A Diplomás Pályakövetési Rendszer 2017-es adatai szerint egy friss diplomás pályakezdő átlagfizetése elérheti akár a bruttó 286 630 forintot is. A jelentés szerint a megkérdezettek 88 százaléka diplomás munkát végez, sőt, 7 százalékuk már az egyetemi tanulmányaik mellett elkezdte megalapozni karrierjét és munkát vállalt szakmájában. A következőkben felsorolt szakmák bruttó átlagkeresete a pályakezdő frissdiplomásokra vonatkozik. Érdemes megjegyezni, hogy ez az átlagos kezdőfizetés egyetem után, az évek múlásával a diplomával (diploma-, munkahely- és a fennálló gazdasági helyzet függvényében) ennél sokkal többet is meg lehet keresni.
Legjobban fizető BSC diplomák
A 2017-es adatok szerint a felsőoktatási szinten tanulmányaikat folytatni kívánók többsége (66 százalék) alapképzésre jelentkezik. A legtöbb diplomás munkát végző foglalkoztatott a műszaki-, informatikai-, orvos- és egészségtudományi és pedagógusképzésekről kerül ki. Ezeken a szakokon végzettek helyezkednek el a legtöbben olyan állásban, ahol megszerzett diplomájukat hasznosítaniuk kell. De kik keresnek a legjobban?
Informatikusok
Nem meglepő módon a legjobban fizető végzettségek élén az informatikusok oklevele foglal helyet. A technológia világában egyre növekvő igény van szinte bármely szférában az informatikusokra. A szakma nagyon széleskörű álláslehetőségeket és biztos megélhetést kínál. Az alapképzést teljesített friss diplomás informatikusok bruttó kezdő fizetése 300-400 ezer forint közé tehető, azonban egyes intézményeken végzettek akár 450-500 ezer forintot is kereshetnek a diplomaszerzés után.
Műszaki végzettséggel rendelkezők, mérnökök
Hasonlóan elmondható a mérnökökről és a műszaki szférában dolgozókról, hogy átlagon felüli bérezésben részesülnek már friss diplomával is. Szinte minden pályakezdő az oklevelük megszerzését követő első 2 hónapban sikerrel helyezkedik el valamilyen cégnél és keres akár 380-290 ezer forintot is.