Tanulmányi pontok számítása
2025.02.04A tanulmányi pontszám az alapképzésre, osztatlan képzésre, felsőoktatási szakképzésre történő pontszámítás részpontszáma. A jelentkező középiskolai teljesítményét értékelik vele, nem évülnek el, de értelemszerűen a középiskola befejezése után már nem lehet rajtuk javítani.
Tanulmányi pontként legfeljebb 200 pont szerezhető, a következő módon:
középiskolai tantárgyak év végi osztályzatai (maximum 100 pont) |
+ | érettségi bizonyítványban szereplő százalékos eredmények (maximum 100 pont) |
Középiskolai tantárgyak év végi osztályzatai
A középiskolai tanulmányok során - azok befejezéséig, az érettségi bizonyítvány megszerzése előtt - kapott osztályzatokból számolják.
Az alábbi öt tantárgyból:
- magyar nyelv és irodalom (évenként a 2 osztályzat számtani átlaga, kerekítés nélkül),
- történelem,
- matematika,
- legalább két évig tanult választott idegen nyelv (vagy nemzetiségi nyelv és irodalom),
- egy, legalább két évig tanult választott tantárgy a felsőoktatási intézmény által az adott szakon meghatározott tantárgyak közül.
Mindig annak a két évnek az osztályzatait kell figyelembe venni, amikor a jelentkező utoljára tanulta az adott tantárgyat: az osztályzatokat összeadják és az így kapott eredmény megszorozzák kettővel.
Bővebben a középiskolai eredményekről a Tájékoztatóban »
Érettségi átlag számításához figyelembe vehető eredmények
Az érettségi bizonyítványban, meghatározott szakmák/szakképesítések esetében a képesítő bizonyítványban vagy középfokú szakképzettséget igazoló oklevélben vagy a középfokú tanulmányai alatt tett előrehozott érettségi vizsga miatt kapott tanúsítványban szereplő eredményekből szintén összesen maximum 100 pont számítható.
Az érettségi eredmények közül öt vizsgatárgy:
- a négy kötelező (magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, idegen nyelv) és
- a felsőoktatási intézmény által meghatározottak közül egy vizsgatárgy
legjobb százalékos eredményeinek átlagát kell egész számra kerekíteni.
Ha ötnél kevesebb vizsgatárgyból szerzett osztályzat szerepel a jelentkező érettségi bizonyítványában vagy a középfokú tanulmányai alatt tett előrehozott érettségi vizsga tanúsítványában, akkor az átlag megállapításakor csak ezeket kell figyelembe venni.
Bővebben az érettségi eredményekről a Tájékoztatóban »
A felsőoktatási intézmények által meghatározott tárgyak
A felsőoktatási intézmények nagyobb szabadságot kapnak a követelmények meghatározásában: a tanulmányi pontok számításánál meghatározhatnak a középiskolai eredményekhez egy (ötödik) középiskolai tantárgyat és az érettségi átlaghoz egy érettségi vizsgatárgyat.
Az intézmények által meghatározott tárgyakat a Meghirdetett képzések oldalain, az adott szaknál lehet megnézni.
Szakképzésben tanultam...
A középiskolai eredmények számításánál lehetőség van arra, hogy választott ötödik tárgyként egy legalább két évig tanult szakmai vagy művészeti tantárgyat* is figyelembe vehetnek (a közismereti tárgy helyett), ha a választott tárgyak közül annak eredménye kedvezőbb.
Erről a felsőoktatási intézmények egyénileg döntenek, tehát előfordulhat, hogy azonos szakon az egyik intézmény engedi, míg a másik pedig nem.
Két eset lehetséges:
- a felsőoktatási intézmények konkrétan meghatározza a szakmai tárgyat, amiből pont számítható,
- bármely két évig tanult szakmai vagy művészeti tárgy* figyelembe vehető – fontos: ebben az esetben fel kell tölteni a Kérvénytárból letölthető „Igazolás szakmai/művészeti tárgy eredményéről" dokumentumot is!
* Projekt jellegű oktatás esetében egymásra épülő tantárgyak csoportja.
További részletek a Tájékoztatóban »
Fontos
A fent felsorolt eredmények mindegyikével rendelkezni kell, máskülönben nem számítható tanulmányi pont.
Kizárólag akkor számolnak tanulmányi pontot a jelentkezőnek, ha az E-felvételiben nyilatkozik arról, hogy a középiskolai eredményeit fel kívánja használni, valamint megjelöli azokat a tantárgyakat, amelyik figyelembevételét kéri és rögzíti azok eredményeit.
Elengedhetetlen az is, hogy feltöltse az E-felvételiben a középiskolai bizonyítványa összes tanult évfolyamának oldalait, illetve az érettségi bizonyítványát (utóbbit csak akkor kell, ha külföldi, illetve ha Magyarországon 2006. január 1. előtt szerezte), illetve a 2020. január 1-jét követően szerzett képesítő bizonyítványát vagy középfokú szakképzettséget tanúsító oklevelét.
Még több cikk olvasható a témában a Pontszámítás rovatunkban » |