az együttműködésre, a csoportmunkában való részvételre, kellő gyakorlat után vezetői feladatok ellátására.
7.2.4. Autonómia és felelősség: A képzést követően a végzett szakmérnökök alkalmassá válnak – a tervezési és gyártási folyamatok átlátására, elemzésére, megszervezésére, megtervezésére, végrehajtására és irányítására; – az összetett, többféle vizsgálati módszer összekapcsolásával megvalósuló elemzési folyamat, illetve az ahhoz kapcsolódó kiegészítő tevékenységek megszervezésére, a racionális változatok kiválasztására, irányítására figyelembe véve a gazdaságosság és a hatékonyság elveit is ezen a területen; – szakmai területükön a hazai és nemzetközi tapasztalatok, eredmények feldolgozására és munkájukba való adaptálására. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8.1. Szakmai alapismeretek: 28 kredit Korszerű szerkezeti anyagok és technológiák; erőátviteli rendszerek, alternatív hajtások; korszerű szilárdsági méretezési eljárások; autóbuszok szerkezeti felépítéséhez tartozó rajszámrendszer; autóbusz-vázszerkezetek élettartama, megbízhatósága, korszerű hegesztési eljárások.
8.2. Gazdasági és humán vagy műszaki alapismeretek: 17 kredit Kereskedelmi ajánlatok; közbeszerzés és gyártói felelősség jogi szabályozása, vállalkozások menedzsmentje – vezetés; beszállítókkal szembeni követelmények.
8.3. Szakmai törzsanyag kötelező ismeretkörei: 33 kredit Autóbusz-fejlesztési trendek; autóbuszok szerkezeti felépítése; technológiai dokumentációs rendszerek; konstrukciós fejlesztési folyamat; korszerű tervezési rendszerek; forgalomba helyezési diagnosztikai vizsgálatok. 9. A szakdolgozat kreditértéke 12 |