Üzleti innovációs szakközgazdász szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen ÜZLETI INNOVÁCIÓS SZAKKÖZGAZDÁSZ SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve üzleti innovációs szakközgazdász szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület gazdaságtudományok 4. A felvétel feltételei - szöveges A képzésben a gazdaságtudományok képzési területen alapképzésben szerzett közgazdász oklevéllel rendelkezők vehetnek részt. Képzési idő 4 Kreditek száma 120 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben A képzés célja valós üzleti tevékenységen (vállalkozás, projektek) keresztül elsősorban az egyéni vagy társas vállalkozások alapításához, működtetéséhez szükséges kompetenciákkal rendelkező szakemberek képzése, akik megfelelő önismerettel rendelkeznek és képesek projektszemlélettel rendszerben gondolkodni. A képzés újszerűségét adja, hogy a képzésben résztvevők csapatban tanulnak, és team coach segíti a munkájukat, tanulásukat.
A képzés során elsajátítható kompetenciák:
Menedzsment kompetenciák: A végzettek saját karrierjük menedzselésére, valamint általános menedzsment feladatok elvégzésre egyaránt magas színvonalon alkalmasak; a képzés során folyamatosan hozzászoknak a személyes és csapaton/csoporton belüli felelősségvállaláshoz, képesek megtervezni és irányítani projekteket; képesek kialakítani vállalkozási stratégiájukat különböző időtávokban; a projektek megvalósításában gyakorlati tapasztalattal rendelkeznek vezetőként és csapattagként egyaránt; képesek termékek és szolgáltatások kereslet vezérelt kialakítására, rendszerben gondolkodásra.
Együttműködési készségek, képességek, kompetenciák: A végzettek képesek az eredményes vállalkozás érdekében saját munkájukat megszervezni önállóan és csapatban is; képesek társas vállalkozások, csapatok tevékenységében részt venni, azt megszervezni és irányítani; képesek csapatok irányítására, ismerik a különböző vezetési stílusokat, eszköztárakat, módszereket; a vállalkozásukat meghatározott értékrend szerint irányítják, mely minden tevékenységüket áthatja; a vállalkozás vezetése közben a felmerülő problémákat, kihívásokat felismerik, megértik és megoldják, majd abból a jövőre vonatkozó konzekvenciákat levonják; a munkatársaik folyamatos fejlesztésére törekednek, melyhez a coaching eszköztárát alkalmazzák.
Pénzügyi kompetenciák: A végzettek a vállalkozások pénzügyi, finanszírozási folyamait megértik, átlátják, képesek önálló finanszírozási döntések meghozatalára, pénzügyi tervezésre. Képesek meghatározni a gazdasági folyamatok, szervezeti események komplex pénzügyi következményeit; a vállalkozásaik működtetése révén tudnak megalapozott pénzügyi, beruházási, finanszírozási terveket készíteni.
Folyamatos tanulási kompetenciák / képességek: A végzettek dialógus alkalmazásával képesek az egymástól való tanulás módszertanának gyakorlati alkalmazására és a megszerzett elméleti tudásukat képesek az üzleti életben hasznosítani; a végzettek ismerik az erősségeiket és képesek magukat folyamatosan fejleszteni a munkavégzésük révén, amit már a tanulmányaikkal párhuzamosan folyamatosan végeznek; problémáik megoldása során kreatív és innovatív módszereket alkalmaznak.
Kommunikációs készségek, képességek: A végzettek nyíltan kommunikálnak, jó prezentációs képességgel bírnak, együttműködési készséggel, kritikai érzékkel, felelősségtudattal és lojalitással, a társadalmi értékek iránti elkötelezettséggel és empátiával rendelkeznek; saját érdekeiket úgy tudják érvényesíteni, hogy mások érdekeit ne sértsék kommunikációjukkal, vagyis asszertíven.
Megszerezhető tudáselemek, ismeretek: A szakon végzettek kellő mélységű elméleti és gyakorlati ismerettel rendelkeznek az alábbi területeken: a vállalkozások létrehozására, struktúrájának kialakítására és változtatására vonatkozó alapelvek és módszerek; a vállalkozások pénzügyi folyamatai, azok tervezése, szervezése, ellenőrzése elméletben és gyakorlatban; a vezetési stílusok, a vezetéselmélet és gyakorlat főbb irányai és a vállalkozások emberierőforrás-menedzsmentjének alapjai; a projektek menedzsmentjével kapcsolatos ismeretek, a projektek életciklusai az ahhoz kapcsolódó feladatok; a vállalkozás gazdálkodási, finanszírozási-számviteli-adózási alrendszerei, a vállalkozás-finanszírozás alapelvei; a marketing szerepe a vállalkozás működésében, a marketing kapcsolata a szervezet folyamataival, funkcióival; a hazai és nemzetközi üzleti versenyben meghozandó stratégiai üzleti döntések marketingvonatkozásai és végrehajtásuk eszközrendszere; a csapatban/csoportban való együttműködés szabályai; a kompetenciák fejlesztésének az egyéni és a szervezeti képességekre gyakorolt hatása; a coaching alapjai és a szervezeten belüli alkalmazhatósága.
Személyes adottságok, készségek: a szakmai tudást megalapozó vállalkozási, pénzügyi ismeretek; a szakmaspecifikus tudáselemek: a pénzügyi, tervezési, marketing-, kommunikációs, kontrolling, és emberierőforrás-ismeretek készség szintű ismerete és alkalmazása.
A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben: gazdasági szervezetek (vállalkozások) létrehozása, önálló és csapatban/csoportban történő működtetése; önálló munkavégzés és csapatmunka; korszerű elemzési módszerek, tárgyalási és prezentációs technikák alkalmazása; stratégiai jellegű gazdaság- és vállalkozáspolitikai problémák felismerése, illetve a megoldásokra irányuló döntések előkészítése; kollektív gondolkodás és döntéshozatal; a munkákhoz szükséges információk menedzselése; a hazai és a nemzetközi üzleti, multikulturális környezetben hatékony kommunikáció és együttműködés; reklám, eladásösztönzési, piackutatási adatok elemzése, hatékony programok összeállítása, lebonyolítása és ellenőrzése; vezetői, tanácsadói munka támogatása; a problémák önálló felismerése, hibákból való tanulás, a feladatok kijelölése, rangsorolása és megoldása. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték Szakmai alapozó ismeretek: 14 kredit Számvitel és pénzügyek a gyakorlatban, pénzügyi tervezés; Vállalkozási és jogi ismeretek a gyakorlatban; Vállalkozási stratégia a gyakorlatban.
Szakhoz kapcsolódó ismeretek: 96 kredit Üzleti tervezés a gyakorlatban; Projektek menedzselése; Marketingstratégia kidolgozása; Marketingstratégia alkalmazása; Marketingkutatás a gyakorlatban; Leadership elmélete és gyakorlata; Stratégiai emberi erőforrás menedzsment; Vezetői kompetenciafejlesztés; Üzleti kommunikáció; Kreativitás és innováció; Vállalkozásfejlesztési politika; Kontrolling a gyakorlatban; Coaching; Projekttréning; Személyes tanulási képességek fejlesztése és csapatépítés; Gazdasági szaknyelv; Komplex gyakorlat. 9. A szakdolgozat kreditértéke 10 kredit |