Mélyhegedű kamarazene-művész szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen MÉLYHEGEDŰ KAMARAZENE-MŰVÉSZ SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve mélyhegedű kamarazene-művész szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület művészet 4. A felvétel feltételei - szöveges Az alábbi szakokon szerezhető végzettség és szakképzettség: klasszikus hangszerművész mesterképzési szak – mélyhegedű szakirány, vagy az 1993. évi LXXX. törvény szerinti egyetemi szintű mélyhegedűművész vagy mélyhegedűművész tanár. Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben A képzés célja olyan mélyhegedű kamarazene-művészek képzése, akik – meglévő mesterfokú hangszeres tudásukra, készségeikre támaszkodva, a mélyhegedű kamarazenei repertoár és a kamarazenei előadásmód sokoldalú, alapos tanulmányozása, az egymás játékára történő érzékeny reagálás képessége fejlesztésének, a zenei párbeszédkészségnek, valamint a kamarazenei hangversenyező tevékenységhez kapcsolódó karrierépítési gyakorlatnak a képzésben történő elsajátítása által – képesek a hazai és nemzetközi zenei életben a kamarazene előadására kiemelten specializálódott művészként részt venni.
Elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek: A mélyhegedű kamarazene-művész szakirányú továbbképzési szakon végzettek ismerik: a mélyhegedű kamarazene bázisrepertoárját; a kamarazenei fellépés elméleti és gyakorlati hátterét, ezen belül önmaguk és társaik játéka akusztikus érzékenységű hallgatásának módját; azt a speciális játékmódot, amely hangszeres tudásukat kamarazenei szemléletűvé formálja; a mélyhegedű akusztikáját és tulajdonságait az összjáték szempontjából; a sikeres önmegvalósítás speciális eszközeit.
A mélyhegedű kamarazene-művész szakirányú továbbképzési szakon végzettek képesek: nemzetközileg elismert színvonalú kamarazenei hangversenyeket megvalósítani, piacképes produkciókat előállítani, a nemzetközi zenei élvonalba bekerülni; a mélyhegedű kamarazenei repertoár jelentős részét sikeresen bemutatni, felkéréseknek eleget tenni; a kamarazenei próbákat konstruktívan megtervezni; a más hangszerekkel történő érzékeny együttjáték módját másokkal megosztani; a művészeti tevékenységükhöz kapcsolódó megjelenési felületeket professzionális módon kezelni.
A szakképzettség gyakorlásához szükséges személyes adottságok és készségek: kimagasló művészi és előadói tehetség; kiforrott hangszeres készségek; alkalmazkodóképesség és rugalmasság; jó problémamegoldó készség; határozott véleményközlő, ugyanakkor tisztelettudó és a másik méltóságát nem sértő kommunikációs stílus; kreatív gondolkodás és nyitottság. A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben: A mélyhegedű kamarazene-művész szakirányú továbbképzési szakon végzettek részt vehetnek mélyhegedű-zongora duók, vonóstriók, vonósnégyesek, különböző kvartettek, valamint egyéb nagyobb együttesek, kortárs ensemble-ok, kamarazenekarok professzionális szintű előadó-művészeti (hangversenyező) tevékenységében. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték Kamarazene: 18-30 kredit Jelentős kamarazenei művek megismerése és elsajátítása a mélyhegedűs kamarazenei repertoárból.
Analízis: 6-16 kredit A kamarazene-játékhoz kapcsolódó elméleti és gyakorlati műelemzés, a zenemű hátterének gyakorlati oldalról történő vizsgálata, kottaértelmezés.
Kreatív kamarazene: 13-23 kredit A kamarazene gyakorlati hátterének összessége, amely magában foglalja az improvizációs ismereteket, a lapról olvasási gyakorlatot, a kreativitási készségeket fejlesztő ismereteket.
Karrierépítési gyakorlat: 2-4 kredit Színpadi viselkedés, médiamegjelenés, önmegvalósítás, portfólióépítés, honlap- és közösségimédia-kezelés, kapcsolattartás, tájékozottság a kulturális piacon. 9. A szakdolgozat kreditértéke 4 kredit |