Historikus gordonkajáték szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen HISTORIKUS GORDONKAJÁTÉK SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve historikus gordonkajáték szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület művészet 4. A felvétel feltételei - szöveges Az alábbi képzések valamelyikén szerzett oklevél:
- előadó-művészet alapképzési szak vagy - alkotóművészet és muzikológia alapképzési szak vagy - a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti - főiskolai szintű - hangszertanár, kamaraművész, vagy - régizenetanár, kamaraművész, vagy - magánénektanár, ének-kamaraművész, vagy - zeneelmélet-szolfézstanár, karvezetés, vagy - ének-zenetanár, karvezetés, vagy - ének-zenetanár, egyházzene, vagy - ének-zene-, népzenetanár, vagy - ének-zenetanár, vagy - jazz-zeneszerzés és hangszerelés, jazzelmélet tanár, vagy - jazzhangszer előadóművész, tanár, vagy - jazzének előadóművész, tanár, vagy - szolfézstanár, vagy - egyházzene, tanár, vagy - fúvószenekari karnagy, vagy - blockflőte, vagy - zongorakísérő-korrepetítor, vagy - egyetemi szintű - zeneszerzés, tanár, vagy - karmesterképző, vagy - zenetudományi tanár, vagy - hangszerművész, tanár, vagy - énekművész, -tanár, vagy - operaénekes, magánénektanár, vagy - ének-zene tanár, karvezetés, vagy - egyházzene, tanár, vagy - zeneelmélet-tanár, vagy - zongorakísérő-korrepetitor, vagy - rádiós és televíziós zenei rendező, vagy - zenei menedzser, vagy - szolfézstanár Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.1. A képzés célja: A képzés célja olyan historikus gordonka előadóművészek képzése, akik – meglévő magas szintű hangszeres tudásukra, készségeikre, valamint a historikus hangszerjátékkal kapcsolatos szakmai orientációjukra támaszkodva, a gordonka 17-18. századi repertoárja, a historikus zenei előadásmód, valamint a korhű hangszeren való játék sajátosságainak magas szintű megismerése, továbbá ezek alapjául szolgáló elméleti ismeretek elsajátítása által – elsősorban különböző historikus zenei együttesek tagjaiként képesek 17-18. századi zeneművek gordonkaszólamainak zeneileg és technikailag igényes, stílusos megszólaltatására.
7.2. Szakmai kompetenciák: A historikus gordonka előadóművész:
7.2.1. Tudása: - magas szinten ismeri a 17-18. századi gordonkaművek, illetve kamarazenei és zenekari művek gordonkaszólamainak stílusos előadásához szükséges hangszertechnikai eszköztárat; - ismeri a 17-18. századi európai zene négy kiemelkedő nemzeti stílusának jellegzetességeit; - gyakorlatban elsajátította a 17-18. századi gordonkarepertoár egy részét, rálátása van a repertoár más részeire; - ismeretekkel rendelkezik a 17-18. századi hangolási rendszerekről, valamint azoknak a korabeli zeneszerzők kompozícióira gyakorolt hatásáról. - átfogóan ismeri a 17-18. századi korszakok zeneművei előadásmódjának alapjául szolgáló írásos forrásokat és ezek gyakorlati alkalmazásának módját.
7.2.2. Képességei: - képes 17-18. századi gordonkaművek, illetve kamarazenei és zenekari művek gordonkaszólamainak korhű hangszeren, a historikus előadásmód alapján történő, zeneileg és technikailag igényes megszólaltatására; - biztonsággal felismeri és megkülönbözteti a 17-18. századi európai zene négy kiemelkedő nemzeti stílusának stílus- és ízlésbeli különbségeit, jellegzetességeit; - a historikus zenei előadásmód döntő kérdéseit átlátja, képes azokat a hangszerjáték gyakorlatában megfelelően alkalmazni.
7.2.3. Attitűdje: - törekszik a historikus zenei – különösen kamarazenei és zenekari – produkciókban való részvételre; - törekszik a historikus zenei előadásmód elveinek mélyrehatóbb megismerésére; - historikus zenei hangszeres tudását folyamatos gyakorlással fejleszti, karbantartja; - historikus zenei repertoárját folyamatosan bővíti.
7.2.4. Autonómiája és felelőssége: - önálló felkészüléssel sajátítja el a 17-18. századi kamarazenei és zenekari művek gordonkaszólamait; - magas szintű együttműködéssel valósítja meg csoportos zenei produkciókban való részvételét; - elkötelezett a historikus zenei előadásmód és repertoár szakmai közegben, valamint a zenehallgató közönség szélesebb körében való megismertetése, népszerűsítése iránt. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8.1. Historikus gordonkajáték: 18-26 kredit 8.2. Historikus zenei együttjáték: 14-24 kredit 8.3. A historikus zenei előadó-művészet elméleti ismeretei: 10-20 kredit 9. A szakdolgozat kreditértéke 4 |