Turisztikai projektmenedzser tanácsadó szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen TURISZTIKAI PROJEKTMENEDZSER TANÁCSADÓ SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve turisztikai projektmenedzser tanácsadó szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület műszaki 4. A felvétel feltételei - szöveges Bármely képzési területen legalább alapképzési szintű (korábban főiskolai szintű) képzésben szerzett oklevél. Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.1. A képzés célja:
A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik ismerik és értik a globális és az európai turizmus-gazdaság alapvető jellemzőit és trendjeit, Magyarország pozícióját a világ turisztikai térképén, Magyarország turizmusának jellemzőit és trendjeit, a magyar turizmusfejlesztési stratégiát és turizmuspolitikát, valamint a turizmus-fejlesztés intézményeit és azok felelősségét, mozgásterét, továbbá a magyar turizmus meghatározó turisztikai fejlesztési programjait. Elkötelezettek a települések, térségek turizmus-fejlesztési képességének erősítése iránt, Magyarország mint turisztikai márka és a hazai desztinációk mint turisztikai márkák pozícionálása iránt, a minőség iránt, egy fenntartható, az erőforrásokkal felelősen gazdálkodó turizmus működtetése iránt. A végzett szakemberek az alábbi pozíciókat tölthetik be: – a turizmus állami irányításában: vezető szakember; – közigazgatásban, központi vagy területi szinten, projekt tervezés területén: vezető szakember; – magánszektorban: fejlesztési tanácsadó; – fejlesztési projektben: szakmai vezető / projektmenedzser / projektkoordinátor / projektasszisztens; – önkormányzatoknál: turisztikai fejlesztési szakember / referens.
7.2. Szakmai kompetenciák:
A turisztikai projektmenedzser tanácsadó
7.2.1. Tudása:
Ismereteik birtokában képesek megérteni és alakítani a döntéshozatali folyamatokat, meggyőzni egy adott cél szempontjából releváns szereplőket az együttműködés értelméről, az adott cél érdekében bevonni, mozgósítani az érdekelt szereplőket, valamint facilitálni és koordinálni a közös cselekvést. Alkalmasak a szakpolitikai célok fejlesztési programokra, projektekre történő lebontására, projektek tervezésére (országos, térségi és helyi szinten egyaránt), a projektcél érdekében az erőforrások és azok együttműködésének megszervezésére, egy projekt előkészítésére, megvalósításának, elszámolásának megtervezésére, és a fenntartási folyamatban jelentkező kockázatok kezelésére.
7.2.2. Képességei:
Képesek – a megszerzett tudás alkalmazására és gyakorlati hasznosítására, a problémamegoldó technikák felhasználására; – a tudományágban megszerzett szakmai tapasztalat ismereti határairól származó információk, felmerülő új problémák, új jelenségek feldolgozására; – projektekben gondolkodni, projekteket tervezni (országos, térségi és helyi szinten egyaránt); – megszervezni a projektcél érdekében az erőforrásokat és azok együttműködését; – kezelni egy projekt előkészítése, megvalósítása, elszámolása és fenntartása folyamatában jelentkező kockázatokat; – a lehetőségek szerint helytálló bírálat, vélemény vagy ajánlás megfogalmazására, döntéshozatalára, következtetések levonására; – a megoldandó problémák megértésére és megoldására, eredeti ötletek felvetésére; – szakmailag magas szinten önállóan megtervezni és végrehajtani a feladatokat; – önművelésre, önfejlesztésre, a saját tudás magasabb szintre emelésére; – a műszaki, gazdasági, humán erőforrások kezelésének komplex szemléletére; – rendszerszemléletű, gondolkodásmód alapján komplex elemzésre, következtetésre és tervezésére; – integrált ismeretek alkalmazására a projektmenedzsment területén.
7.2.3. Attitűdje:
– kreativitás, rugalmasság; – szakmai igényesség; – problémafelismerő és -megoldó készség; – intuíció és módszeresség; – tanulási készség és jó memória; – széles műveltség; – kommunikációs készség; – korszerű informatikai eszközök alkalmazására, kezelésére való nyitottság; – információfeldolgozási képesség; – környezettel szembeni érzékenység; – elkötelezettség és igény a minőségi munkára; – a szakmai továbbképzéshez szükséges pozitív hozzáállás; – kezdeményezés, személyes felelősségvállalás és gyakorlás, döntéshozatal; – alkalmasság az együttműködésre, a csoportmunkában való részvételre, kellő gyakorlat után vezetői feladatok ellátására.
7.2.4. Autonómiája és felelőssége:
– képesek a projektmenedzsmenttel kapcsolatos folyamatok átlátására, elemzésére, megszervezésére, megtervezésére, végrehajtására és irányítására; – képesek e szakmai területen folyamatosan figyelemmel kísérni a változó jogi és technikai környezet tényezőit is; – alkalmassá válnak a szakmai területükön a hazai és nemzetközi tapasztalatok, eredmények feldolgozásra, és munkájukba való adaptálásra; – képesek megérteni és befolyásolni a döntéshozatali folyamatokat; – képesek meggyőzni egy adott cél szempontjából releváns szereplőket az együttműködés értelméről, és az adott cél érdekében bevonni, mozgósítani őket; – facilitálni és koordinálni a közös cselekvést. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8.1. Szakmai turisztikai ismeretek: 20 kredit Turisztikai trendek; desztinációmenedzsment; turizmusfejlesztés; önkormányzatok szerepe a turizmusban ismeretek.
8.2. Szakmai törzsanyag kötelező ismeretkörei: 35 kredit
Turisztikai projektek elemzése, menedzsmentje; európai uniós források felhasználási rendje, projektmenedzsmentje; tárgyalástechnika; pénzügyi ismeretek; közbeszerzési ismeretek. 9. A szakdolgozat kreditértéke 5 |