Az élet gólyaként
« vissza | 1 2 |
|
Az egyetem vagy főiskola még nem a nagybetűs ÉLET
A pályaválasztás kérdése még nem oldódik meg mindörökre azzal, hogy felvételt nyersz egy felsőoktatási intézménybe. Amit tanulsz, az fontos elméleti alapot jelent a későbbi foglalkozás gyakorlásához, de csak modellezni tudja jövőbeli munkafeltételeidet. Az tehát, hogy a történelem vagy kémia mélyebb tanulmányozása örömet szerez, még semmit nem mond arról, hogy tanárként, kutatóként vagy más pozíciókban hogy érzed majd magad.
Az első félévekben tudatosan kell arra koncentrálnod, hogy a kimeneti oldal sajátosságaival is ismerkedj. Keress szakmai gyakorlati lehetőséget, vedd fel a kapcsolatot a területen dolgozó szakemberekkel, hogy megismerd, mi vár rád a tanulmányok végén. És derítsd ki, mit kell részletesebben, alaposabban megtanulnod. Ha ezek fényében módosítani szeretnél, akkor azt is megteheted. Semmiről nem maradsz le, ha idejében változtatsz.
A tudás szabadsága
A felsőoktatási képzés egyik nagyon fontos előnye, hogy a tanulmányok időszakában nagy szabadságot biztosít számodra. A diploma megszerzésének bizonyos követelményeit ugyan szigorú szabályok határozzák meg, de a rendszerbe sok ponton építettek be szabad döntést engedő lehetőségeket. Többek között ilyen lehetőség, hogy nem csak a saját tudományterületedre vonatkozó tanulmányokkal foglalkozhatsz a képzési idő alatt.
Lehetőséged van más témájú kurzusok, más felsőoktatási intézmények látogatására is. Sőt, egész Európában gyűjthetsz tapasztalatokat, mert megszerzett vizsgajegyeidet kreditekként beszámíttathatod tanulmányi kötelezettségedbe. Ha tehát tudod, milyen célt szeretnél megvalósítani tanulmányaid során, könnyen kialakíthatod saját képzési terved, amelyben minden fontos ismeretet összegyűjthetsz a diploma megszerzéséig. Válogatott szakemberektől, neves helyszíneken tanulhatsz, mindezt a saját jövőd érdekében a legcélszerűbb formában.
- 1. Gyakorold a szereped
- 2. Az egyetem vagy főiskola még nem a nagybetűs ÉLET