Kérődző-egészségügyi szakállatorvos szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen KÉRŐDZŐ-EGÉSZSÉGÜGYI SZAKÁLLATORVOS SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve kérődző-egészségügyi szakállatorvos szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület agrár 4. A felvétel feltételei - szöveges Állatorvosi mesterképzési szak osztatlan, egységes képzésben szerzett oklevél és legalább hároméves szakmai gyakorlat. Képzési idő 4 Kreditek száma 120 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben A képzés célja: Az állategészségügyi szervezet jelenlegi átalakítása révén országszerte szükség van e terület magas szintű ismereteivel rendelkező szakállatorvosokra. A szarvasmarha-, juh- és kecske-állományok méretének és tartástechnológiájának átalakítása kapcsán jelentkező számos új kihívásnak csak a képzett szakállatorvosok tudnak megfelelni. Az utóbbi évtizedekben a kérődző állományok jelentős csökkenése mellett ígéretes előrehaladás tapasztalható a húsmarha- és (várhatóan a jövőben) a juh- és kecsketartás területén is. Általános kompetenciák: * a kérődző állatok egészségügyének diagnosztikai, preventív és terápiás felügyeletéhez és színvonalas ellátásához szükséges kedvező hozzáállás. Szakmai kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek: * a szarvasmarha, juh, kecske egészségügyi kérdéseinek aktualitásai; * biztos hátterű diagnosztikai és gyógykezelési ismeretek; * különösen hangsúlyozott ismeretek a betegség-megelőzés és a termelés-optimalizálás terén. Személyes adottságok és készségek: * a kérődzők betegségeivel kapcsolatos kuratív és különösen preventív szemlélet; * racionális, megalapozott és gyors döntéshozatali képesség gazdaságossági szempontok mérlegelésével. A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben és tevékenységrendszerben: * A kérődző-egészségügyi szakállatorvosok elsődlegesen családi és nagyüzemi tartásban lévő állatok, állományok ellátását végzik alkalmazottként, magán vagy jogosult állatorvosként, alkalmanként hatósági feladatokat is ellátva. * A mindenkori jogszabályi előírásoknak megfelelően a kérődző-egészségüggyel kapcsolatos feladatok elvégzése.
8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték Alapismeretek: 29 kredit A szarvasmarha, juh, kecske élettani, biokémiai sajátosságai, állattenyésztési és genetikai alapismeretei, informatikai ismeretek, könyvtári ismeretek, takarmányozásuk, paraziták okozta betegségeik, gyógyszertani ismereteik, etológiájuk, általános bakteriológiai, virológiai, immunológiai ismeretek. Speciális ismeretek: 86 kredit A szarvasmarha, juh, kecske mérgezései, klinikai diagnosztika, nem fertőző betegségek klinikuma, a szarvasmarha lábvég-betegségei és rendellenességei; A funkcionális csülökkörmözés, a kérődzők általános kórtani, kórbonctani, kórszövettani ismeretei, a kiskérődzők általános szaporodásbiológiája; Kérődzők asszisztált reprodukciója; Állattenyésztési biotechnológiai ismeretek; A kérődzők fertőző betegségei; A tejtermelő tehenek és a kiskérődzők tőgygyulladása elleni állományszintű védekezés alapelvei; Élelmiszer-higiénia, -biztonság és –minőség; Kérődzők egészségügyének igazságügyi kérdései; Szarvasmarha és kiskérődző állomány-egészségtani alapismeretek; Takarmányozási hibák okozta anyagforgalmi betegségek a tejtermelő tehenészetekben; Anyagforgalmi ellenőrző (anyagcsereprofil) vizsgálatok; Tejhasznú szarvasmarha- és kiskérődző-állományok szaporodásbiológiai gondozása; A húsmarhatartás fontosabb állathigiéniai és állomány-egészségtani kérdései; Kérődzők egészségügyének igazgatástani és állatvédelmi ismeretei; Kérődzők fertőző és nem fertőző betegségeinek megelőzése és leküzdése igazgatási eszközökkel; Kérődzők egészségügyének gazdaságtana és menedzsmentje.
9. A szakdolgozat kreditértéke 5 kredit |