Ipar 4.0 megoldásokat fejlesztő adat- és rendszertudományi szakmérnök szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen IPAR 4.0 MEGOLDÁSOKAT FEJLESZTŐ ADAT- ÉS RENDSZERTUDOMÁNYI SZAKMÉRNÖK SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve ipar 4.0 megoldásokat fejlesztő adat- és rendszertudományi szakmérnök szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület műszaki Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.1. A képzés célja: A komplex (termelő-) rendszerek és ellátási láncok elemzésére és digitális transzformáción alapuló rendszer fejlesztésére képes szakmérnökök képzése, akik képesek az ipar 4.0 megoldásokat fejleszteni adat- és rendszertudományi eszközök felhasználásával. A képzés célja továbbá rendszerszemléletet, folyamatmérnöki ismereteket, illetve az ipar 4.0 megoldások kialakításának lehetőségeit az adattudománnyal összhangban, az adattudomány elemzéseinek eredményeit közvetlenül felhasználva fejlesztési javaslatok kidolgozásához szükséges ismeretek átadása a hallgatók részére. A szakképzettség a gazdaság csaknem minden területén hasznosítható, ugyanis a képzés során elsajátított elemzői ismeretek széles körben alkalmazhatók elemzői, fejlesztői, projektmenedzseri és vezetői munkakörökben.
7.2. Szakmai kompetenciák: Az ipar 4.0 megoldásokat fejlesztő adat- és rendszertudományi szakmérnök
7.2.1. Tudása: - a termelő és szolgáltató rendszerek információs környezetére vonatkozó koncepciók kialakításához szükséges ismeretek; - folyamatinformatikai rendszerekben, ipari automatizációban, és az ember-gép kapcsolat fejlesztésében rejlő folyamatfejlesztési lehetőségek alkotó módon történő kiaknázása, termelési intelligencia megoldások fejlesztéséhez szükséges ismeretkörök; - az adatgyűjtést, az alkotó-elemző munkát és az elemzés eredményeinek alkalmazását megalapozó programozási ismeretek.
7.2.2. Képességei: A szakon végzettet jellemzi - problémafelismerő és -megoldó képesség; - rendszerekben és folyamatokban való gondolkodás képessége; - elemző módon való gondolkodás képessége; - fejlett műszaki érzék; - integráló képesség; - innovációs szemlélet; - együttműködő képesség; - rugalmasság, kreativitás; - a minőség iránti elkötelezettség; - rendszerező képesség, stratégiai szintű gondolkodás; - képesség önálló munkavégzésre, ugyanakkor csapatmunkában való részvételre; - az ipari termelő szervezetek, gyártástechnológia, és műszaki szolgáltatások területén működő folyamatok kritikus elemzésének, a fejlesztési lehetőségek feltárásának, hatékonyságnövelő folyamatfejlesztési projektek menedzsmentjének képessége.
7.2.3. Attitűdje: - a negyedik ipari forradalomként jellemzett termelő rendszerek, ellátási láncok és üzleti folyamatok digitális transzformációját jelentő műszaki, gazdasági, informatikai és társadalmi folyamatok iránti komoly elhivatottság; - érdeklődik a komplex rendszerek és folyamatok elemzése, modellezése, szimulációja, és optimálása az adattudomány, a számítási- és mesterséges intelligencia, a hálózatelmélet, a rendszertudomány és az operációkutatás eszköztárának integrált alkalmazásával; - rendszerfejlesztési, szervezetfejlesztési lehetőségek korrekt felismerése és javaslat tétel a műszakilag és gazdaságilag optimális megoldásra.
7.2.4. Autonómiája és felelőssége: - ipar 4.0 érettség felmérése, a digitális transzformációban rejlő, az adott műszaki és gazdasági környezetben a legkorszerűbb eszközökkel és módszerekkel elérhető fejlesztési lehetőségek feltárása; - üzleti-, mérnöki- és K+F problémák megoldásához kapcsolódó adatelemzési feladatok megfogalmazása és önálló megoldása az adattudomány legkorszerűbb eszköztárának innovatív alkalmazásával; - komplex rendszerek és folyamatok elemzése, szűk keresztmetszetek feltárása, működési kiválóságot biztosító teljesítmény- és hatékonyságmutatók feltárása, figyelemmel kísérésre és állapotbecslésre, optimális irányításra és ütemezésre alkalmas algoritmusok és programok fejlesztése; - folyamatok és komplex rendszerek modelljeinek és szimulátorainak tervezése és fejlesztése, a digitális iker koncepción alapuló megoldások kidolgozása; - az adatgyűjtéshez, adatfeldolgozáshoz és az elemzés eredményeinek alkalmazásához szükséges programok fejlesztése; - modellezési és optimalizációs eszközök integrált alkalmazásával műszakilag és gazdaságilag optimális megoldásokra vonatkozó javaslatok kidolgozása, az optimális működést biztosító megoldások fejlesztése; - fejlesztési lehetőségek feltárása és megvalósítása magas fokú automatizáció alkalmazásával, adaptív rendszerek fejlesztésével, alkalmazásával; - műszaki, gazdasági és informatikai projektek agilis menedzsmentje, fejlesztési projektek minőségének biztosítása.
A szakképzettség alkalmazásának konkrét környezete: Minden, a folyamatait és rendszereit fejlesztő, vagy mások számára elemzési és tanácsadási tevékenységet végző, a digitális transzformáció által rejtett fejlesztési lehetőségeket kiaknázni kívánó profit- és nonprofit-orientált termelő és szolgáltató szervezet, állami és önkormányzati intézmény. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8.1. Alapozó ismeretkör: 20 kredit Ipar 4.0 megoldások fejlesztése; Adattudomány és gépi tanulás, elemzőeszközök
8.2. Szakmai ismeretkör: 40 kredit Folyamatinformatika; Folyamatmodellezés és folyamatbányászat; Digitális iker és folyamatszimuláció; Optimalizálás, operációkutatás és mesterséges intelligencia; Termelési intelligencia; Ipar 4.0 megoldások projektjei és minőség menedzsmentje; Szakdolgozati szeminárium 9. A szakdolgozat kreditértéke - |