Elektromos járműhajtás szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen ELEKTROMOS JÁRMŰHAJTÁS SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve elektromos járműhajtás szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület műszaki 4. A felvétel feltételei - szöveges Műszaki vagy informatika képzési területen legalább alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett mérnök szakképzettség. Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben A képzés célja olyan szakmérnökök képzése, akik az elektromos meghajtású járművek szakterülethez kapcsolódó speciális műszaki, informatikai és gazdasági-menedzsment ismereteik birtokában alkalmasak a villamos járművek fejlesztésére, tervezésére, gyártására, vizsgálatára és a bennük végbemenő folyamatok kutatására, valamint ezen járművek biztonságos, a környezetvédelem és az energiagazdálkodás követelményeit figyelembe vevő üzemben tartására, fenntartására, diagnosztizálására, karbantartására és javítására.
Megszerezhető ismeretek, kompetenciák: A továbbképzési szakon végzettek alkalmasak – a megszerzett tudás alkalmazására és gyakorlati hasznosítására, a problémamegoldó technikák felhasználására; – a tudományágban megszerzett szakmai tapasztalat ismereti határairól származó információk, felmerülő új problémák, új jelenségek feldolgozására; – a lehetőségek szerint helytálló bírálat, vélemény vagy ajánlás megfogalmazására, döntéshozatalára, következtetések levonására; – a megoldandó problémák megértésére és megoldására, eredeti ötletek felvetésére; – a szakmailag magas szinten önállóan megtervezni és végrehajtani a feladatokat; – önművelésre, önfejlesztésre, a saját tudás magasabb szintre emelésére; – a műszaki, gazdasági, humán erőforrások kezelésének komplex szemléletére; – rendszerszemléletű gondolkodásmód alapján komplex elemzésre, következtetésre és tervezésre; – integrált ismeretek alkalmazására az értékelés területén; – állapotfelmérések elvégzésére, feladatok komplex megtervezésére, irányítására, vezetésére és végrehajtására.
A szakképzettség gyakorlásához szükséges személyes adottságok és készségek: – kreativitás, rugalmasság; – problémafelismerő és -megoldó készség; – intuíció és módszeresség; – tanulási készség és jó memória; – széles műveltség; – információfeldolgozási képesség; – környezettel szembeni érzékenység; – elkötelezettség és igény a minőségi munkára; – a szakmai továbbképzéshez szükséges pozitív hozzáállás; – kezdeményezés, személyes felelősségvállalás és gyakorlás, döntéshozatal; – alkalmasság az együttműködésre, a csoportmunkában való részvételre, kellő gyakorlat után vezetői feladatok ellátására.
Személyes adottságok, készségek: Az e szakon végzettek – megfelelő technikai, módszertani és technológiai ismereteik birtokában – képesek – az elektromos meghajtású járművek területén megjelenő folyamatok átlátására, elemzésére, megszervezésére, megtervezésére, végrehajtására és irányítására; – az összetett, többféle vizsgálati módszer összekapcsolásával megvalósuló elemzési folyamat, illetve az ahhoz kapcsolódó kiegészítő tevékenységek megszervezésére, a racionális változatok kiválasztására, irányítására, figyelembe véve a gazdaságosság és a hatékonyság elveit is ezen a területen; – e szakmai területen folyamatosan figyelemmel kísérni a változó jogi és technikai környezet tényezőit is; – a szakmai területükön a hazai és nemzetközi tapasztalatok, eredmények feldolgozására és munkájukba való adaptálására.
8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték Szakmai alapismeretek: 30 kredit Villamos gépek működése; villamos gépek méréstechnikája; járműakusztikai alapismeretek; teljesítményelektronika; gyártástechnológia; minőségbiztosítás.
Gazdasági és humán alapismeretek: 5 kredit Projektmenedzsment.
Szakmai törzsanyag kötelező ismeretkörei: 15 kredit Projektmunka; nagyfeszültségű technika; termomenedzsment; erőátvitel. 9. A szakdolgozat kreditértéke 10 |