Magasabb szintű matematika szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen MAGASABB SZINTŰ MATEMATIKA SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve magasabb szintű matematika szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület természettudomány Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben 7.1. A képzés célja:
– felkészítés a mester- és doktori szintű matematikai tanulmányokra a világ bármely vezető egyetemén; – a matematika műveléséhez és alkalmazásához szükséges képességek továbbképzése; – speciális képzés a hallgató által választott témakörben.
7.2. Szakmai kompetenciák:
7.2.1. Tudás:
– a mesterszintű és doktori szintű matematika alapjai; – módszerek a matematika különböző területein; – a választott kutatási terület naprakész ismerete; – a kapcsolódó interdiszciplináris területek ismerete.
7.2.2. Képesség:
– a kritikus, tényeken és érveken alapuló gondolkodás, az igaz és hamis állítások és érvelések szétválasztásának képesége; – képesség előadás tartására matematikus hallgatóság számára; – képesség a matematikai ismeretek írásban való ismertetésére hozzáértők számára; – képesség matematikai ismeretek átadására a nyilvánosság előtt; – csoportban együttműködés képesége; – prioritások meghatározásának képessége projektfeladatokban.
7.2.3. Attitűd:
– törekvés a minőségi kutatásra és tanításra nemzetközi szinten; – problémaközpontú, az interdiszciplináris aspektusokat feltáró hozzáállás a kutatásban és tanításban; – a tudományos igazság keresése és népszerűsítése a matematikában és a mindennapi életben; – összeszedettség; – kitartás; – céltudatosság.
7.2.4. Autonómia és felelősség:
– kvantitatív módszereket használó csoportok vezetése; – mester- és doktori szintű tanulmányok a matematika területén; – matematikai ismeretek alkalmazása laborokban; – matematikai ismeretek alkalmazása a kvantitatív módszereket használó társadalomtudományok területén; – matematika alkalmazása pénzintézeteknél; – matematikai gondolkodás alkalmazása programozásban. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték 8.1. Alapismeretek és szakmai törzsanyag: 16 kredit Az analízis és algebrai ismertek megalapozása: az analízis témakörében a mértékelmélet és a funkcionálanalízis; az algebra témakörében bevezetés a csoportelméletbe, gyűrűelméletbe és kommutatív algebrába.
8.2. Speciális szakismeretek: 32 kredit Például: reprezentációelmélet; diszkrét matematika; alacsony dimenziós topológia; algebrai geometria; differenciálegyenletek; konvex geometria.
9. A szakdolgozat kreditértéke 12 |