Műszaki projektkoordinátor szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen MŰSZAKI PROJEKTKOORDINÁTOR SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve műszaki projektkoordinátor szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület műszaki 4. A felvétel feltételei - szöveges a) Legalább alapképzésben (vagy a korábbi képzési rendszerben legalább főiskolai szintű képzésben), műszaki, agrár vagy informatika képzési területen szerzett mérnöki oklevél és szakképzettség, b) valamint tárgyalóképes idegennyelv-tudás. Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.1. A képzés célja: Mérnökök számára olyan projektmenedzsment és szakmai kommunikációs ismeretek, illetve soft skill-ek közvetítése, amelyek segítségével a munkahelyeken, idegen nyelven is hatékony projektkoordinációs tevékenységet tudnak folytatni. A képzés célja, hogy az interkulturális környezetben dolgozó gyakorló mérnökök a projektek során szóban- és írásban is eredményesen tudjanak kommunikálni.
7.2. Szakmai kompetenciák:
7.2.1. Tudás: A szakirányú továbbképzési szakon végzett hallgató ismeri: – a projektek megtervezésére, előkészítésére, lebonyolítására és utómunkálataira vonatkozó módszertani eljárásokat és a kapcsolódó szabályozási környezetelemeket; – a pályázatok tervezési, elkészítési és benyújtási folyamatát, az elbírálás és kiválasztás módszereit és a szerződéskötés alapvető elemeit; – a projektek költségszámítási és minőségmenedzsment előírásait; – a projektszervezési stratégiákat, a projektek megvalósítása során felmerülő kockázati tényezőket; – a projekt-teamben történő munkavégzés előnyeit és hátrányait; – a projektek megvalósítása során szükséges probléma-megoldási technikákat; – a projekttervezést és projektkoordinációt támogató célszoftverek és online alkalmazások felhasználói felületét; – a munkahelyen leggyakrabban előforduló projektszituációk kezeléséhez szükséges szókincset és nyelvi eszközöket; – a különböző kultúrákból érkező projektszereplők közötti asszertív kommunikáció technikáit; – a tárgyalási folyamat előkészítéséhez és lebonyolításához szükséges tárgyalási modelleket és stratégiákat; – a hatékony projekttárgyalási és érvelési technikákat; – a magyar és az európai viselkedéskultúra szabályait; – a reális önismeret és énkép jellemzőit, az önismeret és a társas készségek fejlesztésének lehetőségeit; – az önérvényesítő, asszertív kommunikáció jellemzőit, alkalmazási területeit; – a szociális együttműködési formákat; – a konfliktuskezelési és a pozitív megoldásokat elősegítő stratégiákat; – a karrier és életpálya tervezés folyamatát; – a személyes kompetenciák feltárásának technikáit és a cégek projektmérnökökkel szemben támasztott kompetencia követelményeit; – az életpálya-építési akcióterv elkészítésének lépéseit.
7.2.2. Képességek: A szakirányú továbbképzési szakon végzett hallgató képes: – a rábízott projekteket szisztematikusan megtervezni, elindítani és irányítani; – a projektek során felmerülő problémákat idegen nyelven megoldani; – az elsajátított projektszervezési stratégiák alkalmazásával a műszaki projekteket idegen nyelven hatékonyan lebonyolítani; – a projekt eredményessége szempontjából megfelelően kezelni az előforduló kockázati helyzeteket; – a költség- és minőségmenedzsment követelményei szerint lebonyolítani és irányítani a projektet; – a projektfolyamatok támogatását segítő számítógépes programokat megfelelően alkalmazni; – a csapatban történő munkavégzést hatékonyan megszervezni; – interkulturális környezetben eredményes munkát végezni és a projektben részt vevő munkatársakkal végeztetni.
7.2.3. Attitűd: A szakirányú továbbképzési szakon végzett hallgató attitűdje: – idegen nyelven történő magabiztos munkavégzés; – egy projektmunkacsoport munkájának hatékony irányítása; – gyors problémaészlelő és problémamegoldó készség; – rugalmas és kreatív munkavégzésre való képesség; – hatékony konfliktuskezelő képesség; – reflektív viselkedés és a csoportban dolgozók motiválása.
7.2.4. Autonómia és felelősség: A szakirányú továbbképzési szakon végzett hallgató: – ipari vállalatnál végzett munkája során alkalmassá válik arra, hogy egy projekttel kapcsolatos mindennemű feladatot idegen nyelvű környezetben is hatékonyan el tudjon végezni; – képes egy eredményesen együttműködő projektcsoport kialakítására, illetve szakmailag és emberileg alkalmas annak felelős irányítására; – az elsajátított interkulturális és szaknyelvi ismereteinek köszönhetően multikulturális vállalati környezetben is képes hatékony projektkoordinációs munkát végezni. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8.1. Projektvezetési és idegen nyelvi kommunikációs ismeretek ismeretkörei: 32 kredit Projektmenedzsment; interkulturális menedzsment; vállalati kommunikáció; interkulturális kommunikáció; tárgyalás- és érveléstechnika.
8.2. Soft skill ismeretek ismeretkörei: 20 kredit Viselkedéskultúra; szociális készségfejlesztés; önérvényesítés; konfliktuskezelés; személyes és társas hatékonyság; életpálya és karrierépítés.
8.3. Szabadon választható ismeretek: 4 kredit 9. A szakdolgozat kreditértéke 4 |