Mezőgazdasági vízgazdálkodási szakirányú továbbképzés
Szak neve nagybetűsen MEZŐGAZDASÁGI VÍZGAZDÁLKODÁSI SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉS Szak neve mezőgazdasági vízgazdálkodási szakirányú továbbképzés Végzettségek
Képzési terület agrár 4. A felvétel feltételei - szöveges Agrár vagy műszaki képzési területen alapképzésben (ideértve a főiskolai végzettséget is) szerzett mérnök szakképzettség Képzési idő 4 Kreditek száma 120 7. A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben A képzés célja olyan okleveles mezőgazdasági vízgazdálkodási szakmérnökök képzése, akik képesek az elsajátított természettudományi, műszaki, mezőgazdasági és gazdaságtudományi ismeretek szintetizáló alkalmazására.
Elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek: A szakirányú továbbképzési szakon szerezhető ismeretek: természettudományi, mezőgazdasági, műszaki és környezettudományi, valamint gazdasági ismeretek; a víz megjelenési formáival, mozgásával és hasznosításával kapcsolatos jelenségek, illetve törvényszerűségek; a víz élettér szerepének és a vízminőség kapcsolatának összefüggései; a harmonikus környezet kialakításának és megőrzésének ismeretei.
A szakképzettség gyakorlásához szükséges személyes adottságok és készségek: problémafelismerő és megoldó képesség, kreativitás, környezettel szembeni érzékenység, környezetvédelmi előírások betartása, mérnöki és vezetői feladatok ellátásához szükséges kommunikációs ismeretek és készségek, szakmai felelősségtudat, alkalmasság az együttműködésre, kellő gyakorlat megszerzési után vezetői feladatok ellátására.
A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben és tevékenységrendszerben: A szakirányú továbbképzési szakon végzettek alkalmasak: a klimatikus jelenségek felismerésére, a vízmozgás törvényszerűségeinek elemzésére, illetve a mezőgazdasági termelési feltételek és követelményeknek megfelelő vízháztartás kialakítására, a vízgazdálkodáson belül választott, speciális területi egységek művelésére, az ok-okozati összefüggések felismerésére, felhasználására és továbbfejlesztésére, a szakterület problémáinak felismerésére, érdemi és használható megoldások kidolgozására, innovációs, tervezési, fejlesztési és kutatási feladatok elvégzésére, az agrártudományok területén folyó tudományos munkába való bekapcsolódásra, pályázati tevékenység menedzselésére, termelési folyamatok végrehajtására, ellenőrzésére, valamint kutatási eredmények gyakorlati megvalósítására, környezetvédelmi előírások érvényesítésére. 8. A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték Az alapozó ismeretkörök: 22-30 kredit Természettudományos alapismeretek: Klimatológia, Hidrológia, Hidrológiai modellezés, Talajfizika, Vízminőségvédelem, Hidrobiológia.
A szakmai törzsanyag kötelező ismeretkörei (80-88) kredit Műszaki tudományos ismeretek: Vízrendezés, Vízgazdálkodás gépei, Öntözőtelepek tervezése, Vízügyi létesítmények. Mezőgazdasági tudományos ismeretek: Szántóföldi növények öntözése, Kertészeti növények öntözése, Öntözéses tápanyagellátás. Környezettudományi ismeretek: Szennyvíz- és hígtrágya hasznosítása, Tógazdálkodás, Termálvíz hasznosítás, Vizes élőhelyek védelme.
Társadalmi ismeretek: Vízjog és vízügyi szabályozás, Mezőgazdasági vízgazdálkodás üzemtana, Tanulmányi szemle. 9. A szakdolgozat kreditértéke 10 kredit |