Diploma: magasabb bér, magasabb foglalkoztatottság
1 2 3 4 |
előre »
|
Évtizedekkel korábban, amikor még tíz pályakezdőből csak egynek volt felsőfokú végzettsége, a diploma megszerzése már azonnali biztos elhelyezkedést, stabil és kiszámítható anyagi hátteret jelentett. Mára a helyzet korántsem ilyen rózsás, de az OFIK összefoglaló tanulmánya azt igazolja, a diploma ma is jó befektetés.
Évek óta sokat hallani, olvasni a pályakezdő diplomás munkanélküliek növekvő számáról. Sokak szerint egyes szakokon, diplomás szakmákban olyan szintű telítettség, túlképzés van, hogy ezeken területeken igen rosszak az elhelyezkedési esélyek. Mindezzel szemben a fenti, szinte biztos munkanélküliség rémével fenyegetett szakokon évek óta csúcsokat dönt a jelentkezők létszáma, miközben a felmérések szerint a jelentkezők körében az egyik legfontosabb szempont a későbbi elhelyezkedés esélye. Mi lehet a fenti ellentmondás magyarázata?
A diploma egykor
Diplomásnak lenni ma egész mást jelent, mint akár csak húsz éve. Évtizedekkel korábban, amikor még tíz pályakezdőből csak egynek volt felsőfokú végzettsége, a diploma megszerzése már azonnali biztos elhelyezkedést, stabil és kiszámítható anyagi hátteret jelentett. Ha a felső tízezerhez nem is mindenki és azonnal, de mindenképp a társadalom legfelső rétegeihez tartozónak gondolhatta magát az, akinek volt egyetemi vagy akár főiskolai diplomája. Akkoriban az érettségi volt az a kötelező minimum, amivel "illett" rendelkezni, legyen az egy állás betöltése, vagy egy házassági hirdetés.
...és ma
Az egész térségre jellemző tendenciaként az utóbbi évtizedekben jelentősen megnőtt az egyetemekre, főiskolákra jelentkezők száma, kilencvenes években végbement hirtelen bővülése során a hallgatói létszám a rendszerváltás előtti négyszeresére, a kibocsátás pedig a kétszeresére nőtt.
A felsőoktatásban tanulók arányának változása
Forrás: KSH
- 1. 1. oldal
- 2. 2. oldal
- 3. 3. oldal
- 4. 4. oldal