Gépipari mechatronikai karbantartó szakmérnök szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen GÉPIPARI MECHATRONIKAI KARBANTARTÓ SZAKMÉRNÖK SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve gépipari mechatronikai karbantartó szakmérnök szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület műszaki 4. A felvétel feltételei - szöveges A gépipari mechatronikai karbantartó szakmérnök szakirányú továbbképzésre történő felvétel feltétele műszaki képzési területen legalább alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett végzettségés mérnök szakképzettség. Képzési idő 2 Kreditek száma 60 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben A képzés célja olyan gépipari automatizálási és karbantartó szakmérnökök képzése, akik alkalmasak gépek és gépészeti berendezések, ipari mechatronikai rendszerek és folyamatok magas szintű üzemeltetésére, karbantartására, modellezésére és fenntartására, új technológiák, módszerek és eszközök ipari bevezetésére. Ennek érdekében a képzés a meglévő elméleti és gyakorlati tudást kiegészíti olyan magas szintű mérnöki gyakorlati ismeretekkel, amelyek révén jelentős magabiztosságot szereznek komplex gyártósorok, gyártórendszerek, egyedi célgépek és automatizált berendezések üzemeltetésében és karbantartásában és nem utolsó sorban megismertetni a szabványos nyelvezetet a berendezések dokumentációinak szakszerű és analitikus értelmezéséhez.
Elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:
a) Tudás: A szakirányú továbbképzésben résztvevők ismerik * a mechatronikai rendszerekben alkalmazott hidraulikus és pneumatikus elemek szerkezetével, működésével, jelképeivel kapcsolatos ismereteket; * a körfolyamok tervezéséhez szükséges méretezési, rendszertani, vezérlés- és szabályozástechnikai ismereteket; * a körfolyamok tervezésének és elemzésének számítógépes módszereit; * a hidraulikus és pneumatikus elemek gyártásánál alkalmazott speciális technológiákat; * a mechatronikai berendezések irányítására szolgáló PLC programok készítését vezérlő programok hibadiagnosztikai lehetőségeit; * a mechatronikai berendezések üzemeltetéséhez, működtetéséhez szükséges szenzortechnikai, elektrotechnikai, méréstechnikai, karbantartási tudnivalókat; * a karbantartások tervezésének módszereit; * a karbantartási folyamatokhoz kapcsolódó alapvető gazdasági és menedzsmentismereteket; * a mechatronikai berendezések energiaoptimalizálási lehetőségeit és gépbiztonsági előírásokat; * a mechatronikai berendezések tervezéséhez, üzemeltetéséhez kapcsolódó szakmai nyelvezetet.
b) Kompetenciák * írásbeli és szóbeli kommunikációs készség; * problémamegoldó képesség; * képesség a csoportmunkában történő munkára; * etikus viselkedés.
Személyes adottságok, készségek:
a) A jelentkezőktől elvárt személyes adottságok és készségek: – általános műszaki ismeretek; – számítógépes grafikai alapismeretek; – intuíció, tanulási készség és rugalmasság; – multimédia-technológiájú információkeresés, -értékelés; – internetes kommunikáció; – jó problémamegoldó képesség, kreativitás; – rendszerszemléletű gondolkodás; – önálló tanulás; – alkalmasság csoportmunkában való részvételre, együttműködésre.
b) Attitűd: * nyitott a műszaki szakterület megalapozó általános és specifikus ismeretekre; * betartja a munkavégzés és munkavállalás jogi szabályrendszerét, * törekszik arra, hogy döntéseit a jogszabályok és az etikai normák teljes körű figyelembevételével hozza meg; * rendelkezik együttműködő, kapcsolatteremtő képességgel, kommunikációs készséggel, felelősségtudattal, minőségtudattal, értékelési és önértékelési, analizáló és szintetizáló képességgel.
c) Autonómia és felelősség: * mechatronikai berendezések üzemeltetési és karbantartási területén önállóan képes döntések meghozatalára; * saját munkájának eredményeit reálisan értékeli; * váratlan döntési helyzetekben is önállóan képes a munkavégzésre, a szakmai döntések meghozatalára; * a szakterületét megalapozó nézeteket felelősséggel vállalja; * felelősséget érez a fenntartható fejlődésért.
A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben: A szakirányú továbbképzésben résztvevők képesek * a mechatronikai hajtás és rendszertechnika legújabb tudományos és technikai eredményeinek befogadására és alkalmazására; * a hidraulikus és pneumatikus körfolyamokban lejátszódó folyamatok megértésére és a kapcsolódó számítások elvégzésére; * szakmailag magas szinten korszerű hidraulikus és pneumatikus körfolyamok önálló tervezésére; * a számítógépes tervezési és szimulációs módszerek alkalmazására; * mechatronikai berendezések PLC programjának önálló elkészítésére; * nagy értékű hidraulikus és pneumatikus működtetésű berendezések üzemeltetésének önálló irányítására; * hibakeresési és üzemzavar elhárítási feladatok önálló megoldására és irányítására; 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték Alapozó szakismeret: 6 kredit Hidraulikus, pneumatikus és vezérléstechnikai alapismeretek.
Szakmai törzsanyag: 36 kredit Hidraulikus, pneumatikus rendszertechnikai, hajtástechnikai, vezérlés- és szabályozástechnikai, méréstechnikai, üzemeltetési-karbantartási ismeretek.
Speciális ismeretek: 12 kredit Termelés- és folyamatirányítási, energiamegtakarítási, gépbiztonsági ismeretek. 9. A szakdolgozat kreditértéke 6 |