Kereskedelembiztonság és üzletfejlesztés szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen KERESKEDELEMBIZTONSÁG ÉS ÜZLETFEJLESZTÉS SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve kereskedelembiztonság és üzletfejlesztés szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület gazdaságtudományok 4. A felvétel feltételei - szöveges Legalább alapképzésben (vagy korábbi rendszerű főiskolai szintű képzésben) szerzett oklevél. Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben A képzés célja: A hallgatók megismerik azt a vállalati filozófiát és üzleti magatartást, amely biztosítja, hogy a vállalat nemzetközi áruforgalmi és szolgáltatásnyújtási tevékenysége teljes mértékben összhangban legyen a nemzetközi kereskedelem jogi, fizikai biztonságát célzó jogszabályokkal, irányelvekkel és ajánlásokkal.
A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek: A végzettek ismerik: * a világgazdaság értékteremtő folyamatainak jellemzőit és a biztonságukat veszélyeztető pontokat; * az értékláncok (ellátási láncok) sértetlenségét biztosító eszközöket; * rendszerben szemlélik a határokon átívelő áruszállítások és szolgáltatásnyújtások új biztonsági és védelmi követelményeit az egyes iparágakban; * a jogbiztonság összetett követelményrendszerét: a nemzetközi, európai uniós (és belföldi) kereskedelem adó-, vám- és egyéb szabályozását; * a globális kereskedelem irányításának eszközeit és intézményrendszerét; * a világgazdaság védett működését garantáló nemzetközi egyezményeket és együttműködéseket; * a nemzetközi kereskedelem kockázatkezelésének új módszereit; * az üzleti és nemzetközi (logisztikai) szolgáltatásokból keletkezett adatok és információk típusait, elemzési módszereit és gyakorlati alkalmazását; * a vállalat operatív biztonságának (adat, termelés, épület stb.) tervezési, auditálási folyamatát.
A végzettek a megszerzett szakképzettség birtokában alkalmasak: * az úgynevezett üzleti adat mint vállalati erőforrás hatékony gyűjtésére, az adatok rendszerezéséhez és elemzéséhez szükséges IT-alapú eljárások alkalmazására; * az üzleti adatokat munkájuk során a problémák feltárására, kezelésére és megoldására hasznosítani; * megfelelően alkalmazni a folyamatirányítási és ellenőrzési technológiákat; * biztosítani az üzleti (logisztikai) folyamatok transzparenciáját és védelmét; * megismerni és folyamatosan követni a munkájukat szabályzó hazai és nemzetközi környezetet; * munkájukat innovatívan szervezni, tudásukat megosztani és ezáltal a termelés hatékonyságát növelni.
A hallgatók elsajátítják az úgynevezett „trade compliance” stratégiai szemléletmódját, felkészültté válnak a vállalati nemzetközi tranzakciók biztonságtudatos tervezésére, irányítására és az ennek megfelelő szervezetfejlesztés megvalósítására. A hallgatók megismerik a „trade compliance” követelménye által létrejött új menedzsmenti funkció és felelősség tartalmát.
A megszerzett tudás kiterjed a „trade compliance” operatív gyakorlatára, így különösen mindazon intézkedések, szabályzatok összességére, amelyek képesek biztosítani a vállalati termelési, kereskedelmi és szállítási folyamatok integritását. A „trade compliance” operatív implementációját bemutató esettanulmányok során a hallgatók képessé válnak a globális értékláncok működését veszélytető helyzetek feltárására, a vállalaton belüli adat-, áru- és egyéb szolgáltatási folyamatok szakadási, támadhatósági pontjainak azonosítására, valamint a nemzetközi ügyletek teljes folyamatának, a hatályos nemzetközi előírások és európai uniós, illetve nemzeti jogszabályok szerinti megfelelőségének biztosítására.
Megszerezhető személyes adottságok, készségek: * kockázatelemzés és kockázatkezelés képessége; * folyamat- és rendszerszemléletű irányítás; * felkészült jogértelmezés és felelősségteljes jogalkalmazás; * biztonság- és jogtudatos együttműködés a hatóságokkal; * adatkezelés, dokumentációk, riport készítésének képessége.
A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben: * kereskedelembiztonsági szaktanácsadó (trade compliance specialist); * kereskedelmi ügyleti elemző (trade affairs analyst); * exportbiztonsági szaktanácsadó (export compliance specialist).
8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték Alapozó tárgyak: 15 kredit Kereskedelempolitika, marketing
Szakmai alapozó tárgyak: 9 kredit Logisztika, szolgáltatás, irányítási rendszerek
Szakmai speciális tárgyak: 33 kredit Kockázatmenedzsment, külkereskedelem, vámjog, elemzés, adó, számvitel 9. A szakdolgozat kreditértéke 3 kredit |